Työttömyys vs sairaseläke

Liubs

En tiedä onko tämä sopiva osio tälle mutta mitä mieltä olette kumpi on niin sanotusti isompi taakka ihmiselle ja nolompaa: työttömyys vai sairaseläke? Perusteluja?

Itse työtön enkä sairaseläkkeelle jäämässä onneksi mutta yksi kaveri menee ihan rajoilla.

Ihan mielenkiinnosta kyselen mielipiteitä.

9

306

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei-köyhä-eikä-kipee

      Mielestäni sairauseläkkeestä ei nyt millään muotoa tarvitse olla nolo. Sairaus tulee kun se on tullakseen, niin herroille kuin narreillekin. On sairaus sitten mikä tahansa, se ei ole ihmisen oma syy. Sairauseläkkeelle ei nykyisin taatusti pääse, jos ei ole jo toinen jalka haudassa, jos sittenkään. Sairauseläkkeellä oleva ei ole laiska eikä saamaton, ei ainakaan enää nykypäivänä.
      Työttömyydestä saa ja pitää olla nolo, jos se johtuu omasta, sanotaanko halusta. Se, miten työtön esiintyy ja elää, onko kapakoitten kuningas ja kaljapussien raijaaja Siwasta. Onko öykkäri ja sivistymätön, ruokoton ulkonäöltään ja suustaan.
      Sellainen herättää suurta inhoa ja vastenmielisyyttä. Vaikka on työtön, voi olla siisti. Voi yrittää kehittää itseään ja huolehtia kunnostaan ja terveydestään. Ei ole pakko lillua katkeruuden liemessä vaan tehdä parhaan mahdollisen sen mukaan mitä elämä antaa. Jos rahaa ei ole matkustella eikä kalliisiin harrastuksiin, on paljon ilmaista tarjolla. Voi tehdä elämästään mahdollisimman mielekkään.
      Ihmisen arvoa ihmisenä ei määrittele työ eikä rahapussi. Joka ikisellä on sama ihmisarvo, se on itsestä kiinni miten sitten elää.

    • näinolenkokenut

      Olen ollut monesti työttömänä. Kyllä se työttömyys on jotenkin nolompi kokemus kuin poissa olo työelämästä sairauden vuoksi. Jos on sairauslomalla, niin ei minua ole nolottanut sanoa sitä, mutta työttömyys on jollakin tavoin hävettävää, vaikka se olisi oma valinta. Sitä huomaa alkavansa selittelemään tai hieman pelkää tavatessa tuttuja pitkän ajan jälkeen, että se kysymys "mitä teet nykyään" on kohta vuorossa.

    • onnn

      "Ei sota yhtä miestä kaipaa",- kun minut irtisanottiin, vähän sen jälkeen onkin firma kuin luuranko, pienikin täräys voi romahduttaa sen. Se saa minut hymyilemään ja jaksamaan.

    • beethooven

      Rinta rottingilla kummassakin tapauksessa. Nyt nimittäin eletään kansainvälisessä riistokapitalismissa. Joten mitä väliä oikeasti millään tosiasiassa on?

    • wwtrsqdfh

      Sillä on väliä, että ei mene töihin, kun sieltä on toivottu lähtevän pois.
      Ja sillä on väliä, että ei hae töitä, kun työpaikalle sua ei haluta.

      Ei pidä turhaan rasittaa hyviä ihmisiä työttömyyshakemuksilla. Eikä pidä rasittaa hyviä lääkäreitä ja viranomaisia turhilla eläkehakemuksilla.

    • urwfuhvk

      Olisko mitään kyselyä syrjäytyneille?
      Työttömille ja rajalla oleville?
      Ihan vain mielenkiinnosta kyselen.

      Olisiko mitään hyvää vinkkiä, millä syrjäytynyt voisi edullisesti matkustaa? Jokin
      10 € Tallinnan risteily. Olisi hyvä myös saada
      neuvoja, missä kaupoissa Tallinnassa kannattaisi syrjäytyneen asioida.
      "Pesupulveria" ja "majoneesin" valmistamiseen tarvittavaa jauhetta kannattaa ostaa.
      Tallinnassa voisi jossain kauppakeskuksessa järjestää jonkin kivan kyselyn: "Työtä huumeita vastaan" tai vastaavan.
      Laivalla olisi mukava olla pöydissä joku kiva kysely: " Työtä seksuaalirikoksia vastaan".

      Myös joku kaunis virolainen vaasi(ovat todella hienoja) olisi mukava saada edullisesti
      virolaisesta antiikkiliikkeestä. Varmasti löytyy
      jo laivalla joku mies/ korkokenkänainen
      from London School of economic, joka hienostuneesti osaa neuvoa paikalliseen antiikkiliikkeeseen.
      Ajatella, että syrjäytyneellä näin hyvä tuuri!
      Se todella edullinen vaasi, käsilaukku, korurasia kannattaa tietysti myydä Suomessa hyvään hintaan.Mikäli on päässyt läpi tullista.

      Ihan vain mielenkiinnosta syrjäytyneitä kohtaan...

      • vain.mielenkiinnosta

        Kuningatar "Silvia" tai "Tarja Halonen"
        Paloheinästä olisi mukava saada matkaseuralaiseksi. Kyllä työttömällä, eläkkeen rajalla ja syrjäytyneellä voikin sitten olla uskomaton tuuri!


      • pohjoispoikia

        Tallinna on vaihtoehto vain hesalaisille. Jos asuuKeiteleen rantamilla tai ihailee Kolia ikkunastaa, ei tallinna tule kauppapaikkana ihan heti mieleen.


      • Anonyymi00009
        pohjoispoikia kirjoitti:

        Tallinna on vaihtoehto vain hesalaisille. Jos asuuKeiteleen rantamilla tai ihailee Kolia ikkunastaa, ei tallinna tule kauppapaikkana ihan heti mieleen.

        No miten olis Keuruun ostosparatiisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      59
      1551
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      92
      995
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      777
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      760
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      280
      733
    6. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      248
      652
    7. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      44
      609
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      49
      599
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      69
      560
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      111
      550
    Aihe