Mikä on kiintiö kuvaitilla ,emiirikunnilla ,dupailla ,saudeilla näistä maailman muslimipakolaisista heidän uskonveljistä . Heillähän ei ole minkäänlaista pulaa rahasta ?
sotapakolaiset
pismillaa
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei yhtään , ei ne halua
Saudit+eivät+ota+minkäänlaisia+pakolaisia+maahansa.+Heillä+on+pelko+pepussa,+koska+kaikki+Lähi-Idässä+tietävät+saudien+rahoittavan+ja+aseistavan+daeshia+(amerikkalaisilla+aseilla).+Saudit+myöntävät+suoraan,+että+pakolaiset+ovat+turvallisuusriski.+ikä+mikään+ihme,+raivo+heitä+kohtaan+on+suurta.
Kuwaitissa+on+hieman+sama+meininki,+mutta+siellä+on+myös+ilmeisen+paljon+vaikutusvaltaisia+ihmisiä,+jotka+kannattavat+islamin+uudistamista+väkivallan+kitkemiseksi.+Uskaltavat+puhua+ihan+julkisesti+näistä+asioista.+Toki+Kuwaitista+löytyy+myös+äärimmäisen+vanhoillisia+ihmisiä+paljon.+Heille+on+mm.+orjuus+ihan+ok,+yms+sellainen+nykymaailmaan+sopimaton+touhu.
Kuwait+on+nyt+hieman+kusessa,+koska+Deutsche+Bank+on+kaatumaisillaan,+ja+Kuwaitilla+on+muistaakseni+27+%+omistukset..Ovat+menettäneet+jo+miljarditolkulla+rahaa.+Onneksi+bail-outia+ei+ole+tulossa+eurooppalaisten+verovaroista.+Mutta+tilanne+on+vakava.
Kannattaa+katsoa+youtubesta+lähi-itäläisiä+tv-ohjelmia.+Pääsette+jyvälle,+mistä+kaikesta+on+kyse.
Memritv+tarjoaa+monipuolisesti+ohjelmaklippejä+eri+maista,+englanniksi+tekstitettynä.+Mutta+löytyy+kyllä+muitakin...
Sinänsä+noita+on+virkistävää+katsoa+toisestakin+syystä:+täällä+sensuroidaan+ja+puhutaan+samalla+sanavapaudesta.+Noissa+maissa+ei+ihmisoikeuksia+länsimaisessa+mielessä+tunneta,+mutta+sanankäyttö+on+uskomattoman+vapaata...Koulutetut+ihmiset+pistävät+ihan+tosiaan+kampoihin+imaameille+ja+muille+hihhuleille.
Siellä on tajuttoman suuri telttakylä tyhjänä on ilmastoinnit yms mukavuudet mutta niitä ei anneta vaan on varattu uskovaisten käyttöön.