Rentola nostaakin kirjassaan esille sattuman ja ajoituksen roolin maailmanhistorian kulussa. Lisäksi hän muistuttaa nyky-Suomen perusmyytistä, jonka mukaan Suomi taisteli Talvisodassa yksin suurvaltaa vastaan.
”...kuten näimme, yksin ei oltu. Lännen uhalla oli ratkaiseva vaikutus Staliniin, eikä Ruotsinkaan aineellinen apu ollut merkityksetön.”
http://www.kaleva.fi/uutiset/kulttuuri/uutuuskirja-pelastuiko-suomi-taparasti-vuonna-1940-stalin-sai-tarkean-tiedon-paivan-myohassa/740776/
”...kuten näimme, yksin ei oltu. Lännen uhalla oli ratkaiseva vaikutus Staliniin, eikä Ruotsinkaan aineellinen apu ollut merkityksetön.”
http://www.kaleva.fi/uutiset/kulttuuri/uutuuskirja-pelastuiko-suomi-taparasti-vuonna-1940-stalin-sai-tarkean-tiedon-paivan-myohassa/740776/
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuollaiset rentoilijat nakertavat kansallista identiteettiämme ja omanarvon tuntoamme.
Totuuden kertominen ei aina ole hyvästä. Ei Kekkosestakaan saa kertoa totuutta, koska Kekkonen on kuollut. Talvisota on käyty, ei siitä pidä enää kertoa mitään, virallinen ja sankarillinen totuus on kerrottu. Asia loppuun käsitelty.
Totuus Kekkosesta on tämä.
http://1.bp.blogspot.com/_uy4vuBbsXMk/SwLa-e_DhKI/AAAAAAAACGM/ee8EhZYRH2A/w1200-h630-p-nu/kas kas poika 001.jpg
Mikä on kaikenkattava totuus talvisodasta?
Aihe liittyy löyhästi jopa palstan aihepiiriin, koska maalaisliittolainen Urho Kekkonen kannatti sen jatkamista.
"Länsivaltojen pelon ja Suomen aluemyönnytysten jälkeen Neuvostoliitto päätyi rauhansopimukseen Suomen kanssa. Sopimus allekirjoitettiin illalla 12. maaliskuuta 1940."
Olipa harmi. Jos NL olisi vallannut Suomen, olisimme nyt varmaan Naton jäsen, kuten entiset itäblogin maat, jotka NL miehitti.
Kyllä nyt harmittaa, ettei Suomea miehitetty.
Jos Suomelle oli noin paljon tukea tulossa, miksi Suomi suostui rauhanehtoihin?
Kekkonen oli oikeassa. Talvisotaa olisi pitänyt jatkaa. Suomi olisi nyt Great Finnland, jos Kekkosta olisi kuunneltu. Mutta mitä sitä hulluja. Ei kuunneltu ja Kekkonen joutui sitten yrittämään Karjalaakin takaisin ihan vaihtokaupoilla. Kyllä olisi pitänyt vaan sotia, mutta kun ei kenelläkään muulla ollut järkeä kuin Kekkosella, niin sotiminen lopetettiin. Oli se Kekkonen viisas mies:)
Kekkonen toimi niin talvisodan kuin jatkosodankin loppuvaiheissa isänmaan edun vastaisesti.
Tuoko on kaiken kattava totuus talvisodasta? Suuren arvonpa laitat sitten Kekkoselle sen sodan suhteen.
Olet kommunistinuorten tasolla
Talvisodassa palstan demareiden isoisät tai isät taistelivat puheenjohtajansa Kuusisen alaisena Neuvostoarmeijassa.
Kiitos kiinnostuksestasi asiaan. Oikaisen sen verran, ettei Kuusinen ollut talvisodan aikana demareiden puheenjohtaja.
Mutta kun nyt Kuusisesta puhetta tuli, jatkosodan jälkeen Hertta Kuusisesta tuli Urho Kekkoselle hyvä ystävä, Kekkosen takinkäännön jälkeen.
Eikö siitä ole joku valokuvakin, kun Urho kaulailee jollain huvilajuhlilla Herttaa?
Oli suuren osan demareista puoluejohtaja sodan aikaan.