Kosketusnäytöt turvallisuusuhka?

ajahiljaaisi

Yhdessä autossa oli jo niin tekniikka huipussaan jo, että oikeastaan mitään
et voinut tehdä autossa ajon aikana, ilman ettei näpelöinyt kosketusnäyttöä.
Katse pois tiestä ja painelemaan kosketusnäytön säätöjä, et voi tehdä tuota ilman ettet katso näyttöön.
Onko tuo oikeen maalaisjärkimäistä kehitystä?
Ajajat on tottunu esim. käsikopelolla säätämään auton puhallinta ja lämpöä jms.
katseen pysyessä koko ajan liikenteessä.

10

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusipoloilija

      Olisiko ollut automaatti-ilmastoinnilla varustettu auto? Muutenhan ei ole mielekästä sisällyttää ilmanvaihto- ja lämpötilasäätöjä tökkimisnäyttöön.

    • eefeffgb

      Kylläpä ne vain tahtoo olla ne lämmityslaitteenkin säädöt nykyään siinä kosketusnäytöllä. Ja kaikki muutkin.
      Ns. fyysiset nappulat vähenee koko ajan.

      • uusipoloilija

        No eipä ole sellaisia silmiin osunut. Itse ostin juuri tänä vuonna uuden Polon, jossa lämpötilaa, puhalluksen voimakkuutta ja puhalluksen suuntausta ohjataan perinteisillä kiertokytkimillä. Hyvä niin, sillä tökkimisnäyttöhän ei toimi hyvin pakkasessa.

        Säätimet olivat erikseen myös Fiestassa, Riossa, Fabiassa, Corsassa, Yariksessa, Cliossa ja i20:ssa ainakin. Kaikki Suomen myydyimmät mallit siis ovat tältä osin fiksusti rakennettuja.


      • uusipoloilija
        uusipoloilija kirjoitti:

        No eipä ole sellaisia silmiin osunut. Itse ostin juuri tänä vuonna uuden Polon, jossa lämpötilaa, puhalluksen voimakkuutta ja puhalluksen suuntausta ohjataan perinteisillä kiertokytkimillä. Hyvä niin, sillä tökkimisnäyttöhän ei toimi hyvin pakkasessa.

        Säätimet olivat erikseen myös Fiestassa, Riossa, Fabiassa, Corsassa, Yariksessa, Cliossa ja i20:ssa ainakin. Kaikki Suomen myydyimmät mallit siis ovat tältä osin fiksusti rakennettuja.

        Siis myydyimmät tässä kokoluokassa. Muiden luokkien uusista autoista en tiedä kuin Golfin, joka myös on tällä tavoin fiksu.


    • Ksnsnsn

      Kosketusnäyttö on nykyaikaa ja tumpeloiden ei tarvii ostaa uusia autoja koska nykyaikasiin autoihin ne tulee jokatapauksessa

    • jfjfhjfhhjfdg

      Taas yhtälö että porukalla ajettu ja niin kuuma ja sitten lämpöjä alas.Aamulla sitten paukkupakkanen ja suttuisesta näytöstä säädä sitten mitään.

    • onhannoitamis
      • uusipoloilija

        No ei ole silmiin osunut, sillä en ole koskaan 308:aa kokeillut. Ulkopuoleltahan ei näe, mikä auton po. tilanne on kojelaudassa. 308 on Poloa pykälää isompi auto eli Golfin kokoluokkaa, joten ei ole ollut syytä koeajaa sitä kuten ei muitakaan perheautoja. Sukulaisen Golfiin olen tutustunut ja ajanutkin.

        208:aa olen kokeillut, mutta muistaakseni siinäkin oli normaalit säätimet. Niin tai näin, eipä se kovin suosittu ole, kun ei 30:n myydyimmän listalle yltänyt ainakaan viime vuonna.


    • Puutuitpa todella tärkeään asiaan. Valitettavasti nuo kosketusnäytöt ovat yleistymässä. Syynhän on siinä, etteivät maksa juuri mitään erillisiin kytkimiin verrattuna. Kyllä ne kolme säädinnuppia ovat tosi helposti käytettävissä. Yleensä yhdessä on lämpötila, toisessa puhaltimen nopeus joko käsin tai automaattisesti ja kolmannella valitaan mihin puhaltaa. Pakkasaamuna kun kääntää kaikki nupit "kaakkoon". Se riittää, lämpö on maksimissaan, nopein puhaltimen nopeus ja kaikki puhallus tuulilasiin.

      Valitettavasti tuo kosketusnäyttö laajemmin käytettynä eliminoi ainakin minulla autonvaihdossa hiplattavat tyypit.

    • nhhmhmhj

      Teslassa ei taida olla nappulan nappulaa missään kohtaa. Kyllä se tuohon menee, nähty on, kun uusia autoja on tullut kateltua.
      Kohta se on sama kun näpläis kännykkää kun pitää hipelöidä noita kosketussäätimiä ja missä keskittyminen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      6004
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      316
      5067
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2648
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2588
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1822
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1659
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1511
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      108
      1461
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      118
      1386
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1383
    Aihe