Tyhjät lupaukset

Shanandoa

Minua 54v:aana, yli 30v uskossa olleena masentaa nämä helareiden tavat : Juuri uskoontulleille luvataan melkein kuu taivaalta. Kysyy vasta uskoon tullut mitä vain, : Antaako Jumala sen ja sen niin myönnetään. kuitenkaan kukaan ei tiedä toisen tulevaisuutta. Esim yksinäisille luvataan puoliso. Silti on suomessa, veikkaan 500 60v täyttänyttä ikänsä uskossa ollutta yksinäistä, varsinkin invalideja, psyykk yms sairaita, jotka ovat ikänsä kirjaimellisesti TAISTELLEET omaa ruumistaan, ts seksuaaliviettiä vastaan, joka on kuitenkin JUMALAN ITSENSÄ LUOMA. Tiedän esim 65v:aan, 28v uskossa olleen, 60v:aan 43v uskossa olleen, ja 50v:aan 30v uskossa olleen miehen. Kaikki psyykk sairaita ja siksi ikänsä selibaatissa olleita. Eräs nainen on täysin terve, 59v, 34v uskossa ollut ja yksin. En heidän lankeemuksistaan tiedä, mutta esitän karkean arvion : Jos kysyttäisiin 1000:lta vähint 30v uskossa olleelta oletko harrastanut seksiä kertaakaan uskoontulosi jälkeen? Arvaan : 25% vastaisivat : kyllä, jos vastaisivat rehellisesti. Jos seksuaalisyntiin langennut menee tunnustamaan sen sielunhoitajalle, hänelle sanotaan suunnilleen : "Olet liannut itsesi. Sinussa on haureuden henki, irstauden henki ym yms." Toki sanotaan hänen saavan sen anteeksi. Mutta sanotaan usein ettei Jumala ymmärrä sellaista syntiä!? Mutta sielunhoitaja itse saattaa olla itse syntynyt uskovaan, tasapainoiseen kotiin ja on itse mennyt helpolla naimisiin jopa 18-20v:aana. Tällaisen on helppo varoittaa "perkeleellisestä himosta" yms, joka muka yhtäkkiä tulee Jumalan luomaksi kun ollaan pastorin käsien alla ja saadaan metallipyörykkä sormeen?! Täten Helluntailaisuudessa ja yleensä konserv kristillisyydessä hallitaan ihmisiä seksuaalisuudella. Sillä jos joku ei sairauden yms inhim vajavaisuuden takia onnistu pääsemään naimisiin, jumala TAATUSTI ymmärtää seks syntiin langennutta. Jos 50v:aalle tulee 24 548:nnen kerran seksuaalinen kiusaus, ja tämä päättää hommata yhden illan naisen, ei Jumala sitä niin pahana näe. Synti se on tietysti, mutta anteeksi anto on varma! Ei Jumala anna mitään erikoislupaa naida kaikille Tiaisille jo 23v:aana ja samalla katsoo pahasti 50:stä, joka ensi kerran käy panolla elämässään kun tulee kiusaus 24 562:n kerran. Saattaapa käydä niinkin että esim 27v saarnaaja tulee puku päällä hienolla autolla kokoukseen, komea akka perseen takana ja sitten saattaa varoittaa sielunhoidossa kovasti 30 vanhempaa miestä, joka piti saarnaajaa sylissä tämän ollessa vauva. Sitten menee kotiin ja on sukupuoliyhteydessä oman akkansa kanssa! Jos joku on haureutta niin se!
Jumala kyllä ymmärtää seksilankeemuksia, koska on itse vietin luonut!

8

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panomies-kertoo

      Kyllä nussia pitää!

    • naatitaankunnolla

      Jos nämä Jeesuksen morsiammet naisivat,eivätkä esittäisi ylijumalaa,psyykekkin parantuisi.Jos ei kumppania,seksiliikkeistä löytyy välineitä.Muistan yhden parin ,joka kesken kokouksen kävivät autossa naimassa.Itse kertoivat,kyllä varmasti voima virtasi ja rauha tuli.

    • Eri asia on langeta ja elää synnissä. Joka kääntyy ja tekee parannuksen saa myös anteeksi menneet synnit. Sen sijaan ajatus "teen syntiä kun saan sen kuitenkin anteeksi" on haluttomuutta tehdä parannus. Silloin ihmiset "muuttavat armon riettaudeksi". Ei Jumalaa voi huijata.

      • sukkelamunainen

        Mutta eihän naimisessa ole mitään väärää, veli hyvä.


      • ÄläHuijaaItseäsi

        Älä sano itseäsi veljeksi kun et ole uskossa ja/tai tehnyt parannusta.


    • aikoja.tapoja

      Ei tarvitse yhtään välittää tuollaisista! Tiedän tapauksen, jossa mies ja nainen kävivät muka rukoilemassa toisilleen vähän sivummalla. Jälkeenpäin sitten paljastui, millaisia "rukouksia" oli hoideltu. Nämä molemmat olivat lisäksi tahoillaan aviossa. Ei se lempi niin vaarallista ole!

      • aikoja.tapoja

        Ja nämäkin siis kokouksen aikana.


    • oliseaikaa

      Siveitä ollaan oltu... ainakin melkein. :) Pidä Jeesus mielessä ja housut jalassa sanottiin aikoinaan. Siinä usko unohtui hyvin äkkiä kun mentiin yhdessä seurakunnan siivouskomeroon... ämpäreitä vain kolisten tippui päähän ;) ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      150
      7205
    2. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      162
      6074
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      57
      4594
    4. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      112
      4239
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      15
      3949
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      42
      3823
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      232
      3328
    9. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      32
      3206
    10. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2423
    Aihe