http://www.hs.fi/ruoka/a1476158526482?jako=9d09078ac38bb7e9f82855dc89a30ad1&ref=tf_iHSisboksi-etusivu&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content Nyt ruoka hautumaan.
Aromipesä teki paluun
13
265
Vastaukset
- tosi.kaukana
Aromipesä on kaukana tuosta. Aromipesä on vain hetkelliseen lämpimänäpitämiseen tarkoitettu.
- kxcdhfs
Kyllä aromipesässä ruoka hautuu kypsäksi.
- Tietää.tämän
kxcdhfs kirjoitti:
Kyllä aromipesässä ruoka hautuu kypsäksi.
Mustalaiset laittavat hauduttamalla perinteisiä "rinsapottuja" mutta haudutusaika on nelisen tuntia.
- kaksminsaamikrossa
Kyllähän aromipesässä sai tehtyä purkkihernekeiton näppärästi neljässä tunnissa. Hävetti kaverin puolesta, kun niillä oli sellainen.
Minä näin kesällä Tanskalaisella karavaanarilla erikoisen kattilan, tai miksi tuota nyt kutsuisi, se näytti päällepäin kuin isolta venäläiseltä samovaarilta, keitin oli moniosainen, ukko latasi sinne perunat,lihat, vihannekset ja mitä kaikkia sörsseleitä, pani keittimen päälle ja lähtivät mammansa kanssa kävelylle, tunnin toista kestäneen lenkin jälkeen tulivat sitten avaamaan keittimensä ja syömään!
Erikoista oli syöminenkin, se kesti kolmattatuntia, viiniäkin meni sellainen kolmenlitran laatikollinen ! Syöjät olivat kyllä sen näköisiäkin että ruoka ei maittanut ensimmäistä kertaa! ukkokin oli sitä mallia jotta mahtuu hetekan alle seisomaan mutta ei makuulle !
Asuntovaunussakin oli ropsonit, ja ukko siirteli sitä kauko ohjauksella !
Late Lapista. SSSS Ry!- arromia
Mulla on sellainen 25 euron verkkokaupasta joskus ostettu haudepata ja se on tosi kätevä, jos tekee itse ruokaa. Voi vaikka aamulla laittaa lihat ja herneet kattilaan, ja töistä tullessa on herkullinen soppa odottamassa.
Muikkupata tulee kanssa helposti ja lihansyöjät voi tehdä nyhtölihaa.
Broileria pitää vähän varoa, kun luutkin pehmenevät liikaa. Tai vissiin ne luutkin voisi syödä.
Aikaa menee, mutta energiaa vähän verrattuna sähköuunissa hauduttamiseen. Tietysti ihan pientä annosta ei ehkä kannata siinä ruveta tekemään, vaan sitten pakastaa loput.- kfhfs
Mitä materiaalia se on?
- fsdfhdifgh
Keraaminen pataosa ja vissiin alumiinia ne kuoret. Padan voi irrottaa pesua varten.
- zxihyscd
fsdfhdifgh kirjoitti:
Keraaminen pataosa ja vissiin alumiinia ne kuoret. Padan voi irrottaa pesua varten.
Kiitos tiedosta.
- hauduttelija
Nykyajan tunarit kiehauttavat kaurapuuronkin pohjaan, kun eivät ymmärrä nollata sähkölevyä jo vähän ennen kiehumisen alkamista. Kutosella posotetaan vellin lennennessä pitkin seiniä.
- Haisee_sillille_aromit
Minun muijalla on pllut aromipata jo kohta 60vuotta.
- lyhytlinkki.fi
Linkiksi olisi riittänyt pelkästään http://www.hs.fi/ruoka/a1476158526482
Turha antaa kunniaa iltapäivälehtien toimittajille.
Varsinainen kysmys: toimiiko tuollainen haudutuspata induktioliedellä?- o45244
Ei sitä liedellä käytetä, töpseli seinään ja pata päälle. Siihen perustuu se energian säästö, ei juuri tule hukkalämpöä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei235903- 602027
- 271499
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2401267- 741135
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️691128Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531107- 511072
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1441067Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58995