Jos terroristi on muslimi, se on salattava

Jos terroristit ovat muslimeja, sitä ei saa kertoa. Näin ohjeistaa EU brittilehdistöä.

Lue itse:

http://www.express.co.uk/news/uk/717627/free-speech-crackdown-EU-report-British-press-hate-crime-violence-terror
1557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mitäpä tuota kertomaan, kaikki se tietää muutenkin.
Ihan turhaa tuommoiset kiellot, kyllä some tietää.

Äänestä

Maailman+kaikista+viime+vuosien+terroriteoista+98,7+%+oli+innokkaiden+muslimi-uskoisten+tekosia.Tämän+vuoden+luku+saattaa+olla+jopa+isompi.Mikäpäs+tässä+uutisia+lukiessa.+Voimme+nimittäin+ihan+loogisesti+päätellä+tekijäryhmän,+vaikka+muslimiterroristeista+ei+saisikaan+mainita+uutisissa.Toisaalta;+jos+muslimiterroristeja+ei+mainita,+niin+uskoisin+median+mainitsevan+sellaisten+terroritekojen+tekijät,+jotka+ovat+jotain+muuta+ihmisryhmää.+Eli+jälleen+voimme+tehdä+uutisista+ihan+itse+omat+loogiset+johtopäätökset:+jos+tekijää+ei+mainita,+se+on+muslimi.Ei+näitä+islma+versus+muu+maailma+-ongelmia+poisteta+sillä,+että+asioista+keskuysteleminen+kielletään.+Jos+totta+puhutaan,+niin+sellainen+sensuuri+vain+kasvattaa+ja+laajentaa+vihaa.Demokratiaan+ei+kuulu+sensuuri.

Äänestä
  • Mutta eu onkin diktatuuri. Vai saako sitäkään sanoa?

    Äänestä

Se nyt ei vaikuta yhtään mitään yhtään mihinkään, koska muutenkin on käytännössä itsestään selvää, mistä on kysymys.
Jos tuloksia halutaan, pitää siirtyä Ruotsin malliin eli jättää koko terroriteko täysin uutisoimatta ja jos joku julkaisee siitä tietoja somessa, syyttää häntä vihapuheesta.

Äänestä

Kyllä me tiedämme jo uutisen laadusta, mitä on tapahtunut, ja tekijät. Myös uusien sanojen merkityksen tiedämme.
Joukkio, seurue, nuoriso jne. Auto meni itsestään kappaleiksi. Muutama auto syttyi itsestään palamaan, ja sytytti viereiset autot.
Talon ulko-ovi meni yhtäkkiä kappaleiksi. Talon asukkaat sairastuivat äkillisesti. Heidän tavaransa ja vaatteensa suorittivat katoamisen. Paikalla joskus nähty joukkio.

Äänestä

Suomi on kaikessa EU mallioppilas. Täällä vain "mies" raiskaa.

Äänestä
  • Ei saa sanoa "mies". Siihen on keksittävä joku uussana. Ehkä: Joku raiskasi.
    Milloinkohan raiskasi-sana kielletään, ja mitä hauskaa siihen keksitään tilalle.
    Lehdethän voikin samantien lakkauttaa, samoin ylen uutistoimisto kokonaan.
    Tulee taas paljon uusia työttömiä valittamaan ja ruikuttamaan.

    Äänestä

  • itsekuoppansakaivoivat kirjoitti:

    Ei saa sanoa "mies". Siihen on keksittävä joku uussana. Ehkä: Joku raiskasi.
    Milloinkohan raiskasi-sana kielletään, ja mitä hauskaa siihen keksitään tilalle.
    Lehdethän voikin samantien lakkauttaa, samoin ylen uutistoimisto kokonaan.
    Tulee taas paljon uusia työttömiä valittamaan ja ruikuttamaan.

    Genitaalien luvaton käyttöönotto tai seksuaalinen keppostelu?

    "Turvapaikanhakijalapsien" valehtelua iästään luonnehti Hesarin toimittelija "puijaamiseksi". Mistä lähtien viranomaisten tahallinen harhauttaminen, väärien henkilötietojen antaminen ja avustusten perusteeton vastaanotto on ollut "puijaamista"?

    Petos se on, ainakin kantasuomalaisten kohdalla. Ja käräjille on viety pienempiäkin petoksia, jotka ovat kohdistuneet valtion verovaroista maksettaviin etuisuuksiin.

    Äänestä

No siihen loppuivat sitten terroristiuutiset kokonaan.

Äänestä

Lue mv-lehteä, niin saat lukea sitä mitä haluat. Vaikka eipä ne mitään varsinaisia uutisia ole. Samaa vanhaa muukalaisvihaa, mutta pessimistit ei pety.

Äänestä
  • Ainakin MV-lehdessä puhutaan asioista niiden oikeilla nimillä.

    Äänestä

Höh.. Miten niin jos...?

Äänestä

Aivan, miten niin "jos". : )

Äänestä

Tämmöiset säännöt ja ohjeet luovat vain lainrikkomisen henkeä kansan keskuuteen. Se saattaa ollakin jonkun "hajoittajan" tavoite?
Itse kuvittelisin, että niissä tapauksissa, milloin terroristi ei olisi muslimi, toimittajana kertoisin, että terroristi ei ollut muslimi. Ehkä ei olisi pitkä ura kumminkaan?

Äänestä

Suomessahan Uskonnollinen Poliisi sensuroi tässä tapauksessa koko rikoksen.

Rikos pääsee Suomessa uutisiin ainoastaan silloin kun uhri, uhrin läheinen tai teon silminnäkijä raportoi siitä ensin somessa, tai jos rikos on ollut vaikutuksiltaan niin suuri että sitä on mahdoton salata kuten vaikka murhapoltto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiintoisaaaa kirjoitti:

Jos terroristit ovat muslimeja, sitä ei saa kertoa. Näin ohjeistaa EU brittilehdistöä.

Lue itse:

http://www.express.co.uk/news/uk/717627/free-speech-crackdown-EU-report-British-press-hate-crime-violence-terror

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu