Nyt tuulivoima vain 8 MW...onkohan näin matalalla käytykään..
Kulutus ja tuotanto Suomessa Info
Kulutus 10 963 MW
Tuotanto 8 692 MW
- Vesivoima 1 944 MW
- Ydinvoima 2 765 MW
- Lauhdevoima 607 MW
- Yhteistuotanto - kaukolämpö 1 833 MW
- Yhteistuotanto - teollisuus 1 465 MW
- Tuulivoima (osa arvioitu) 8 MW
- Muu tuotanto (arvio) 71 MW
- Tehoreservi 0 MW
Tuonti/vienti (netto) 2 271 MW
Tehotasapaino Info
Suomen tuotantoyli/alijäämä 213MW
Tuotantoyli/alijäämä kumulatiivinen 48MWh
Hetkellinen taajuusmittaus 50,04Hz
Aikapoikkeama -23,02s
Sähkön hinta Suomessa Info
Elspot-aluehinta 46,35 EUR/MWh
Kulutus ja tuotanto Suomessa Info
Kulutus 10 963 MW
Tuotanto 8 692 MW
- Vesivoima 1 944 MW
- Ydinvoima 2 765 MW
- Lauhdevoima 607 MW
- Yhteistuotanto - kaukolämpö 1 833 MW
- Yhteistuotanto - teollisuus 1 465 MW
- Tuulivoima (osa arvioitu) 8 MW
- Muu tuotanto (arvio) 71 MW
- Tehoreservi 0 MW
Tuonti/vienti (netto) 2 271 MW
Tehotasapaino Info
Suomen tuotantoyli/alijäämä 213MW
Tuotantoyli/alijäämä kumulatiivinen 48MWh
Hetkellinen taajuusmittaus 50,04Hz
Aikapoikkeama -23,02s
Sähkön hinta Suomessa Info
Elspot-aluehinta 46,35 EUR/MWh
Vastaukset 39
Vanhimmat
Vain+0,08%+sähköstä+kotimaisella+tuulivoimalla.
No ei tuo aurinkovoimakaan paljon tuota Suvilahti ja Kivikko yhteensä 10 kW tehot ja päiväntuotto tähän mennessä 14,61 kWh. Että silleen.
Tuulivoimalla ei olisi mitään mahdollisuuksia ilman valtion ylenmääräistä tukea.
Tuulivahinkoa tullut tänään 11813 € . Että silleen. Tuulivahinko.fi
Eikun " paranee " tuo Tuulivoiman tuotto nyt 7 MW. Että silleen.
Tuulivoimaloihin pitää asentaa dieselapumoottorit tyyntä ilmaa varten :D
Vihreät tykkäisi enemmän sähkömoottorilla pyörivistä tuulivoimaloista. Halpaa tukkusähköä verkosta myllyn pyöritykseen ja kallista tukisähköä takaisin.
7 MW:llä saadaan pyörimään 770 sähkökiuasta tai 3 200 vedenkeitintä koko Suomessa.
Minkä ihmeen takia kiukaita tai vedenkeittimiä pitäisi yleensäkään pyörittää? Eikös ne ole tehty ihan muuta kuin pyörittämistä varten.
Enää 5 MW, olisko kaikkiin tullut laakerivika yhtä aikaa?
Lämpötilat:
Helsinki 2 °C, Jyväskylä 4 °C,
Oulu 7 °C, Rovaniemi 3 °C
Viimeisin päivitys 14.10.2016 12:36
Atomilla pusketaan kuitenkin 2766 MW. Taitaa olla uusi SE.
2766/5=553
Eli tarvittaisiin 553 kertaa enemmän tuulivoimaloita mitä nykyään, jotta saataisiin yhtä paljon energiaa kuin nykyisistä ydinvoimaloista.
Mun kolmitahtisel keneraattoril saa ainaski 13 volttii.
En tiedä mitä näistä luvuista ajatella, mutta sähkölasku tuli ja kwh maksaa 0,5458€. Jotenkin tuo hinta on melko korkea, vaikka siihen sisältyykin kaikki.
Rautaruukilla tehdään suurin osa Suomen tuulimyllyistä (rungot)ja ne siellä tietää miten paljon tuulimyllyjä joudutaan jatkuvasti huoltamaan. Italiassa havaitsin että noin puolet myllyistä ei ollut toiminnassa.
Kuinka paljon noiden rimpuloiden jatkuvaan huoltamiseen menee öljyä? Ajokilometri poikineen ja fossiilisilla tehtyjä osiakin aika läjä.
Sähköfirmat taitaa ajella nykyisin sähköautoilla, jotka on ladattu tuulisena päivänä täyteen.
Miten ne pääsevät tyvenellä myllyn kupeeseen purjeveneellä?
Tollasella Harald Hirmuisesta tutulla soudettavalla huoltoaluksella. Palkatkoon vaikka työttömiä soutajiksi..
http://www.cartoonistgroup.com/properties/hagar/art_images/cg533de55190af1.jpg
Voi olla että tänään tuotetaan vain 120 000 kWh tuulisähköä. Vastaa energian tuotannossa noin 80 pinokuutiota polttopuuta. Suomessa polttopuuta käytetään vuodessa noin 14 miljoonaa heittokuutiota (lähes 10 milj pinokuutiota).
Miksi korkeasti koulutetut idiootit äänestävät vihreitä?
Lapsellinen tuo kysymyksesi.
Se nyt on kaikille kuitenkin selvää, että vähän koulutetut idiootit äänestävät persuja.
Ja muuten vaan idiootit äänestävät kokkareita, luontaisesti lannanhajuiset tyhmät kepuloita, mutta ketkä äänestävät vassareita?
Eiköhän olisi aikaa viheltää tämä kalliin tuulisähköenergian vouhotus jo poikki. Ei siitä koskaan tule sen valmiimpaa.
Tämä tieto muuten vaietaan valtavirtamediassa. Kesän erään myrskypäivän tuotantouutinen sen sijaan nostettiin lähes ykkösuutiseksi.
Jumala loi maan ja pyhitti yhden päivän viikosta tuulivoimaloiden lepopäiväksi.
Kenenkään psyyke ei pitemmällä aikavälillä kestäisi miettiä miten kaalliiksi maailmalle vihreä idealismi on muodostunut ja tulee vielä muodostumaan. Typerin juttu sitten kommunismin.
Tuo on kyllä kohtuutonta kommunismin pilkkaamista...
Miettikää+itse+miten+epärealistista+koko+vihreä+sähkö+on.+Käytännössä+tuuli-+ja+aurinkosähkö+voi+maksimissaan+tuottaa+vain+3-4%+Suomen+sähköntarpeesta+ja+nuo+kilowatit+ovat+kaikkein+kalleimpia.+Veronmaksajathan+tämän+pelleilyn+kustantavat.
Missä on nyt se tiedottaja joka kommentoi vaihtovirran hetkellistä taajuutta.
Ilmeisesti tyyppi ei ymmärrä oleellisia asioita sähköntuotannosta tai sitten yrittää jonkinlaista ilveilyä (?) puheesta jotka paljastavat koko tuulivoimahaihattelun vakavimman puutteen.
Sulkekaa kaikki sähkölaitteet ympäriltänne vaikka tunniksi niin koette konkreettisesti millaista olisi jos sähkönne olisi tuulivoiman varassa.
Tuulivoimakapasiteettia pitäisi olla yli 1100 MW.
Niin pitäisi olla yli 1200 MW , mutta kun ei ole jos sattuu ettei tuule ja nyt sattuu olemaan tyyntä. Että silleen.
Näin+varmaan+onkin+(viime+vuoden+lopulla+1105+MW)+mutta+fakta+tällä+hetkellä+on+että+vain+0,5%+tuosta+kapasiteetista+muuttuu+sähköenergiaksi.+Ikäänkuin+vain+1+parista+sadasta+olisi+täysteholla.
No nyt tulee peräti Tuulivoimaa 5 MW koko Suomen omasta tuotannosta 8486 MW
Ydinvoimalla 2764 MW Vesivoimalla 1847 MW Kaukolömmön yhteist. 1685 MW
Teollisuus yhteist. 1509 MW Lauhdevoima 610 MW Muu tuotanto 66 MW
Tuulivoimaa 5 MW noilla lähes 500 hyrrällä ja niiden kokonaistehosta 1200 MW.
Tuontia 2006 MW Venäjältä vain 39 MW. Elspot hintaan 36,77 €/MWh.
Että silleen.
Kyllä tuulivouhkat kouhottaa hetkellisistä ennätyksistä.
Minimeistä ovat hipihiljaa.
Niin, ei se ns. kumulatiivinen kertymä vuodessakaan taida olla iso, siis se mitä on kaikkiaan tullut ja tuullut sähköä talteen............................
Pitäsikö noiden hyrrien juureen laitta veivit josta nuo viherpiipertäjät voisivat käydä veivaamassa vauhtia siipiin ? Että silleen.
Suomalaisessa Toroidon sähköautossa on tehoa 1 MW. Nyt on ollut tuulisähkön teho jo monta tuntia 5 MW, eli tuulisähkötuotannolla voisi tuottaa sähköä yhtä paljon kuin viidellä Toroidon-autolla sitä saadaan kulumaan.
Kannattaako?
Vihreät: "meillä on unelma"
No unelmat on unelmia ja todellisuus on ihan muuta. Kuten nyt tuo jos sattuu voiman tuotto joka on nyt 6 MW. Että silleen