"Presidentti ja rauhannobelisti Martti Ahtisaari liittäisi Suomen Natoon. Hänen mukaansa se osoittaisi maailmalle, ettei Suomi pelkää itänaapuriaan Venäjää. – Vaarana on, että ajan mittaan meitä aletaan pitää kummajaisena. Kaiken lisäksi vielä aivan ansiosta. Juuri siksi minun mielestäni liittyminen Natoon olisi pitänyt tehdä aikoja sitten. Ei sen takia, että Venäjä uhkaa, vaan sen tähden, että kylmän sodan suomettumisvaiheesta on irtauduttava. – Kaikki miettivät sitä, mitähän ne Venäjällä ajattelevat, jos me teemme näin. Venäjä on jo näyttänyt, mitä he ajattelevat ja tekevät. Joka ei tässä tilanteessa pyri yhteiseen puolustusliittoon, on suomettunut, Ahtisaari sanoo."
Siinäpä palstan ryssänmielisille Nato-vastustajille mietittävää.
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/ahtisaari-natoon-olisi-pitanyt-liittya-jo-aikoja-sitten/739919/
Siinäpä palstan ryssänmielisille Nato-vastustajille mietittävää.
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/ahtisaari-natoon-olisi-pitanyt-liittya-jo-aikoja-sitten/739919/
Vastaukset 24
Vanhimmat
”Presidentti ja rauhannobelisti Martti Ahtisaari liittäisi Suomen Natoon”
Hän varmaan on halukas eturintamaan miinan polkijaksi, jo ei ole pitäköön leipäläpensä kiinni.
Minkä takia Suomen puolustusvoimat tarvisivat omien miinojensa polkijoita? Nehän laitetaan hyökkäävää vihollista varten!
Tajjamummohan myi suomalaisten miinat. Eihän ole mahdollistakaan polkea "omia" miinoja. Kyllä sahtivaari joutuu menemään vihollisen miinoille. Varoisi vaan tervettä jalkaansa, ettei tarvitsisi linkata molemmilla koivillaan.
Kyllä presidentti Ahtisaari on oikeassa.
Ahtisaari on yksi mies, ei mikään Isä Aurinkoinen ja suuri johtaja. Vain yksi mielipide 7 miljardin joukossa.
Liittyä aivan RAUHASSA, mitä sen jälkeen.
Talipallo Ahterisaari vois pitää turpansa kiinni. Vieläkö Talipallon pelletoimisto saa valtiontukia?
Totta - mennä könköttäköön vaan kriisejä hoitamaan jos kerran mielestään osaa!
Irtolenkkiä povariin ja menoxx
Kuolis jo se miljonääri porvari vapaamuurari "sdp" läskisaarikin pois kuluttamasta happeamme.
Suomi ei liittynyt natoon Ahtisaarenkaan aikana syynä että Suomen tehtävä Natossa olisi ollut puolustaa baltian maita ja hehän eivät silloin kuin nykyäänkään panosta omaan puolustukseenkaan kun se maksaa ja sitä omaa puolustustahtoa ei löydy kansasta ja tämän tiesivät silloisetkin päättäjät.
Luettelenko mikä on esim. viron "puolustusvoimat" , on joku ilmavoimat muttei lentokonetta, merivoimat suomen lahjoittamat alukset, miehistö 2400kpl kunniakomppanialaista eli me maksaisimme senkin...niinkuin olemme tuon kansan sosiaali- ja työvoimatoimisto.
Veroilla kyllä kilpailee saadakseen suomalaisia yrityksiä sinne...
oma puolustusstrategia on yrittää laulamalla karkoittaa vihollinen maasta. Siihen ne panostavat.
Suomen tuhooja mahtisaari.
Ahterin kanssa hänen uuden kirjansa kirjoittanut Bilderberg kokoustaja ääri-USA-mielinen Jaakko Iloniemi.
Mara on niin jenkki tätä nykyä jo että io ihan hirvittää vallan kauheasti.
Kun Neuvostoliitto romahti 1991 niin tämä "rauhan-nobelisti" oli ottamassa venäjänpakolaisia vastaan kovat-piipussa.
Eli tällä on selkeä ajatusmaailma Venäjästä ja venäläisistä ja nyt sitten agitoi Naton puolesta.
Ja eipä tietenkään kansanäänestystä noihin vanhoihin liturgioihin vedoten...Suomella ja suomalaisilla on huomattavasti enemmän tietoa ja ymmärrystä kun muutama vuoskymmen sitten ja samoilla tiedoilla menee kansanedustajakin kun taviskansalainen eli netti.
Miten on käsitettävissä, että rauhannobelisti haluaa maamme liittyvän Natoon, mikä on pannut mm. Lähi-idän jatkuvaan kaaokseen ja väkivaltaan tappamalla mm. Irakin ja Libyan johtajat, jotka pystyivät pitämään maidensa väkivaltaiset terroristijärjestöt kurissa ja herran nuhteessa. Syyria yritetään panna samaan nippuun tuhoamalla laillinen hallinto ja antamalla valta lukuisille oppositio- ja terroristijärjestöille.
Ahtisaari on vanhentunut liian aikaisin, ei pitäisi olla enää julkisuudessa.
Ahtisaaren mielestä. kansanäänestykset ovat demokraattisen vallan käytön pelkoa. Melko erikoinen ilmaisu siinä mielessä että, kansanäänestykset kuuluvat länsimaiseen demokratiaan.
A olisi voinut silloin aikanaan liittyä vaikka mihin taistelujärjestöön, mutta ei ilman Koiviston tukea olisi tohtinut. Hän on pelkkä vastenmielinen opportunisti, kuten Vartiainenkin tai tyhmä puutarhuri (BZ lainaus) kuten Lindström. Saatte varmaan puolittaakin palkkanne, kun rupeatte Moskovalle pullikoimaan, kukaan ei takaa, mitä siitä aikojen päästä seuraa. Se nyt vaan on, jos ottaa naapuristaan matsia, niin vaihdanta käy huonosti. Nyt on agraaripuolue vallassa ja maataloustuotteet menisivät ainoastaan sinne. Ruotsihan ei vie bulkkia maailmalle, eikä maksa miljarditukia navettaan, vaan jalostukseen, minkä ansiosta tukia ei tarvitakaan.
Hänestä näyttää ainakin puolet hävinneen jonnekkin. Onko ollut naton panttivankina ja laihtunut ?
Suomi on vain aina ja nyt vain vikissyt tässä suurvalta-politiikassa ja viety kuin pässiä narussa.
Ribbentrop sopimuksessa Saksa ja Neuvostoliitto jakoi itä-euroopan ja Suomi siinä samalla ja länsimaat oli hiljaa vaan antamalla vain henkistä tukea.
Saksalla oli sitten jatkosodassa omat pyrkimyksensä...ja taas pässiä...
USA, Neuvostoliitto jakoivat hyvässä yhteisymmärryksessä Jaltan 1942 sopimuksella että itä-eurooppa kuuluu neuvostoliiton alueeseensa ja siinä vain Englanti vikisi...
Hävityn sotamme jälkeen ja kylmän sodan aikana länsimaat eivät olisi tikkua ristiin laittaneet jos Neuvostoliitto olisi tänne tullut...
Suomea ei myöskään haluttu 1949 perustettuun Natoon.
Ruotsia olisivat kyllä länsimaat puolustaneet asein mutta virallisesti eivät ottaneet Ruotsia Natoon kun Suomi olisi ollut hankalassa välikädessä ja tämä Neuvostoliitto olisi tullut jo tällä Suomeen.
Mitä näistä opimme ja tämä asetelma ja ajatusmaailma ei ole miksikään muuttunut noista ajoista että suurvallat sanenelee ja pikkuvaltiot vikisee ja Suomi kuuluu niihin.
Tämä toimii EU:ssa (vaikka kuinka pyrimme EU-ytimeen lipposen johdolla) kuin myös Natossa USA vetoisena (Irakin-sota kun USA omat intressit oli kyseessä eurooppaa kusetettiin tietoisesti tähän "sotaan")
Nämä asiat reaaliset on hyvä suomenkansan tietää ennenkuin tähänkin nato-hömpötykseen mennään ja suomalaisten-verta ja rahaa tähän halutaan.
Mahtisaari sai nobelinsa, naton pommituksilla uhkailemalla - se kertoo kaiken niin palkinnosta, kuin äärioikeistodemareitten toiminnasta.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3566518-kun-arkistosta-islanti-piti-kiinni-hyvinvointivaltiosta
Äärioikeistomediat- ja hallitus, nostavat nyt kovia ja kylmiä äärioikeistonaisia framille, pestäkseen omat likaiset kasvonsa, veroparatiisiherrat mielistelevät kansaa söpöillä naistenkuvilla, sisältö on kuitenkin ihan toista.
Kela:n johtoon "arvalla" valitun Aaltosen taustalta, löytyy mitätöity hoitovirhe, jossa potilaalle aiheutettu kuolema, mitätöitiin kun lääkärinä oli hyväveli.
Kertoo paljon äärioikeistopoliitikasta, kun huippuvirkoihin valitaan, jo valmiiksi mätiä omenoita.
HUOM. Suomi EI liity koskaan jenkkien hyökkäysliittoon, nettomaksamaan veroparatiisiherrojen sota- ja pakolaisbisneksiä.
Suomen kansa EI enää kumarra rasismikorttia, eikä muuta ajatteluaan äärioikeistosta miksikään, vaikka naiset nostettaisiin samojen hyväveli-verkostojen johtoon. Piste.
..Kepu ja SDP pyrikivät jopa estämään Berliinin muurin kaatumista 1986. Kun Ahtisaari paljasti asian. Nato vastaisuus on esim. Koiviston kohdalla ideologista vastenmielisyyttä amerikkaa kohtaan. Natolla ja maailman tosiasioilla ei ole mitään merkitystä punalippu sosialisti demarille.
Ahtisaari oli ja on oikeassa, mutta asiaa ei hyväksytä suomessa....
Saatanan lähettiläs huijasi tyhmät äänestäjän kansanäänestämään ru:n puolesta ja nyt se kieltäisi kansanäänestykset siitä eroamiseksi:
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/ahtisaari-kansanaanestykset-pitaisi-kieltaa-kaikkialla-paitsi-sveitsissa/EvfVG2Vq?ref=ampparit:958e&ext=ampparit
Saatanan lähettiläs haluaa myös tuhota lapset laittamalla ne huumekoukkuun jo nuorina:
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/441289-presidentti-kannattaa-possyttelyn-laillistamista-todennakoisesti-tolkun-ajatus