Onko maailma todellakin "polvillaan" Venäjän edessä?
Eikö mikään maa uskalla tehdä mitään, vaan antaa Venäjän teurastaa lapsia ja naisia Syyriassa.
Nehän tekevät mitä niitä huvittaa.
Eikö mikään maa uskalla tehdä mitään, vaan antaa Venäjän teurastaa lapsia ja naisia Syyriassa.
Nehän tekevät mitä niitä huvittaa.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Pysy vaan siellä natopalstallas levittämässä mannerheimin pyhien sanomaa. Tai tekeydy ironmikessiks ja ylistä välillä venäjää.
Valmistautuminen mahdolliseen sotatilaan alkaa näkyä konkreettisesti Venäjän kaikille väestöryhmille leikki-ikäisiä lapsia myöten.
Uutistoimisto Interfaxin mukaan Jekaterinburgin kaupungissa avattiin hiljattain pommisuoja päiväkodin 80:lle lapselle. Kouluissa pidetään väestönsuojelutunteja ja harjoitellaan kaasunaamareiden pukemista.
Asiasta kertoi Dozhd-televisiokanava. Kanavan haastattelemat koululaiset nimesivät epäröimättä Venäjän viholliseksi Yhdysvallat.
Lokakuun alussa Venäjällä pidettiin neuvostoaikojen jälkeen ensimmäiset suuret väestönsuojeluharjoitukset, johon osallistui lähes 40 miljoonaa ihmistä.
YDINSODAN uhka on ollut Venäjän mediassa esillä vuodesta 2014 alkaen, jolloin presidentti Vladimir Putin itse väläytti sen mahdollisuutta Krim, matkalla kotimaahan -dokumenttielokuvassa. Se kuitenkin nähtiin pääasiassa propagandavirikkeenä. Toinen kuuluisa esimerkki on televisiojuontaja Dmitri Kiselevin uhkaus ”muuttaa Yhdysvallat hetkessä radioaktiiviseksi tuhkaksi”.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001938042.html
Herää kysymys onko venäjän ja sen kansan etu jos maapallo tuhotaan käyttökelvottomaksi ? Lapsikin ymmärtää ettei kukaan ole hyökkäämässä venäjälle. Päin vastoin monet maat tahtoisi investoida venäjälle ja luoda hyvinvointia koko venäjän kansalle.
Herää myös kysymys, miksei suomessa toimita samoin? Jaeta selkeät ohjeet joka kotiin: Näit toimit sotatilanteessa. Latvia jakoi kansalaisileen opaskirjan.
Tilanne on hyvin räjähdysherkkä. Ala vain keräämään varastoa miehityksen varalta.
Sanavarastoa kerätty jo jonkin aikaa...
Hyvä alku. Nyt myös kuivamuonaa ym. kellariin.
toiminta eria millään tavalla USAn Mosulin pommituksista, Israelin Gazan pommituksista tai Saudi-Arabian Jeminin pommituksista. Uutisointi on kaksinaamaista ja vain tyhmät uskovat niihin.
Just näin. Viisas osaa etsiä muutakin tietoa, kuin mitä valtamedia levittää.
Muslimien tappaminen on koko maailman etu. Venäjä tekee sen likaisen työn mihin muut ei kykene.
Venäjällä ollaankin kristittyjä.
Aloittaja on psykiatrisesta mielisairaalasta karannut potilas joka onneksi saatiin juuri kiinni Helsingin Katajanokalta eräään kokoomuslaisen natoihmisen asunnosta. Hänen diagnosinsa paljastaa tietoja hallusinaatioista, kuvitellusta Venäjän uhasta, sotafantasioista ym. Nyt kun hänet on saatu takaisin hoitoon annamme hänelle vahvaa mielialalääkettä sekä aloitamme kuntouksen jossa käytämme mm. kaunista klassista musiikkia, ulkoliikuntaa, askartelua ym. viriketoimintaa.
Jenkit ovat tappaneet jo pitkään naisia ja lapsia sodissaan, ei tuo Aleppon pommitus mikään ainutlaatuinen ilmiö ole. Ehkä olet havahtunut siihen kun olet alkanut pitämään peukaloitasi vakituiseen persereijässäsi, se on herkistänyt sinut pohtimaan maailman menoa eri lailla.
No missähän on se suurkaupunki, jonka "jenkit" on pommmittanut samalla tavalla kivikauteen kuin venäläiset ovat tehneet Aleppossa? Tai kuten pommittivat Groznyin? Eikä mennä nyt viime vuosisadan tapahtumiin, koska emmehän ole historiapalstalla.
Mutta pidä OnniGideon vain peukalosi lämpöisessä paikassa, kun tunnut niin hyvin tietävän positiiviset vaikutukset....
Uusin USA:n selkkaus on Irakissa Saddam Husseinin metsästys. Pommitettiin siviileitä juuri tällaisilla "bunkkeripommeilla" mitä Syyriassakin.
USA aiheutti jo silloin tämän nykyisen tilanteen Lähi-Idässä vaihtamalla väkivalloin hallituksen Irakissa. Tästä seurasi ääriainesten kasvu, lopputulos nähdään.
Samalla tavalla meneteltiin myös Libyassa ja sielläkin tulokset nähdään. USA:n sekaantumisesta seuraa aina kaaos ja mittavat väkivaltaisuudet, sekä sisällissota.
Idioottimaista jenkkipropagandaa nykyisin tiedotusvälineet täynnä.
Juuri näin, en pysty enää edes kattoon suomimedian ns. uutisia. Toisaalta opettaa median lukutaitoa mutta on varttitotuutta ja loppu hirveetä tuubaa.
Venäjä, Kiina ja Yhdysvallat ovat ne maat, jotka halutessaan saavat maailman polvilleen anomaan armoa. Niiden ei tarvitse halutessaan nöyristellä ketään.
Toisin kuin Suomi joka nöyristelee vähän kaikkia.
Mitä mitä mitä, eikö suomi olekkaan siinä joukossa?
Putin hyökkää länteen. Lännessä ihmiset ovat fasisteja kuten aloittaja.
Suomi on länsi ja haluaa vapauttaa russian. Maailma ei soita putinille!
Niinistö soittaa kyllä.
Jos ehtii Lenny-koiran ulkoilutukseltaan.
ei ole mitään jenkkejä
-
Uusi Eurooppa on Euroopan rakentama ME ITSE EUROOPPAA USA uusi Manner!
Vanha Manner on Euroopan rakentama ME ITSE EUROOPPA ja USA vanha Eurooppa.
Ryssä on saatanan valtakunta joka nyt kyllä poistetaan ja pitää poistaa täysin pois.
YK=Nato esim. Hawai ja Teneriffa, myös Japani vihaa rikosväkeä rus kuten Kiinakijn.
Venäjä on heikko.Ainahan se on luullut liikaa itsestään mutta todellisuudessa se on pelkkä "savijaloilla seisova jättiläinen"
Yhdenkään Euroopan maan ei tarvitse pelätä noin heikkoa valtiota!
Älä aliarvioi vastustajaa. Se on pahin virhe minkä voit tehdä. Itse en pidä venäjää heikkona vaan vaarallisena valtiona. Näin epäilen myös usan ajattelevan.
Venäjällä ei osata muuta kuin väittää musta valkoiseksi ja valkoinen mustaksi. Siinä ovat maailmanmestareita!
Venäjä on valmistautumassa sotilaallisesti. Se on vielä eri asia, kuin valmistautua sotaan. Mutta mitä vaihtoehtoja heillä olisi? Päivä päivältä näyttää yhä varmemmalta, että sotaintoisuudestaan tunnettu Hillary tulee olemaan Yhdysvaltojen seuraava presidentti. Katsopas Googlen kuvahaulla, missä päin maailmaa Yhdysvalloilla on sotilastukikohtia. Huomaat sen avulla, että Venäjä on kirjaimellisesti täysin piiritetty. Ei sillä, että Venäjänkään toimet aina kovin puolustettavia olisi, mutta isossa kuvassa Venäjä on selvä uhri ja altavastaaja.
Hillary on aivan sotahullu ämmä! Presidentiksi valitseminen tietää vaikeita aikoja koko maailmalle.
ÖÖÖÖ
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/15/d0/f4/15d0f48264eb971cb168c84ff19a6eb7.jpg
Samuli potee fiskaalista krapulaa ja on täysin kyvytön hoitamaan maailmanpoliisin tehtävää.
Vastustajat tottakai näkee tilaisuutensa koittaneen.
Kyllä Kiina tulee kaveriksi "tarkkis"jenkkejä vastaan.Se on niin sietämätön vittuilija maailmassa ettei kukaan sitä enää kestä.Paitsi Suomi,Puola,Viro ja Latvia.Hännystelijät!