Suomea pidetään ihmisoikeuksien mallimaana, mutta miksei totaalikieltäytyjällä ole täällä ihmisoikeutta? Hän ei halua tappaa ketään, mutta hänet pakotetaan tappamaan. Jos hän kieltäytyy, hänet pannaan vankilaan siitä, ettei halua tappaa ketään. Tämäkö on ihmisoikeutta?
Onko totaatikieltäytyjällä ihmisoikeutta?
renzu
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
No totaalikieltäytyminen vaatii myös sitä että kieltäydyt myös siviilipalveluksesta joten kyse ei ole vain tappamisesta. Kyse on lopulta aina siitä, mihin asti katsotaan valtiolla olevan oikeutta määrätä ihmisiä valtiota hyödyttävään palvelukseen.
Totaalikieltäytyjä sanoo käytännössä että hän ei hyväksy valtiolle valtaa määrätä näistä asioista jos ei itse pidä siitä mitä joutuisi tekemään. Tämä jälkeen voidaan tietysti kysyä, onko tällöin ihmisellä myöskään oikeutta olettaa valtion tekevän asioita hänen hyväkseen?