Raamattuhaku Koivuniemi.
Katsokaapa montako kohtaa löytyy Raamatusta sanalla ..sairaat..siis juuri noin kirjoitettuna.asiayhteydessä.
Kun ne luet...uskon että epäilys joko lisääntyy tai usko vahvistuu.
Minulla ainakin vahvistui usko..olenhan Tuomas epäilijä.
Tarvitaan uskoa.
Herra minä uskon ..auta minun epäuskoani.
Silloin kun Jeesus eli ja oli ihmisten keskuudessa..tuotiin Hänen luokseen kaikkinaisten sairauksien vaivaamia ihmisiä.
Uskoivatko kaikki että Hän voi heidät parantaa..ehkä osa uskoi.jotkut epäilivät mutta ehkä uskoivar vähän.
Silti Jeesus paransi kaikki.
Hän kehoitti menkää ja parantakaa Minun nimessäni ja sanokaa Taivasten Valtakunta on tullut lähelle.
Eivät vanhurskaat tarvitse parantajaa vaan sairaat.
Miten lie käynyt sairaan fariseuksen omastamielestään jo vanhurskas.
Paransiko Jeesus hänetkin.?
Jeesus paransi kaikki.
Katsokaapa montako kohtaa löytyy Raamatusta sanalla ..sairaat..siis juuri noin kirjoitettuna.asiayhteydessä.
Kun ne luet...uskon että epäilys joko lisääntyy tai usko vahvistuu.
Minulla ainakin vahvistui usko..olenhan Tuomas epäilijä.
Tarvitaan uskoa.
Herra minä uskon ..auta minun epäuskoani.
Silloin kun Jeesus eli ja oli ihmisten keskuudessa..tuotiin Hänen luokseen kaikkinaisten sairauksien vaivaamia ihmisiä.
Uskoivatko kaikki että Hän voi heidät parantaa..ehkä osa uskoi.jotkut epäilivät mutta ehkä uskoivar vähän.
Silti Jeesus paransi kaikki.
Hän kehoitti menkää ja parantakaa Minun nimessäni ja sanokaa Taivasten Valtakunta on tullut lähelle.
Eivät vanhurskaat tarvitse parantajaa vaan sairaat.
Miten lie käynyt sairaan fariseuksen omastamielestään jo vanhurskas.
Paransiko Jeesus hänetkin.?
Jeesus paransi kaikki.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ollakseen mukana huijauksessa, pitää ensin uskoa huijaukseen.
Mistähän huijauksesta mahdat puhua?
Huijareita on...mutta et kai tosissasi sano.että Jeesus olisi huijari.?
Jeesus oli aikansa Niilo Ylivainio, hän osasi kaataa ihmisiä ei muuta.
Filosofi Celsus (n. 30 eKr. - 50 jKr.) nimitti Jeesusta kapinajohtajaksi tai rosvopäälliköksi. Celsuksen tietolähteitä ei tunneta, mutta kreikkalaisissa ja roomalaisissa teksteissä Jeeusta nimitetään jatkuvasti kapinoijaksi aina keisari Konstantinuksen aikaan asti.
Tri. H.W.Montefiore on kiinnittänyt huomiota siihen erikoiseen seikkaan, että Jeesuksen luokse oli saapunut 5000 miestä Juudean eri kaupungeista. " Viisituhatta miestä ei seuraa johtajaansa erämaahan ilman hyvää syytä". Sotilaiden tavoin he olivat ryhmittyneet 50 ja 100 hengen ryhmiin (Markus 6:32-44). Ryhmät vastaavat Qumranin Sotakäärön mainintaa, jossa sotilasosastojen koot olivat 1000, 100, 50 ja 10 miestä (1QM IV, 1-4). Leiri sijaitsi syrjäisellä paikalla maaseudulla. Montefioren mielestä tällaiselle kokoontumiselle on vaikea löytää muuta selitystä kuin kapinan valmistelu. Paikalle saapuvista käytetään nimitystä "monet" (Markus 6:33).
("Monet" on yksi monista esselaisten käyttämistä peitenimistä)
Kirjasta "KUKA HÄN OLI?", sivu 119
Essealaiset uskoivat, että profetiat toteuttamalla toteutuu myös Jumalan valtakunta, jolloin vääräuskoiset hävitettäisiin 40 vuoden kuluessa (vrt.2 Ms 32:23-29, Mt 10:34, Lk 22:36, 12:49-51): ensin saddukeukset, sitten fariseukset ja lopulta myös roomalaiset.
Essealaiset uskoivat Jumalan ilmoittavan tahtonsa arvan kautta (vrt. Lk 1:9, Jh 19:24). Siksi Jeesus oli siitetty ”arpomalla”, ts. hänellä oli 2 mahdollista isää. Hän vietti suurimman osan elämästään Qumranin luostarissa, jossa hänet koulutettiin Sotilas-Messiaan tehtävään. Viimeiset sotaharjoitukset ja käskynjaot oli pidetty (Mk 6:30-44, 8:1-13). Jotkut jänistivät, sillä he eivät olisi pystyneet surmaamaan sukulaisiaan (Jh 6:60-71).
Onneksi heidän huippusalaisista suunnitelmista päästiin selville. Tämä salaisuus on edelleen luettavissa UT:ssa:: "Niin hän sanoi heille: "Teille on annettu Jumalan valtakunnan salaisuus, mutta noille ulkopuolella oleville kaikki tulee vertauksissa, että he näkemällä näkisivät, eivätkä huomaisi, ja kuulemalla kuulisivat, eivätkä ymmärtäisi, niin etteivät kääntyisi ja saisi anteeksi". Mk 4:11-12.
Essealaisia ryhdyttiin vainoamaan ja he joutuivat pakenemaan. Vain ydinryhmä jäi Jerusalemiin odottamaan sotilasmessiaan pikaista paluuta Jumalan joukkojen kera. Roomalaiset tuhosivat Qumranin kallioluostarit 68 ja Jerusalemin temppelin 2 vuotta myöhemmin.
Okkei... No nyt se raamattu aukeni =)
Lisää mietittävää:
Miksi Jeesus kutsui Jumalaa isäksi
Qumranilaiset olivat ’Jumalan lapsia’, joten Jumala oli heidän ’isänsä.’
Miksi Jeesus vaati seuraajiaan luopumaan omaisuudestaan?
Omaisuus annettiin essealaisille. Ennen Qumranin löytöjä tutkijat suhtautuivat usein hyvin epäilevästi Luukkaan esittämään ajatukseen varhaisten kristittyjen omaisuuden yhteydestä. Koska Qumranin liikkeeseen liittymiseen kuitenkin ilmeisesti kuului omaisuuden asteittainen luovuttaminen yhteiseen käyttöön, on alettu pitää mahdollisempana, että jotakin tällaista saattoi esiintyä myös Jeesukseen uskovien parissa
Miksi Jeesuksella oli valkoinen saumaton asu?
Qumranin munkeilla oli valkeat liinavaatteet.
Miksi Jeeuksen seuraajat kutsuivat itseään köyhiksi, moniksi jne?
Qumranin munkit kutsuivat itseään pyhiksi, veljiksi, moniksi, köyhiksi, oikeaksi Israeliksi, Tien kulkijoiksi, Totuuden lapsiksi, valon lapsiksi. Kaikkia näitä epiteetteja myös alkukristityt käyttivät.
Todella mielenkiitoista ......
Oletko koskaan miettinyt, missä Jeesus oli syntymänsä jälkeen aina 30-vuotiaaksi asti? Miksi Jeesus ei tuntenut kiintymystä äitiinsä? Entä miksi Jeesusta pidättämään tarvittiin 600 roomalaista sotilasta ja n. 400 juutalaista temppelipoliisia? Miksi Jeesus osoitti vihaa fariseuksia kohtaan, vaikka samalla käski rakastamaan vihamiehiään? Mistä Jeesus löysi ne 70 miestä, jotka osasivat parantamisen taidon? Miksi ne kokonaiset kaupungit tuhottaisiin, jos ne eivät ottaneet "valon lapsia" avosylin vastaan?
Luukas
10:9 ja parantakaa sairaat siellä ja sanokaa heille: 'Jumalan valtakunta on tullut teitä lähelle.'
10:10 Mutta kun tulette kaupunkiin, jossa teitä ei oteta vastaan, niin menkää sen kaduille ja sanokaa:
10:11 'Tomunkin, joka teidän kaupungistanne on jalkoihimme tarttunut, me pudistamme teille takaisin; mutta se tietäkää, että Jumalan valtakunta on tullut lähelle.'
10:12 Minä sanon teille: Sodoman on oleva sinä päivänä helpompi kuin sen kaupungin.
Qumranin kääröistä ilmenee, että n. 200 luostariyhteisön jäsentä osasi parantaa kaikki sairaudet. Koska sairauksien uskottiin aiheutuvan synneistä, oli sairaudet parannettava, ennen kuin ihmisellä oli mahdollisuus päästä aivan pian taivaista laskeutuvaan "Jumalan valtakuntaan". Aikaa umpeutuisi pian. Viimeinen hetki parantua ja päästä "Jumalan valtakuntaan" oli tämä hetki:
Markus
22:51 Mutta Jeesus vastasi sanoen: "Sallikaa vielä tämäkin." Ja hän koski hänen korvaansa ja paransi hänet.
Maailman johtavat Raamatun tutkijat ovat osoittaneet Jeesuksen olleen essealainen. Qumranin kirjakääröt ovat antaneet siihen lisää todisteita.
Olen tutustunut essealaisuuteen parin vuoden ajan. Minua suorastaan huvittaa se, että uskovaiset kieltävät jyrkästi Jeesuksen essealaisuuden, vaikka heillä ei ole tästä asiasta mitään tietämystä. Jeesusksen essealaisuus on ilmiselvä fakta.
Nyt alkoi todella kiinnostaa- onko tästä essealaisuudesta jotain luotettavaa tietoa saatavilla? Eikö tämä essealanen jeesus ollut eri henkilö kuin jeesus nasaretilainen?
Essealaisten käsityksen mukaan Jumala ilmoitti tahtonsa arvan välityksellä. Arpominen edellyttää vähintään kahta vaihtoehtoa. Jos Marialla oli Qumranissa kaksi täydellisen pyhää sulhasta, oli mahdotonta tietää kumpi heistä tuli lapsen isäksi.
Lääkeaineisiin perehtyneinä essealaiset pystyivät järjestämään niin, ettei Maria tietänyt kummastakaan siittäjästä. Näin Herra pääsi toteuttamaan tahtonsa taivaasta ihmisen toimiessa hänen maallisisna välikappaleinaan.
Eräs Qumranin teksteistä viittaa tähän suuntaan. Seurakuntasäännössä kirjoitaan: "Tämä on kuuluisien miesten kokous. Heidät kutsutaan koolle, kun Jumala siittää messiaan heidän kanssaan." (1QSa II, 11 [M]) Tämä voisi olla syy sihen, että Jeesuksen oikean isän nimi on jätetty pois sukuluetteloista. Vain Joosefin, kasvatusisän, nimi mainitaan.
Ote kirjasta "KUKA HÄN OLI?" s. 99, 100
Esselaiset pitivät vääräuskoisina niitä, jotka eivät tarkoin noudattaneet Mooseksen lakeja.
Erittäin raskauttavaa oli sapatin viettäminen vääränä päivänä. Kaikki muut juutalaiset rikkoivat tätä lakia, koska olivat alkaneet käyttää kuukalenteria jouduttuaan roomalaisvallan alle.
Esselaiset käyttivät edelleen vanhaa aurinkokalenteria ja olivat kauhissaan, kun esim. Jerusalemin temppelissä käytiin kauppaa ja vaihettiin rahaa sapattina. Siksi he Jeesuksen johdolla järjestivät siellä mielenosoituksen kaatamalla pöytiä ja päästämällä irti myytäviä eläimiä.
Heidän mielestään Jerusalemin temppeli tultaisiin kohta hävittämään Jeremiaan ennnustuksen mukaisesti. Itseasiassa he olivat itse valmistautuneet tuhoamaan sen.
Profetiohin uskoen he odottivat Jerusalemin tuhoamista ja siellä käytäviä taisteluja. Esseleaisyhteisön käsityksen mukaan Herra oli määräämänsä ajan kuluttua lähevä sotimaan vihollisiaan vastaan. Essealaiset liittyisivät tähän pyhään sotaan Jerusalemin luona (sotilaskäärö 1QMI,3).
Pitkän ja monivaiheisen sodan jälkeen Jerusalemin väärät papit surmattaisiin (4QpNah III, 3-7) ja oikeamieliset perisivät maan. Messias (Jeesus) johtaisi Herran määräämää kostoa maan päällä samanaikaisesti, kun Herra itse taistelisi taivaista käsin (1QM XI, 17).
Kiitos aloittajalle,kuinka virkistävää ja uskoa vahvistavaa on tekstisi.
Tiesitkö, että myös Johannes Kastaja ja Joosef Arimatialainen on tutkimuksissa havaittu kuuluneen essealaisiin.
Lisäksi Johannes Kastaja oli Jeesuksen serkku ja saanut kasvatuksen ja koulutuksen Qumranin yhteisössä.
Kardinaali Jean Danielou piti hyvin todennäköisenä, että myös Johanneksen vanhemmat Sakarias ja Elisabeth olivat olleet kosketuksissa Qumranin miesten kanssa ja että Johannes oli saanut koulutuksensa Qumranin luostarissa.
Essealaisuuteen viittaa myös hymni, jonka Sakarias lauloi (Luuk 1:68-79). Se sisältää useita selviä essealaisia ilmaisuja.
Johannes Kastaja söi erämaassa (Mt 3:1, 4) hunajaa.
Essealaisilla oli Qumranissa mehiläistarha. Sieltä Johannes sai evääksi hunajaa mukaansa, kun lähti värväämään sotilaita tulevaan taisteluun "pimeyden lapsia" vastaan.
Johannes Kastajahan oli todellakin Jeesuksen serkku. Hänen äitinsä Elisabeth ja Jeesuksen äiti olivat sisaruksia ja kuuluivat pyhään pappissukuun. He olivat myös esselaisia.
Qumranin temppeli sijaitsi n. 30 km etäisyydellä hänen kastepaikastaan.
Lähes kaikki essealaiset osasivat lukea ja kirjoittaa. Nuo taidot olivat tuolloin melko harvinaisia. Essealaiset ovat muuttaneet ja tuhonneet lukemattomia tuona aikana kirjoitettuja dokumentteja. UT on pitkälti essealaisten kirjoittamaa.
Tässäkin on mielenkiitoinen sivusto, jossa essealaisuus ja kristinusko yhdistetään samaa alkuperään:
http://www.essene.org/Ancient_Essenes.htm