http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000001932000.html?ref=rss
Nyt julkisuuteen tihkuneet tiedot pitää tyrmätä laittamalla joku hölmö "Antti Kaikkonen" selittämään ettei autovero muka poistu.
Autoveron poistoa valmistellaan salassa
7
144
Vastaukset
- asdfads
"– Luulen, että se (autoveron poisto) ei ole heti mahdollista. Siinä täytyy muistaa, että se ei häiritse autokauppaa. Se romahduttaisi käytettyjen autojen kaupan, niitä tulisi paljon varastoon. Ja ei saisi tulla markkinahäiriötä. Se pitää tehdä yhdessä yössä, että uusien autojen myynti ei pysähtyisi, liikenneasioihin profiloitunut kansanedustaja Mikko Alatalo (kesk) muistutti."
Mikko alatalo LUULEE, että autoveron poisto ei ole heti mahdollista. Antti Kaikkonen USKOO, ettei poistu tällä vaalikaudella. Koskakohan tulee ensimmäinen keskustan kansanedustaja, joka TIETÄÄ asiasta jotain? - niin-poistuu
Poistuu kunhan ovat saaneet systeemin valmiiksi jolla seurataan kilometrejä sillä bensaveron lisäksi tulee tietenkin kilometrivero joka on se ehdotettu aikanaan 0,061c/km eli 100km maksaa lisää sen jälkeen 6,1€ ja tuhat 61€ ja 10 000 610€ jne.Samoin kaikki kilometrikorvaukset poistuu kokonaan. Pakkohankintana laite joka gps:n kanssa toimii noin 50€ kerta purku katsastuksessa 25€ joka vuosi. Maksuja voi maksaa etukäteen tai kuukausittain halutessaan. Nämä menossa läpi hallituksessa jo.
- 32132
Hölmö! Suomessa hallitus valmistelee ja eduskunta päättää.
Ei hallitus voi ohittaa eduskuntaa. Mistä tällainen lapsellinen käsitys? - kjdsfgg
32132 kirjoitti:
Hölmö! Suomessa hallitus valmistelee ja eduskunta päättää.
Ei hallitus voi ohittaa eduskuntaa. Mistä tällainen lapsellinen käsitys?"Ei hallitus voi ohittaa eduskuntaa."
Jos hallituspuolueilla on selvä enemmistö, kuten nyt on, niin eduskunta on pelkkä kumilaimasin. Keskustelua käydään aikansa ja päätös sitten hallituksen esityksen mukaisesti.
- eiTulePoistumaanVielä
Noita asioita on pohdittu ja mietitty varmaankin viimeiset parikymmentä vuotta, on näet vähän kuin niiden töitä, mutta noin paskaa ja kieroa systeemiä ei ole niin helppo purkaa ilman jonkin asteista katastrofia ja joittenkin osallisten häviötä ja kusetusta.
No vetävät tähän jotkut päästöt ja vihreät arvot jne... ja koittavat saada niin edes jonkinlaista yleistä hyväksyntää ja sitä siten rummutetaan kaikissa lööpeissä jne... ja tyhmä kansa maksaa ja maksaa lisää autoilustaan.
Jos päätyvät tuohon veron poistoon, niin siirtymäaika ja kompensaatiot siitä tasaavat ja asia vie vuosia ja vuosia. - Autoveroeivieläpoistu
Juu jokatapauksessa tuo vie vuosia ja se tehdään niin ettei tosiaan autokauppa häiriinny. Sillä siitä tulee tuhoa joka suuntaan. Kun vero ehkä joskus poistetaan kuten tosin on puhuttu jo 15v sitten niin auto kannattaa ostaa ennen veron poistumista niin todennäköisesti pääsee halvemmalla. Tolla muutoksellahan on tarkoitus saada valtiolle enemmän rahaa eli enemmän joutuu maksamaan muiden maksujen vuoksi siitä autoverottomasta autosta. Auto kannattaa siis ostaa ennen mahdollista autoveron poistoa.
- verkkomaksu
"Malli olisi hyvin samanlainen kuten tele-puolella, jossa käyttäjinä liitymme verkkoon ja valitsemme palvelumme, Berner kertoi Lapin kansalle."
On aloittajan linkin uutisen alla lisätietojen linkissä.
Asiakasmaksu riippuu siitä onko käyttövoimana 3G vai 4G, ja mikä on päästönopeus. Päätelaitteen hinta ei vaikuta. Voisi ajatella norsunluutornissa.
Käyttämättömyyden määrä tai jäljellä oleva vanha vero ei auta.
Joten vaihdatan jakohihnan jo romutukseen päättämääni autoon. Sitten on hallituksella vaihtovälin 4 vuotta aikaa ihmetellä päästövähennyksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1268251Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4517428SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2195646Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en854578Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374570Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044432Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104132Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03810Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p122947Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132680