Azalia minipilleri

Minimii1

Onko kellään kokemuksia kyseisestä minipilleristä?
Lähinnä haittavaikutukset kiinnostavat, kuten miten vaikuttanut mielialaan, vuotoihin, hiusten rasvoittumiseen tai esim. akneen.

11

17747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eipystyenää

      Oon syöny kohta 3 viikkoa, mutta tää on nyt kyllä tässä. Mieliala vaihtelee tosi paljon, mutta pääasiassa masentaa ja on tosi paska fiilis kokoajan. Ja siis itkettää ihan kokoajan :-) Kaiken kruunaa se, että mun koko kasvojen iho, ja myös kaula, rintakehä ja selkä (myös reisissä vähän) täynnä ihottumaa tai jotakin vastaavaa. Kutisee, kirvelee ja sattuu ihan älyttömästi kokoajan. Mulla siis naama ihan täynnä pientä punasta näppylää, joka ei ole mitään aknenäppyä vaan näyttää että ois paha allerginen reaktio. Ei auta allergialääkkeet tai mitkään voiteet ja kaikkien rasvojen laittaminen sattuu, ihan humektankista asti. Huulet myös ihan älyttömän kuivat ja huulten ympärys ihottuma on ihan sietämätön, ei auta huulirasvat, vaseliini tai bepanthen. En vaan pysty tähän enää, todellakaan pysty syömään sitä 3kk. Vuotoa mulla ei oikeastaan ole ollut, pyyhkäisemällä irtoaa vähän verta, muttei muuten juurikaan. Tää oli nyt tässä kuitenkin, en tosin tiedä mitä teen, koska migreenin takia ei e-pillereitä myönnetä...

      • Anonyymi

        Ihan niin tuoteselostuksessakin lukee nämä haittavaikutukset kun ihmiset niin kovasti eivät lukisi niitä vaan ottaisivat lääkkeensä ja sillä siisti .


    • Kylläsaapi

      Vaikka olisi aurallinen migreeni, niin tiettyjä pillereitä kyllä myönnetään. Mulla on aurallinen migreeni ja käytössä Microluton pillerit.

      • Anonyymi

        Microluton aiheutti pesäkkeen maksaan.


    • KAW

      Mulla ei mitenkään mielialaan tai painoon oo vaikuttanut, ainut vaan että mulla on ollut kuukautiset kohta 2kk ja välillä paripäivää ettei vuoda ja taas alkaa.. Edellisistä pillereistä lihoin 15kg (kyllä siihen vaikuttaa myös mun oma ruokavalio mut pillerit edesautti tätä lihomista) sit vaihoin azaliaan ja alko nää helvetillinen kuukautis kierto joka ei näytä loppuvan.

    • Anonyymi

      Vahva allerginen reaktio käsissä, reisillä ja kasvoissa (punoitusta ja näppyjä, kutina), mikä ei laantunut muutamassa päivässä vaan vain paheni. Ei sopineet minulle.

    • Anonyymi

      Aivan järkyttävä kutina kasvoissa ja nousee otsaan pientä punaista näppyä. Finnit myös lisääntyneet etenkin päänahassa.

      • Anonyymi

        Vaihda sorttia


    • Anonyymi

      Muutaman viikon käyttänyt, ja mieliala menee miten sattuu, päätä särkee lähes päivittäin ja aiemminkin elämää rajoittanut aistiyliherkkyys on niin paha että ei helvetti. Aloitin menkkojen ekana päivänä ja olivat suunnilleen yhtä pitkät kuin yleensäkin. Myös finnejä on tullut paljon ja iho rasvoittuu

    • Anonyymi

      Miksi kyselet haittavaikutuksista koska jos jollain on niitä niin se ei merkitse että ainulle tulee kanssa . Haittavaikutukset ovat aina yksilöllisiä l,ja ne vaikutukset joita kerrotaan tuote selostuksessa ovat ” mahdollisia ” ainoastaan se ei tarkoita että niitä saa.
      Usein lääketehdas laittaa paljon haittavaikutuksia juuri siksi että kun ne n kirjattuna niin jos potilas saa jotain vaurioita niin ei tarvitse maksaa korvauksia , koska ne mahdolliset ovat jo kirjattuna.
      Ei ennen vanhaan laitettu ilmoille ketään haittavaikutuksia , ja hyvin harvoin jollekkin saattoi tulla vaikka kutinaa tai kuivaa yskää jostain lääkkeestä . Korkeitakin on tehty ryhmille näistä asioista . Sille ryhmälle jolle sanottiin että lääkkeessä on haittavaikutuksia. Niin melkein jokainen sai niitä. Toiselle ryhmälle sama lääke ja sanoivat että se on tehokas . Kukaan ei saanut mitää haitta vaikutuksia, psyykkeen osa on suuri siinä kuka saa vaikutuksia ja kuka ei . Joten ihmisten ei tartyisi edes miettiä sitä että mitäs jos saan haittavaikutuksia sillä se ei ole tavallista mitenkään jotkut saa ja jotkut ei .

    • Anonyymi

      oon syöny nyt puolisen vuotta, iho hyvässä kunnossa (paremmassa kuin ennen) mutta kuukautiset jäänyt pois kokonaan parin kuukauden ajalta, ja välillä vuotoa saattaa tulla runsaasti jopa yli viikon. paino tippuu ja nousee vuorotellen tosi pienillä aika väleillä. mieliala vaihtelee kans, just tällästä masentavaa ja itkusta aikalailla ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2254
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2010
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1943
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1660
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1539
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1489
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1231
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1104
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      77
      1073
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1073
    Aihe