Ei tullut Nobelin palkintoa sähköautolle

Eli saadaan vielä pitkään odottaa latausmenetelmiä jotka mahdollistaisivat sähköautojen kilpailemisen polttomoottorin kanssa. Nimittäin jos joku keksisi nopean latauksen, siitä napshtaisi Nobelin palkinto heittämällä.

Lataus on niin valtava ongelma sähköautoilla ja käytännössä yksinään estää sähköauton yleistymisen. On täysin mahdoton ajatus että suurin osa autoilijoista siirtyisi 5-8h latauksiin kun polttomoottorin tankkaa minuutissa. Ja vaikka tähän yritettäisiin pakottaa, sellaiset poliitikot menevät tosi nopeasti vaihtoon.
15111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tuo on täysin totta, miten nämä muka kiireiset ihmiset jaksaa tuntitolkulla odottaa jokun helvetin akun latautumista kesken matkan, joo kaupungissa muutaman korttelivälin pääsee puoluntunnin latauksella sitte taas ollaa liekanarussa kiinni odottamassa. Hermot tuossa menee jo rauhallisemmaltakin tyypiltä.

Hybrid on ainoa järkevä valinta ajat sitten kaupungissa tai maaseudulla.

Äänestä

"Nimittäin jos joku keksisi nopean latauksen, siitä napshtaisi Nobelin palkinto heittämällä."

Tuossa tapauksessa palkinto tulisi aivan väärillä perusteilla, sillä e-autoja lobataan yleistäen ekologisina.

Nobelin palkinto on ansaittu akkuteknologialle vasta sitten kun jokin taho innovoi _ekologiset akut_ nykyisten, ekologisesti ajatellen dinosaurusten aikaisten mega-saastepommi-akkujen tilalle.

Alla olevasta todellisuudesta riippumatta e-autoa suorastaan aivopesullisesti lobataan ekologisena ratkaisuna. Ekologisuus ja e-auto eivät sovi samaan lauseeseen.

Amnesty Internationalin mukaan useampi kuin joka toinen e-auto hyödyntää akkuja joiden kobaltin kaivuussa on hyväksikäytetty lapsia, jotka ovat alati vakavien ja tappavienkin tapaturmien uhalla ja saavat vakavia ja tappavia keuhkosairauksia ja tämä alle dollarilla per päivä.

*

"Selon Amnesty International, plus d'une voiture électrique sur deux utilise pour ses batteries du cobalt extrait par des enfants" - franceinfo30 septembre 2016

"Des mineurs qui sont "à la merci d'accidents mortels et de graves maladies pulmonaires", et qui "ne gagnent pas plus d'un dollar par jour"."

- https://fr.news.yahoo.com/selon-amnesty-international-dune-voiture-électrique-deux-utilise-071111123--finance.html

*

"Sähköauto voi olla kaikkein saastuttavin ja tappavin liikkumisen vaihtoehto."

"Sähköauton saasteet tappavat pahimmillaan jopa kolme kertaa niin paljon ihmisiä kuin perinteiset polttomoottoriautot, väittävät tutkijat arvovaltaisessa The Economist –lehdessä."

"Tutkijat perustavat väitteensä autojen koko elinkaaren tarkasteluun. Siinä lasketaan kaikki ne päästöt, jotka syntyvät muun muassa akkujen valmistamisesta, mutta ennen kaikkea sähkön tuotannosta."

- http://www.kauppalehti.fi/uutiset/tutkijat-sahkoauto-voi-olla-pahin-tappaja/NJ4qcS2X#!

*

"The global warming potential from electric vehicle production is about twice that of conventional vehicles."

"In addition, producing batteries and electric motors requires a lot of toxic minerals such as nickel, copper and aluminium."

"With electric car production being so damaging to the environment, these cars have already polluted a great deal by the time they hit the road, the report says."

"Electric cars 'pose environmental threat' "

- http://www.bbc.co.uk/news/business-19830232

*

On tyrmistyttävää miten e-autouskovaiset kykenevät katsomaan kokonaan oleellisen ja todellisen ohitse.

Äänestä
  • Olet sairas provoilija. Epäonnistumisesi johtaa purkauksiin.

    Sähköautoilla ja etanaliautoilla on tulevaisuutta.

    Kobolttia tarvitaan ja sen kierrätys osataan. Siihen perustuu matkapuhelimet ja sähköautojen suorituskyky.

    Äänestä

  • 1__Markkinat kirjoitti:

    Olet sairas provoilija. Epäonnistumisesi johtaa purkauksiin.

    Sähköautoilla ja etanaliautoilla on tulevaisuutta.

    Kobolttia tarvitaan ja sen kierrätys osataan. Siihen perustuu matkapuhelimet ja sähköautojen suorituskyky.

    "Amnesty International report: Children mine cobalt used in gadget batteries
    Human rights group says 80 miners recently died mining for lithium-ion batteries."

    David Kravets - Jan 19, 2016

    - http://arstechnica.com/tech-policy/2016/01/amnesty-international-report-children-mine-cobalt-used-in-gadget-batteries/

    *

    Harrastamasi itse asian ohitse menevä tyhjä ja vulgaari argumentum ad hominem ei muuta e-auton nykyistä pseudo-ekologisuutta muuksi, jota se on mega-saastuttavan akkuteknologiansa ja globaalilla tasolla latauksen saaste-energialähteidensä vuoksi.

    Sähköauto on jo tehtaalta ulos tullessaan elinkaarensa ekologiselta jalanjäljeltään kaksi kertaa saastuttavami kuin periteinen.

    Mutta fundamentalisti-uskovien subjektiivinen psykologia toistuu kaikkialla suunnilleen vastaavalla kongitiivisen dissonanssin metodeilla.

    Yksi pahin epärehellisyyden muoto on itselleen valehtelu, olkoon sen kimmoittajana ja motiivina sitten mikä tahansa.

    Äänestä

  • Pohjoismaissa+ja+Kanadassa+sähköauto+on+ylivoimaisesti+puhtain.+Kiinassa+kivihiili+tuottaa+80%+sähköstä.+Siellä++tilanne+on+huonompi.Akkuja+kierrätetään,+Niiden+valmistaminen+tehostuu+jatkuvasti+ja+ympäristöongelmat+vähenee.+Kuluttajat+alkaa+vaatimaan+vastuullista+toimintaa.http://www.economist.com/news/science-and-technology/21636715-why-electric-car-may-be-much-dirtier-petrol-one-cleaner-whathttp://blog.ucsusa.org/rachael-nealer/gasoline-vs-electric-global-warming-emissions-953

    Äänestä

"Akkuja kierrätetään, Niiden valmistaminen tehostuu jatkuvasti ja ympäristöongelmat vähenee. Kuluttajat alkaa vaatimaan vastuullista toimintaa."

Minä kun luulin että ympäristöongelmat vaan lisääntyy ja kuluttajat vaativat vaan palkankorotuksia, isompia telkkareita ja lomamatkoja aurinkorannoille.

Kiva juttu että maailma pelastuukin kulutusta lisäämällä. Miljardi kiinalaista on nyt lisäämässä kulutustaan, joten maailman pelastuminen ekokatastrofilta koittaa pian.

Äänestä

LUE ja VERTAA!

http://www.economist.com/news/science-and-technology/21636715-why-electric-car-may-be-much-dirtier-petrol-one-cleaner-what

Sähköauto on puhtain. Kivihiiltä ajetaa alas Kiinassa. Samoin USAssa, Britanniassa, Australiassa, jne. KIINA on ratifioinut ympäristösopimuksen.
Nyt panostetaan aurinkopaneelien kehittämiseen ja aurinkovoimaloiden rakentamiseen. Elon Musk on Teslan ohella liiketoiminnassa mukana.

AURINKOPANEELIEN VALMISTUS ON AUTOMATISOITU ja OPTIMOITU.
Se on johtanut niiden halpenemiseen.

Sama on odotettavissa sähköautojen akuissa.

Hintaennustus meni nappiin!
http://www.greentechmedia.com/articles/read/solar-cost-reduction-drivers-in-2017

Nyt syksyllä 2016 aurinkopaneeliwattin saa jo 0.34$. AURINKOPANEELIKILOWATTI maksaa 340 $. Reilu 300 euroa kW.

http://wap.pvinsights.com/

Äänestä

Sähköautoilla on HYVÄ tulevaisuus. Muutos tapahtuu hitaasti. Suomessa se tapahtuu erityisen hitaasti. Etanoli (E85) yleistyy. Ei yleisty jos hintaedut menetetään. Ruotsissa verotusta nostettiin ja se hyydytti E85 myyntiä.

Todellisuudessa E85 vähentää valtion verotuloja. Se oli motiivi verokorotuksille. Ranska ajaa nyt aggressiivisesti etanolia eteenpäin. Syynä on maatalouspolitiikka.

Aikajänne sähköautojen yleistymiseen on kymmeniä vuosia.

Äänestä

Eli imutetaan öljyä, vielä monta vuotta, exxon tekee mania miljardeilla!

Äänestä

Amnesty Internationalin mukaan _useampi kuin joka toinen e-auto_ hyödyntää akkuja joiden kobaltin kaivuussa on hyväksikäytetty lapsia, jotka raatavat alati vakavien ja tappavienkin tapaturmien uhalla ja saavat vakavia ja tappavia keuhkosairauksia ja tämä alle dollarilla per päivä.

*

"Selon Amnesty International, plus d'une voiture électrique sur deux utilise pour ses batteries du cobalt extrait par des enfants" - franceinfo30 septembre 2016

"Des mineurs qui sont "à la merci d'accidents mortels et de graves maladies pulmonaires", et qui "ne gagnent pas plus d'un dollar par jour"."

- https://fr.news.yahoo.com/selon-amnesty-international-dune-voiture-électrique-deux-utilise-071111123--finance.html

! ! !

Äänestä
  • Yli puolet e-autojen valmistajista käyttää täysin tietoisesti ja "vastuullisesti" akkuteknologiassaan lapsia järkyttävän moraalitomasti hyväksikäyttävää ja lapsia keuhkosairauksiin tappavaa kaivosteollisuutta ... revi siitä valintoinesi.

    Äänestä

Tuossa e-autoja himoitseville:

www.penttilinkola.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


24352 kirjoitti:

Eli saadaan vielä pitkään odottaa latausmenetelmiä jotka mahdollistaisivat sähköautojen kilpailemisen polttomoottorin kanssa. Nimittäin jos joku keksisi nopean latauksen, siitä napshtaisi Nobelin palkinto heittämällä.

Lataus on niin valtava ongelma sähköautoilla ja käytännössä yksinään estää sähköauton yleistymisen. On täysin mahdoton ajatus että suurin osa autoilijoista siirtyisi 5-8h latauksiin kun polttomoottorin tankkaa minuutissa. Ja vaikka tähän yritettäisiin pakottaa, sellaiset poliitikot menevät tosi nopeasti vaihtoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu