En kaipaa mitään muuta kuin työtä.

En kaipaa mitään muuta kuin työtä. En ohjeita, en ymmärrystä, en neuvoa, en rahallista tukea, en lisää motivaatiota, en porkkanaa enkä ruoskaa, en turhanpäiväisiä haastatteluita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei ole mitään oleellista sanottavaa aiheesta eikä hän ole osa ratkaisua. Olkoon siis hiljaa.

Marjojen poiminta ei ole työtä vaikka se on työlästä. Parhaimmillaankin se on mitättömien lisätienestien hankintaa muutaman viikon ajan vuodesta, eikä sillä pysty elämään.

http://www.hs.fi/elama/a1475717466854?jako=644646c09fedcfcded7fe7e23f60f898&ref=tf_iHSisboksi-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage
2474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

ä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihm

Äänestä
  • kaipaa mitään muuta kuin työtä. En ohjeita, en ymmärrystä, en neuvoa, en rahallista tukea, en lisää motivaatiota, en porkkanaa enkä ruoskaa, en turhanpäiväisiä haastatteluita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei

    Äänestä

  • n kaipaa mitään muuta kuin työtä. En ohjeita, en ymmärrystä, en neuvoa, en rahallista tukea, en lisää motivaatiota, en porkkanaa enkä ruoskaa, en turhanpäiväisiä haastatteluita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei ole mitään oleellista sanottavaa aiheesta eikä hän ole osa ratkaisua. Olkoon siis hiljaa.

    Äänestä

  • ipaa mitään muuta kuin työtä. En ohjeita, en ymmärrystä, en neuvoa, en rahallista tukea, en lisää motivaatiota, en porkkanaa enkä ruoskaa, en turhanpäiväisiä haastatteluita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka vara

    Äänestä

  • aipaa mitään muuta kuin työtä. En ohjeita, en ymmärrystä, en neuvoa, en rahallista tukea, en lisää motivaatiota, en porkkanaa enkä ruoskaa, en turhanpäiväisiä haastatteluita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei ole m

    Äänestä

  • muuta kuin työtä. En ohjeita, en ymmärrystä, en neuvoa, en rahallista tukea, en lisää motivaatiota, en porkkanaa enkä ruoskaa, en turhanpäiväisiä haastatteluita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei ole mitään oleellista sanottavaa aiheesta eikä hän ole osa ratkaisua. Olkoon siis hiljaa.

    Marjojen poiminta ei ole työtä vaikka se o

    Äänestä

  • ään muuta kuin työtä. En ohjeita, en ymmärrystä, en neuvoa, en rahallista tukea, en lisää motivaatiota, en porkkanaa enkä ruoskaa, en turhanpäiväisiä haastatteluita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei ole mitään oleellist

    Äänestä

  • avaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei ole mitään oleellista sanottavaa aiheesta eikä hän ole osa ratkaisua. Olkoon siis hiljaa.

    Marjojen poiminta ei ole työtä vaikka se on työläs

    Äänestä

  • luita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei ole mitään oleellista sanottavaa aiheesta eikä hän ole osa ratkaisua. Olkoon siis hiljaa.

    Äänestä

  • aatiota, en porkkanaa enkä ruoskaa, en turhanpäiväisiä haastatteluita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei ole mitään oleellista sanottavaa aiheesta eikä hän ole osa ratkaisua. Olkoon siis hiljaa.

    Äänestä

  • otivaatiota, en porkkanaa enkä ruoskaa, en turhanpäiväisiä haastatteluita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei ole mitään oleellista sanottavaa aihees

    Äänestä

Tämän kun vielä Hallituksen herrat ja työministöri Lindström oivaltaisi, mutta siellä vaan viritellään aktivointia ja ties mitä hevonpaskaa, jotta huomio kääntyisi todellisesta ongelmasta ja Hallituksen kyvyttömyydestä hoitaa ongelmaa.

Äänestä

Valitettavasti me tällä palstalla pörräävät emme pysty sinulle työtä antamaan. Antaisin jos voisin. Työllistymisesi olisi kaikkien etu.

Äänestä
  • aa mitään muuta kuin työtä. En ohjeita, en ymmärrystä, en neuvoa, en rahallista tukea, en lisää motivaatiota, en porkkanaa enkä ruoskaa, en turhanpäiväisiä haastatteluita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei ole mitään

    Äänestä

  • Tuli selväksi. Se sen sijaan ei tullut selväksi, miksi tulit tuon tänne kertomaan. Onnea ja menestystä kuitenkin työnhakuun.

    Äänestä

Minkäs teet. Harvalla työlliselläkään on tarjota työpaikkavinkkiä toiselle, toisella työttömällä vielä vähemmän. Loput huutelevat sitten sitä myyttistä marjametsää ja risusavottaa.

Äänestä

Eikös sitä KOPPIA oteta koko ajan Lindströmin mukaan, tajuaisivat vain , että sitä otetaan väärin keinoin.

Äänestä

Tässä kaksi linkkiä siitä kuuluisasta marjan poiminnasta, jonka aloittaja kuittaa mitättömiksi lisätienesteiksi parin viikon aikana:

http://www.hs.fi/ruoka/a1468461695853

http://www.hs.fi/ruoka/a1446179153768

Linkkien 68-vuotias marjankerääjä kerää erilaisia marjoja, joten satokausi on silloin useita kuukausia. Tienestit yltävät useisiin tuhansiin euroihin normisatokautena.

Aloittajan kaltaiset insinöörit olisivat kuolleet ennen vanhaan nälkään, kun eivät osaa muuta kuin maata kotona ja odottaa sitä sopivaa työpaikkaa.

Työttömiä inssejä ja (jostain syystä samaan luokkaan joutuneita rakennusinsinöörejä) näyttää olevan elokuun 2016 tilaston mukaan reilut 7 000. Työttömiä diplomi-insinöörejä on reilu 3000.

http://www.akava.fi/files/12516/01_Tilastoja_korkeasti_koulutettujen_tyottomyydesta_yleisimmat_asteet.pdf

Mikä on ratkaisu? Jos inssin töitä ei ole omalla paikkakunnalla, pitää muuttaa. Jos muuallakaan ei ole inssin töitä, niin pitää lisäkouluttautua tai vaihtaa alaa. Muita mahdollisuuksia ei yksinkertaisesti ole.

Toistan: Aloittajan kaltaiset insinöörit olisivat kuolleet ennen vanhaan nälkään, kun eivät osaa muuta kuin maata kotona ja odottaa sitä sopivaa työpaikkaa.

Yhteiskunta ei voi antaa työkykyisen ja ilmeisesti normaalijärkisen (kun on pystynyt koulutuksen saamaan) ihmisen maata kotona kymmeniä vuosia tuottamattomana. Jos alalla ei ole töitä niin sitten vain uusjakoon: joka lisäkoulutus tai alan vaihto.

Kuulin puhelinasentajasta, joka on koulutusta vastaavien töiden puutteessa maannut kotona työttömänä 15 vuotta. Hän kieltäytyy kouluttautumasta muille aloille tai tekemään muita töitä. Eläkeikään on vielä 20 vuotta.

Kuinka kauan Suomi voi katsoa tällaista touhua? Samaan aikaan meille muuttaa työteliäitä virolaisia, jotka pian suorittavat kaikki vähäistä koulutusta vaativat työt. Olivat he sitten minkä alan ihmisiä tahansa siellä kotimaassaan. Jopa puutteellisella kielitaidolla virolaiset näyttävät selviävän työstä kuin työstä paremmin kuin nämä oman maan sohvalla makoilijat.

Äänestä

Otsikosta voisi päätellä että olet pelokas ihminen. plkäät sanoa että on kiva olla kotona työttömänä. Miksi?
Juuri siksi että kaikki ihmiet hallitusta myöten pitävät vain ja ainoastaan työtöntä ihmistä roskakorina ja jätesäkkinä, jolla ei ole mitään arvoa, muita ryhmiä ei haukuta yhtälailla. Miksi? Miksi ylipäätään pitää haukkua ketään ja sen vuoksi jos kuuluu johonkin tiuettyyn ryhmään?
Haukkuuko kukaa heitä jotka ovat työssä yhtä lailla kuin työttömiä ? Mikä elämäntilanteesta tekee erilaisen kenelläkään?
Jos ihminen ei ole samanlainen kuin muut hä on hullu idiootti, eikä ole ansainnut yhtään mitään kuin haukkumisen ja ällötukset! Miksi ihmeessä?

Suomessa ei saa olla erilainen, ei lihava, ei sairas, ei pieni ei pitkä, ei työtön, ei lapsi, ei opiskelija, ei koditon, ei rikas ei köyhä... ei mitään saisi olla.

Kaikkien pitää olla samanlaisia jotka ei erotu toisitaan.

Äänestä

Otsikosta ei mitään pelokkuutta voi päätellä, vaan uhmakkuutta ja psykologista joustamattomuutta: "Kun olen yhden ammatin opiskellut, sen pitää riittää."

Aloittaja ikään kuin pesee kätensä oman tulevaisuutensa suhteen ja katsoo suorittaneensa sen mitä pitääkin. Loppu on muiden käsissä. Hänen mielestään häneltä ei voi eikä saa vaatia enempää. Aloittajan mielestä jonkun muun pitää järjestää hänelle työpaikka.

Jos ihme sattuisi ja joku tulisi tarjoamaan aloittajalle hänen koulutustaan vastaavaa työtä, oletan aloittajan asenteella seuraavaksi ongelmaksi muodostuvan palkkauksen. Se ei varmaan olisi aloittajan mielestä tarpeeksi hyvä, jotta hänen kannattaisi ottaa työpaikka vastaan. Onhan täällä palstalla noita kotona makoilevia sekatyömiehiä, jotka vaativat 3000euron palkkoja lautapojan työpanoksesta.

Insinöörit saattavat olla nykypäivän puhelinasentajia?

Äänestä

Ala työttömäks jos vituttaa toisten makoilut.

Äänestä

Minun alallani on työvoimapula. En voi heittäytyä työttömäksi, enkä haluaisikaan, koska pidän työstäni.

Äänestä

Mitäs sitten täällä hiippailet. Ole onnellinen työssäsi.

Äänestä

No mutta jos niitä insinöörin töitä ei nyt ole? En neuvo sinua kouluttautumaan toiselle alalle, koska et neuvoja kaipaa, mutta itse kyllä olen niin tehnyt enkä kadu.

Yksi älykkyyden määritelmä on, että älykkyys on sitä, että oppii ja sopeutuu nopeasti muuttuneisiin olosuhteisiin. Insinööritutkinto antaa hyvän pohjan oppia uusia asioita aika nopeastikin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jkloiuy kirjoitti:

En kaipaa mitään muuta kuin työtä. En ohjeita, en ymmärrystä, en neuvoa, en rahallista tukea, en lisää motivaatiota, en porkkanaa enkä ruoskaa, en turhanpäiväisiä haastatteluita, en uhkavaatimuksia, en lisää opintoja (takana mm. insinööritutkinto), enkä moralisointia ihmisiltä jotka eivät tiedä mistä puhuvat. Se mitä tarvitsen on työtä jota voin aloittaa mahdollisimman pian, ja josta palkitaan palkalla, jonka varaan pystyy rakentamaan elämän. Jos ihmisellä ei ole tällaista työtä tarjolla, hänellä ei ole mitään oleellista sanottavaa aiheesta eikä hän ole osa ratkaisua. Olkoon siis hiljaa.

Marjojen poiminta ei ole työtä vaikka se on työlästä. Parhaimmillaankin se on mitättömien lisätienestien hankintaa muutaman viikon ajan vuodesta, eikä sillä pysty elämään.

http://www.hs.fi/elama/a1475717466854?jako=644646c09fedcfcded7fe7e23f60f898&ref=tf_iHSisboksi-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu