on kuin 24 / 7 toinen toistaan tiedotusvälineissä kertovat liikunnan olevan ihanaa. Se on varmaan niin ihanaa että vähävaraisilta unohtuu nälkäkin ja muu puute kun vain reippaasti liikkuvat. Hulluna vaan liikkumaan niin köyhyyskin on vain kaukainen muisto ja jos todellisuus kuitenkin yllättää niin kiireesti liikkumaan että ei vaan unohdu kuinka ihanaa on liikunta sillä on kaikenlaiset puutteet hoituneet pois elämästäsi kun vain reippaasti liikutte ja mielummin ilmaiseksi jotta ette olisi vaatimassa yhteiskunnalta liikkumisrahaa kun liikkua voi ilmaiseksi. Nyt kaikki mukaan liikkumaan niin köyhyyskin katoaa pois mielestä ja varmaan ei tarvitse kohta syödäkkään kun vain liikutte.
Liikuntaa suosittelevat jokaiseen vaivaan
cfdgrtyr
1481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aloittaja on ilmeinen sohvaperuna, jota tieto liikunnan kiistattomista terveysvaikutuksista näyttää häiritsevän. Aloittajan elämänfilosofia vaikuttaa perustuvan vastuunkannon välttelyyn. Kaikki on aina toisten syytä.
Juu-u, liiku vaan niin lähtee samalla liikkeelle myös elämä korvain väliss'.
nyt pitää alkaa liikkumaan.
Liikkukaa liikkukaa enemmän.
Liikkua voi paikallaan, liikkumalla pääsee paikasta toiseen liikkukaa enemmän.
Auttaako liikunta saamaan työpaikan? Olen liikkunut joka päivä, mutta töitä ei vai näy. Taitaa olla huijausta tuollainen suositus.
Tähän vaivaan se ei ainakaan auta.
Jos työnantajalla on kaksi muuten samanlaista työn hakijaa, mutta ulkonäöstä jo näkee, että toinen liikkuu säännöllisesti ja toinen ei - niin kyllä, silloin se liikkuva saa sen työpaikan.
Liikuntaharrastus näkyy ihmisestä monella tavalla: Hoikempi ja lihaksikkaampi keho, parempi iho, parempi ryhti, sulavammat kehon liikkeet.
Koska liikunta vapauttaa hyvänolon hormoneja, myös mieli voi paremmin. Liikunta auttaa tutkimusten mukaan myös masennukseen.
Meikäläisellä tänään takana vaatimaton 6km hölkkälenkki pari tuntia hyötyliikuntaa puutarhassa. Nyt lounaan jälkeen maistuu pienet tirsat ja sitten taas ulos puuhastelemaan.
Kyllä työpaikan saannin varmistaa hakijan ikä ja se, että on työpaikan vaihtaja. Työtön hakija viskataan armotta "ei jatkoon"- koriin, oli hoikka tai lihava.
sadbuttrue ei näköjään osaa lukea.
Tuossahon lukee selvästi, että jos 2 hakijaa on muuten samanlaisia ja ainoana erona on liikunta, niin työnantaja valitsee liikkujan.
Meikäläisellä taas mukava aktiivinen päivä: Lenkki aamulla, puutarhapuuhastelua, lounas on pian valmis ja sitten tirsoille. Sen jälkeen taas aktiivisena. Näin ihminen voi hyvin!
Kyllä köyhälläkin on varaa liikkua, tekee hyvää päänupillekin tuulettaa itseään ja ajatuksiaan ulosalla. Ei kaikki liikunta ole kallista ja välineet maksa omaisuuksia. Pelkkä ulkoilu raikkaassa ulkoilmassa hyvällä säällä parantaa mielialaa ja saa olon kohenemaan.
Ei se liikunta paranna köydyydestä ja puutteesta, mutta ei siitä mainittavaa haittaakaan ole. Rohkeasti vaan kokeilemaan.
Kotoa pois ihmisten täytyy lähteä eikä miettiä että mitähän sitä söis. Kävelylle vaan ja vaikka kirjastoon.Saakelin passiivista porukkaa kun vaan ongelmat löytää.
Kuka sitä aina viitsii kävellä ja kirjastossa käydä. Mä käyn salilla fillaroin. Kirjastossa en ole käynyt vuosiin.
Ehkä kirjoittajalle parasta liikuntaa olisi oman ruoan kasvattaminen. Pieni puutarhapalsta tuttavalta, kaupungilta, ja vähän siemeniä, lapio ja kastelukannu. Suuri terveysteko, luomuruokaa ja hyötyliikuntaa.
Niimpä liikunta voi olla hyötyliikuntaa ettei nyt verenmaku suussa tarvi rehkiä.