Mitä sanoo Kempeleen tyttö

Onko Suomessa hyvä olla Tyttö ..
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kiitos nainen kylläkin jo =)

Aivan hyvä olla. Miksi tollasta kyselet?

Äänestä

Kyllä kelpaa mikäs tässä. Aikuinen nainen kylläkin jo =)

Miksi niin? Luulen että tytöillä on myös hyvä asua täällä.
Sulle kysymys miksi se sinua mietityttää?

Äänestä

Ryhmäseksi kunniaan sano Sipilä....

1Äänestä

Kempeleen raiskauksen tutkinta valmistui

Oulun poliisi on saanut valmiiksi Kempeleessä viime vuoden marraskuussa tapahtuneen alaikäisen tytön raiskausjutun tutkinnan.

http://yle.fi/uutiset/kempeleen_nuoren_tyton_raiskausjuttu_syyttajalle/8810464

http://m.iltalehti.fi/uutiset/2016041521421522_uu.shtml

Mies tuomittiin vankeuteen Kempeleen törkeästä raiskauksesta - uhrina 14-vuotias tyttö

25.5.2016 klo 15:33 (muokattu klo 15:47)

Oulun käräjäoikeus on tuominnut nuoren miehen Kempeleessä marraskuussa tapahtuneesta raiskauksesta.

http://m.iltalehti.fi/uutiset/2016052521619064_uu.shtml

Alaikäinen turvapaikanhakija raiskasi 14-vuotiaan uhrinsa Kempeleen Asemantiellä marraskuussa 2015. Epäilty ja uhri tunsivat toisensa jollain lailla entuudestaan, sillä he olivat olleet samassa seurueessa Kempeleessä jo aiemmin päivällä.

Käräjäoikeus tuomitsi tekohetkellä 17-vuotiaan 2 vuodeksi ja 10 kuukaudeksi vankeusrangaistukseen nuorena henkilönä tehdystä törkeästä raiskauksesta ja nuorena henkilönä tehdystä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Tuomittu on täyttänyt 18 vuotta vasta teon jälkeen. Nuori mies on kiistänyt teon.

Raiskaus tapahtui ulkona myöhään illalla. Tapahtumapaikan ohi kulki pian raiskauksen jälkeen sattumalta kaksi paikkakuntalaista miestä, jotka soittivat apua.

Poliisi otti aluksi kiinni tapahtumapaikan läheisestä asunnosta kaksi alaikäistä nuorta miestä, mutta vapautti pian toisen heistä. Kyseisellä henkilöllä ei ollut asian kanssa mitään tekemistä.

Kouluihin kriisiapua

14-vuotiaan tytön raiskaustapaus herätti syksyllä paljon järkytystä Oulun seudulla ja koko maassa, etenkin kun pääministeri Juha Sipilä (kesk) oli syyskuussa luvannut Kempeleessä sijaitsevan omakotitalonsa turvapaikanhakijoiden käyttöön.

Alkuvuodesta Sipilä kuitenkin luopui aikeistaan toteamalla, ettei taloa voitu pitää maahanmuuttajille turvallisena asuinpaikkana.

Raiskaustapaus herätti myös keskustelua siitä, pitäisikö maahantulijat palauttaa lähtömaihinsa nopeutetulla turvapaikkakäsittelyllä rikollisen käyttäytymisen takia.

Kempeleen kunta järjesti syksyllä kriisiapua kunnan asukkaille ja uhriksi joutuneen tytön koulun oppilaille.

- Kyllä yhteinen tunne varmasti on ollut järkyttynyt. Tällaista tapahtumaa ei osattu odottaa, ja nyt kun se kuitenkin tulee, niin se tulee varkain ja yllättäen, Kempeleen kunnanjohtajaTuomas Lohi kommentoi Iltalehdelle marraskuussa.


Mitä kuuluu Kempeleen raiskalle

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14022461/mita-kuuluu-kempeleen-raiskalle

Äänestä

Suomi on maailman toiseksi paras maa olla tyttö – Kempele vertailun kärjessä

Tiistai 11.10.2016 klo 20:16

Yhdysvallat putosi vertailussa yllättäen monen köyhän maan taakse.

Kansainvälistä tyttöjen päivää vietetään 11. lokakuuta. Päivä muistuttaa tyttöjen kaikkialla maailmassa kohtaamasta syrjinnästä.Toisaalta päivällä halutaan kiinnittää huomiota tyttöjen voimaannuttamiseen ja mahdollisuuksiin.

http://m.iltalehti.fi/uutiset/2016101122447431_uu.shtml

Äänestä

Sehän oli 14-vuotiiana jo vaha luuska !
Muhametti pani jo 9 - vuotiasta.

Toivottavasti joku afgaan panee Sipilän lasten lasta 4-vuotiaana...
Niin Suomi on turvallinen lapsille, kuten Ruotsi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


guestion kirjoitti:

Onko Suomessa hyvä olla Tyttö ..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu