Pakolaisongelma jo Hesarissakin

Rantapuisto

Hienoa lukea kuinka Järvenpään nuoret vs. mamut tilanteesta, iso pyörä pyörii ja valtamedia on valjastettu tilannetta "vähättelemään". Ehkä paras vapaa lainaus "perinteistä nuorten nahistelua" tjms.
Itse 16 v. Järvenpääläisen teinin vanhempana tiedän että kyse ei ole siitä mitä "nahistelu" tarkoitti -80 luvulla.
Oma faijani ei puukottanut vanhuksia hautausmaalla joten siihen terveeseen roolimalliin peilaten lopetin itsekin tappelut kun kaveri joko oli häviöllä tai oli kurmuuttanut minut.
Olimme oikeasti myös samaa ikäluokkaa, 20-v. Kundit eivät yrittäneet puoliväkisin 14 v tyttöjä ja kristittyinä pelasimme kaikki samoin säännöin.
En suosittele lapsiperheelle Järvenpäätä tässä tilanteessa.

6

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähättelyää

      Hesari on puolensa valinnut. Monikulttuuripropaganda on toiminnan ylin. Paljonkohan saavat rahaa ulkomailta tähän? Lopettakaa hyvät ihmiset tilaus. Mv lehdestäkin saa luotettavampaa tietoa!

    • Rmk71

      luesken aamulla tuon jutut ja taas kerran kaikki oli kirjoitettu siten, että kaikki ongelmat oli suomalaisen syytä

    • hmmmmmmmmm

      HS koettaa syyllistää vanhempia kun ovat huolissaan lastensa turvallisuudesta.

      On aikoihin eletty. HS on iso syypää sensuureineen että mamuista on tullut näin iso ongelma. Jos mamujen häiriköinnin ja rikosten suhteen olisi ollut alusta asti nollatoleranssi ja avoin tiedotus sensuroinnin ja hymistelyn suhteen ei oltaisi tässä tilanteessa jossa kansalaiset joutuvat omin voimin puolustautumaan kun viranomaiset katsovat sivusta.

    • Ihansitäitteään

      Hesari = Pravda

    • HorstvonF

      En koske Hyyssäriin pitkällä tikullakaan

    • Puotilanpuukottaja

      Sinänsä mielenkiintoista että päivälehdet eivät hiiskukaan Puotilan puukottajan henkilöllisyydestä. Tämä kriisiveistintä ei toimi ja kääntää kansaa yhä enemmän arveluttavien viestimien suuntaan. Kukaan ei ole varmaan sinne mediapampuille käynyt kertomassa että "80-luku meni jo" totuus tulee ilmi tänä päivänä vaikka sitten MV:n kautta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      156
      9341
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      344
      7103
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      105
      6042
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      165
      4017
    5. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      68
      3390
    6. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      35
      3308
    7. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      79
      3011
    8. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      16
      3005
    9. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      188
      2883
    10. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1896
    Aihe