Eikö vaparit ole houkutelleet joitain maahanmuuttajia joukkoonsa? Sinänsä hassua tilanteessa, jossa vapareilla ja MV-lehdellä on vähintäänkin hiljainen yksimielisyys kirkkopolitiikassaan.
Suurin osa maahanmuuttajista ymmärtää kyllä pysyä erossa vapaa-ajattelijoista, mutta varmaan aina joku vaparien harhauttamana eksyy joukkoon.
http://yle.fi/uutiset/3-9242901
Suurin osa maahanmuuttajista ymmärtää kyllä pysyä erossa vapaa-ajattelijoista, mutta varmaan aina joku vaparien harhauttamana eksyy joukkoon.
http://yle.fi/uutiset/3-9242901
Vastaukset 14
Vanhimmat
Varsinkin pääkaupunkiseudulla Vapaa-ajattelijat ovat järjestäneet otsikkon aiheeseen liittyviä tilaisuuksia. On myös tuotttu englanninkielistä aineistoa.
Viime keväänä oli paneeli aiheesta Uskonnonvapaus ja maahanmuuttajat. Syksyllä on ollut VAbaari aiheesta Islamismi, uhkako? sekä yleisötilaisuus Islam ja väkivalta, http://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/2016/10/08/islamista-ja-vakivallasta/
Liitto on alkanut julkaista englanninkielistä materiaalia, kuten http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/04/26/freethought-in-finland/ sekä laajemmin tilannetta kuvaava http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/10/14/yklle-huomioita-uskonnottomien-syrjinnasta/
Ja Satakunnassa on ollut vastakaikua?
MV-lehti on haukkunut myös va-liikettä. Jos pidät MV-lehteä etelään osoittavana kompassina, sinä varmaankin siis kannatat va-liikkeen tavoitteita.
Avauksen otsikko on vaihteeksi asiallinen, mutta sen teksti sisältää asiattomuuksia.
Mitä asiattomuuksia siinä on?
Vapareilla ja MV-lehdellä ei ole mitään yksimileisyyttä.
Vapareihin liittyneitä maahanmuuttajataustaisia ei ole harhautettu, ja hekin ovat itsenäisesti ajattelevia yksilöitä.
Kirkostaeroamisessa on vahva yksimielisyys.
Koko vaparitoiminta perustuu harhautukseen, jolloin myös maahanmuuttajia on harhautettu.
Niin onkin ja siksi käytännössä maahanmuuttajista teidän porukoihin on liittynyt ehkä yksi hlö.
MV-lehti on vähän niinkuin Chick-traktaatit, haukkuu suurinpiirtein kaikkea. Haukkui mm. va-liikettä tämän tiedotteen jälkeen: http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote_09_2015.html?year=2015
Vapaa-ajattelijoissa on toiminut useampiakin maahanmuuttajia. Ihan vihjeenä, aika moni pakenee maasta jossa uskonnolla on hyvin vahva rooli.
No jos avaus pitää paikkansa niin kolme. En tiedä, pitääkö. Liitto ei kuitenkaan ole tässäkään menestynyt.
Vapaa-ajattelijoihin on tänä vuonna liittynyt yksin Helsingissä useampi maahanmuuttajataustainen jäsen kuin esim. täällä välillä mainitussa pattissa on päätösvaltaisia jäseniä.
Ja Helsingin seudun yhdistyksessä jo varapuheenjohtajanakin on maahanmuuttajataustainen, Binar Mustafa.
Vapareissa siis erotellaan jäseniä etnisin perustein, kun kerran osataan oikein henkilömääräkin sanoa.
Heko heko.Suomea äidinkielenään puhuvan erottaa maahanmuuttajasta aika lyhyen juttelun jälkeen.
Ja joo, onhan liiton puheenjohtajakin maahanmuuttaja, jos haluaa sanoilla kikkailla.
Sekin kai sinua harmittaa, että va-liitto saa jäseniä myös maahanmuuttajista. Vielä kun kertoisit todellisen harmituksen syyn.
Ja ruotsinkielinen on siis sinun mielestäsi maahanmuuttaja. Tack så mycket. Siellä Tampereellahan oli se ruotsin vastainen mielenosoituskin, jonka jotkut vaparit järkkäsivät. Eli aika raakaa peliä olette ruvenneet pitämään.
Et tainnut tajuta. Petri on teknisesti ottaen maahanmuuttaja, syntyi Ruotsissa hieman ennen perheensä muuttoa Suomeen.
Vaan sama tuo miten maahanmuuttajan määrittelet -- joka tapauksessa va-liiton jäseninä on myös maahanmuuttajia.
Moni pakenee maasta, jossa uskonnolla on vahva rooli. Tästä voisi vetää jotain johtopäätöksiäkin.