Lunastukseen menevän auton korvaus?

liiansuuririita

Nyt tilanne sellainen, että autoni joutui kolariin viime viikolla, autoani kuljetti perheen jäsen ja olen/mme nyt täysin syyttömänä osapuolena, koska vastapuoli tuli stop-merkin takaa automme kylkeen.
SVT:n vahinkotarkastus totesi automme lunastettavaksi, mutta tarjoaa sellaista korvausta, että sillä ei vastaavaa autoa saa. Ei oikein nyt tunnu hyvältä!

Eli onko tämä homma nyt mennyt tälläiseksi, että syytönkin joutuu maksumieheksi kolarissa? En ole hyväksynyt minulle tarjottua korvausta ja minulle ehdotettiin, että ottaisin riidattoman osuuden nyt rahana ja lähtisin vaatimaan lausuntoa liikennevahinkolautakunnalta. Ei oikein vaikuta mukavalta.

Onko jollakin kokemuksia näistä lautakunnista? Saako tätä kautta korvausta, vai meneekö käräjöinniksi?

9

1085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • souwat

      Lista hinta, samaan hintaan pitää löytyä samanlainen, markkinoilta?

      • Vakuutusyhtiönlistat

        Niin pitäisi, vaan ei yleensä saa.
        Tosin suoralla kaupalla saa alennusta yleensä jonkin verran.
        Jos lunariin menee erittäin hyväkuntoinen ja hyvin pidetty yksilö niin tappiolla menee.
        Pks alueelta saa kyllä edukkaammin kuin muualta, mutta kunto ja siisteys yleensä huonompi kuin muualla. Vanhoja leesareita saa myös edukkaammin, mutta arvailuksi jää onko saanut sikaa... ja siten enemmän remontteja tiedossa aikaa myöten.


      • liiansuuririita

        Minullakin tämä lunastushinta on ihan periaatteellinen juttu, koska en syyttömänä osapuolena viitsisi alkaa maksamaan tuosta vastapuolen aiheuttamasta vahingosta.
        Edes isoista rahoista ei ole kysymys tämän auton kohdalla, vaikka lahjoitan saamani naurettavan pienen lunastuskorvauksen hyväntekeväisyyteen median kera. Sen verran jurppii nyt tuo, ettäs kehtaavatkin esittää tuollaista hintaa. En saa tuolla hinnalla todellakaan vastaavaa, josta on esittää samanlainen huoltohistoria.
        Ongelmaa ei olisi, jos olisimme voinneet korvata tuon auton aivan uudella autolla, mutta sitä käytetään tietynlaisissa työtehtävissä, jossa ei voi käyttää turvallisesti uutta autoa. On ollut pakko tehdä tavallaan uusi auto vanhoihin kuoriin. Nyt pitäisi taas tehdä "uusi" vanha auto tilalle ja siihen tuo lunastushinta ei riitä lähellekään.

        Kokemuksia vakuutuslautakuntien päätöksistä kaipailen...


    • Yhdentekevä

      Liikennevahinkolautakunta on vakuutusyhtiöiden puolella. Kokeiltu on. Omassa tapauksessani syyllisyys jaettiin tasan molempien kuljettajien kesken, vaikka vastaantullut auto kulki osittain käyttämälläni ajokaistalla, koska lautakunnan (ja vastapuolen vakuutusyhtiön) mielestä minun olisi tullut pystyä pysäyttämään autoni ennen yhteentörmäystä (tieliikennelaki 23 §: ...Ajoneuvo on voitava pysäyttää edessä olevan ajoradan näkyvällä osalla ja kaikissa ennalta arvattavissa tilanteissa.). Tätä tieliikennelain pykälää tulkiten voidaan mitätöidä lähes kaikki muut pykälät ja tuomita kolarin kaikki osapuolet syyllisiksi, jolloin korvausta ei tarvitse maksaa vastapuolelle täysimääräisenä. Vakuutusyhtiön ei tarvitse päätöksessään käyttää samaa luokittelua syylliseksi ja syyttömäksi osapuoleksi kuten esimerkiksi poliisi asiassa tulkitsisi.

    • etsivät

      Oliko vasta puoli myös sukua/tuttava? Ettei olis nyt huijauksen makua?

      • liiansuuririita

        Jos minulta kysyit, niin vastapuolta en ole edes koskaan nähnytkään ja kolari on sitä luokkaa, että ei sellaista huvikseen kukaan viitsi ajaa. Ei ole tarvetta huijaukseen!


    • hththtth

      Vai vielä korvauksia pitäisi maksaa luonnon pilaamisesta ja ilmakehän saastuttamisesta. Sanonko minne sinut pitäisi viedä.

      • Syytönmaksajaksi

        Vakuutusyhtiön tarjoama lunastushinta on aina tarjous, ei se mihinkään tarkkaan arvonmääritykseen perustu. Vähän samakuin myisit autoasi Nettiautossa, joku tarjoaa kokeeksi hupihintaa.

        Minä toimisin niin, että pyytäisin vakuutusyhtiötä hankkimaan ystävällisesti vastaavan auton tuhoutuneen tilalle.


      • kfldlfk

        Ei siihen tarvitse tyytyä. Pyydät vaan vakuutusyhtiötä tuomaan vastaavan auton tilalle tai korottamaan tarjousta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      122
      1701
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1382
    3. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      982
    4. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      980
    5. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      65
      826
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      78
      816
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      770
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      741
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      671
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      62
      658
    Aihe