Uskotko henkeen/henkiin?

Minulle henkisyys ja hengellisyys polveutuvat samasta kantasanasta 'henki'. Siksi kummatkin kertovat henkiin uskomisesta ja suhtautumisesta henkiin.

Mentaalinen ja uskonnoton puoli, johon moni viittaa, on mieli. Harjoitan mieltäni, on mielenterveys ja mielen hyvinvointi. Kaikki ilman henkiä.

Oheisen Hesarin jutun kommenteissa tätä on käsitelty useammassakin. Miten sinä näet henget? Onko niitä, uskotko henkiin?

http://www.hs.fi/hyvinvointi/a1476327946368
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olipa sinulla erikoinen linkki. Kommentit liittyivät ilmiselvästi artikkeliin, jota olit tarjonnut, mutta artikkeli käsitteli ihan muuta asiaa. Lääkärit kuulemma tekevät diagnoosit paremmin kuin koneet. Tässä näkyy artikkelina vain sellainen.

Joten vähän vaikea kommentoida, kun ei itse artikkeli näy.

Äänestä

  • Toimihan se. Tämä oli itse asiassa linkkinä toisessa ketjussa, jossa juuri aloittaja oli nähnyt enkelin. Tuo aloitus on tainnut pudota tämän päivän aikana jo 2-sivulle. Tavallaan siinä sitten jo ruodittiin sitä asiaa , joten ei nyt enempää kiinnosta tämä. Aloittaja ei ollut kuitenkaan se, joka tuon linkin laittoi, vaan joku toinen keskustelija.

    Toivottavasti löydät jonkun, jota aihe nyt kiinnostaa tällä hetkellä.

    Äänestä

Minätiedän minätiedän! Jumala on Isä poika ja pyhä HENKI!

Äänestä

Pysykää erossa henkimaailmasta!
Etsikää Herraa Jeesusta Kristusta, joka on Tie jaTotuus ja Elämä.

"Ei kukaan tule minun Isäni tykö muutoin kuin minun kauttani".

Äänestä
  • Väärin! Pyhä henki kuuluu henkimaailmaan ja Jeesusta ei voi kutsua Herrakseen ilman Pyhää henkeä. halleluja!

    Äänestä

  • Jeesushan on kuollut juutalaismies ,joka on nyttemmin muuttunut henkiolennoksi ja jolla uskotaan olevan yliluonnollisia kykyjä.

    Äänestä

"Minulle henkisyys ja hengellisyys polveutuvat samasta kantasanasta 'henki'."

Minä puolestani uskon henkeen, mutten henkiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tunnustaaa kirjoitti:

Minulle henkisyys ja hengellisyys polveutuvat samasta kantasanasta 'henki'. Siksi kummatkin kertovat henkiin uskomisesta ja suhtautumisesta henkiin.

Mentaalinen ja uskonnoton puoli, johon moni viittaa, on mieli. Harjoitan mieltäni, on mielenterveys ja mielen hyvinvointi. Kaikki ilman henkiä.

Oheisen Hesarin jutun kommenteissa tätä on käsitelty useammassakin. Miten sinä näet henget? Onko niitä, uskotko henkiin?

http://www.hs.fi/hyvinvointi/a1476327946368

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu