Kaksi kysymystä katolilaisuudesta

kysymyksiä.kaksi

Vain uskovaisille katolilaisille!

1. Eli jos on ihminen, joka osallistuu ilman vakaumusta ja ilman uskoa katolisen kirkon sakramentteihin, niin pelastuuko sellainen ihminen katolisen opin mukaan taivaaseen? Vai tarvitaanko katolilaisuudessakin usko: "Jos sinä suullasi tunnustat, että Jeesus on Herra, ja sydämessäsi uskot, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, olet pelastuva. 10 Sydämen usko tuo vanhurskauden, suun tunnustus pelastuksen." Room. 10:9-10.

2. Jos joku katoliseen kirkkoon kuuluva elää jatkuvassa synnissä eikä edes tunnusta sen toiminnan syntisyyttä (vaan sanoo: "ei tämä ole nykyään enää syntiä Jumalan mielestä vaikka Raamatussa sellaista väitetäänkin, ajat muuttuvat!"), niin onko teillä velvollisuus varoittaa helvetistä sellaista ihmistä ja nuhdella häntä?

Onko olemassa jotain aktiivista nettisivustoa, jolla voi kysyä vakavia kysymyksiä katolilaisuudesta ja jossa vastaajat ovat suurella todennäköisyydellä katolilaisia?

Kiitos.

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Semper_Virgo

      Minusta kysymyksenasettelu on ehkä vähän outo, mutta koetan vastata.

      1) Kirkon seitsemän sakramenttia eivät varsinaisesti hyödytä lopulta mitään ilman uskoa. Enkä laske hyödyttämiseksi vaikka sitä, että kaste sinänsä tekee persoonallisen pahan vaikutuksen mahdollisuudet heikommaksi kenen tahansa kastetun elämässä. Pitää myös muistaa, ettei sakramentin pätevyys riipu vastaanottajan uskosta. Ehtoollisen kohdalla esim. epäkelpo osallistuminen on parhaimmillaankin varsin haitallista.

      2) Helvetillä pelottelu ei istu katoliseen uskonelämään, eikä varsinkaan maallikojen tapauksessa. Ja hyvä niin. Totta kai ilmiselvistä asioista on syytä sanoa tai avata keskustelua, mutta tilanteet ja kontekstin huomioiden joskus on parempi vaieta ja keskustella asiasta papin kanssa. Ja ainakaan mitään vääryyttä ei tapahdu, jos ottaa toisen rukouksiinsa.

      Ylipäänsä pelastus on vain Kristuksen vallassa, ei ihmisen tiedon tai taidon, ja kirkko ei ole mikään lakitupa, vaan syntisten sairaala. Pelastuskäsite prosessina kohti pyhyyttä ja Kristusta ja Jumalaa armonlahjojen varassa eroaa protestanttisuudesta. Eskatologinen pelastuskin linkittyy kiinteästi tähän.

      Valitettavasti mitään avointa foorumia ei ole olemassa. Suosittelen johdantokursseja seurakunnissa tai tapaamista pappien kanssa. Ne eivät velvoita mihinkään ja voi vapaasti kysellä mitä haluaa.

      Toivottavasti olin avuksi!

      • Parasitoidimatut

        "Suosittelen johdantokursseja seurakunnissa tai tapaamista pappien kanssa. Ne eivät velvoita mihinkään ja voi vapaasti kysellä mitä haluaa."

        Jep, tuosta voisi olla hyvä lähteä liikkeelle.
        Mukavan suuria nuo seurakunnat sinänsä:
        http://katolinen.fi/wp-content/uploads/2013/08/seurakuntarajat2016v3www.jpg
        Noin niinkuin alueelliseesti.

        Niin ja eipä se kait ihan tosta vaan muutenkaan onnistuisi?
        http://katolinen.fi/?page_id=37
        -Mikäli toisessa kirkkokunnassa kasteen saanut kristitty tahtoo omasta tahdostaan liittyä katoliseen kirkkoon, hän voi ottaa yhteyttä sen katolisen seurakunnan kirkkoherraan, jonka alueella hän asuu. Jos keskustelun perusteella näyttää olevan aihetta jatkaa eteenpäin, alkaa tavallisesti noin vuoden kestävä tutustumisaika.

        -Joillakin paikkakunnilla tämä tietojen hankkiminen tapahtuu lukuvuoden kestävällä kursilla, jolle voi osallistua myös ilman varmaa aikomusta liittyä katoliseen kirkkoon.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      143
      1859
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      280
      977
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      838
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      78
      797
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      729
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      10
      692
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      671
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      656
    9. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      640
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      634
    Aihe