ongelmani on kädet. minulla särkee olkavarsia aika paljon. eli olkapäästä tuonne melkein kyynärpäähän saakka.. välillä menee vihlova kipu olkapäästä tuonne kyynärpäähän saakka. tänään alkoi sormeni puutua ja kädet on aika voimattoman oloiset. kipu olkavarsissa on jomotusta ja repimistä.. eli mistähän nämä voisi johtua? onko kokemuksia? voisiko olla joku hermosto peräinen juttu? mitä toimenpiteitä voisi olla tulossa?
hrmostossa ongelmaa?
hmmmm
5919
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko sulla hartiat ja niska yhtään jumissa? Kävisin pari kertaa hierojalla ensi alkuun. Jos ei auta sitten ENMG (hermoratatutkimus), siinä katsotaan kaulasta sormiin hermojen toimiminen. Jos hermoperäistä lepo taitaa auttaa parhaiten.
Jaksamisia sinulle!
työstäni johtuen niska ja hartiat jumittavat kyllä, mutta käyn säännöllisesti hierojalla (n. 2 kert. kk) fysioterapeutillakin olen käynyt ja sain joitain jumppa liikkeitä. sanottakoon vielä että vaiva on kestänyt jo kohta vuoden, eli on hyvinkin mahdollista, että pelkkä lepo ei auta.. (sairaslomaa ei sitäpaitsi heltiä työ terveydestä tarpeeksi) ja työ terveydestä vielä sen verran, että tuntuu että minua ei siellä oteta tosissaan.. olen niin nuori, niin eihän minulla vielä tuollaisia ongelmia pitäisi olla.. levosta on ollut kyllä apua joksikin aikaa, mutta palatessa töihin ongelmat taas alkavat pikku hiljaa lisääntyä. nyt aion tosissani otatuttaa selvää, että mikä näissä mättää..
kiitos sinulle =D
Tuttua on! Nuorena kun tulee käsiongelmaa, niin etenkään tuolla työterveyshuollossa eivät halua uskoa, että on todellista. Kun olet jo fysioterapeutillakin käynyt, niin nyt sinne ENMG:hen. On kallis, joten en tiedä saatko lähetettä, mutta kannattaa yrittää. Sen voi tietenkin myös itse maksaa.
Oma keskeneräinen tarinani on se, että kivut alkoivat kaksi vuotta sitten. Edelleenkään työterveyslääkärissä ei oteta vakavasti, vaikka olkapääsärystä särky on siirtynyt sormiin jne. Sormet ovat välillä niin uskomattoman kipeät, ja työnteko todella hankalaa. Enmg katsottiin viime kuussa, mutta yhtä tyhjän kanssa. Enää eivät keksineet syytä, joten lähettivät erikoislääkärille. Toivottavasti nyt otetaan kunnolla veri- ja röntgenkokeet.
Hoidon saamisen kannalta on hankalaa sairastaa jotain, joka ei näy ulkoisesti!
Hei, miehelläni oli samat oireet ja hän juoksi eri hoidoissa vuosia, oli hierontaa, akupunktiota, niksauttelua ja vaikka mitä.
Kunnes laittoivat hänet Kuopioon tutkimuksiin jota kautta hän pääsikin sinne leikattavaksi. Niskassa oli kaksi nikamaa kulunut ja sieltä säteili käsiin kipu ja tunnottomuus.Sinne laitettiin kaksi titaanilevyä nikamien väliin ja kivut ja oireet jäi sinne.
Nyt aloittelee työt ensikuussa vuoden sairasloman jälkeen.
Älä anna periksi vaan vaadi tutkimuksiin , onhan se syy selvittävä mistä oireet johtuu.
Nyt ollut vuoden sairaslomalla j
Kipu on yleensä elimistön tapa ilmoittaa jostakin mikä ei ole kunnossa. Pahimmassa tapauksessa voi kyse olla vaikka reumasta. Näin oli isälläni, jonka tutkimukset saatiin käyntiin omasta pyynnöstä: koottiin oireet ja näytettiin lista lääkärille. Pari-kolme kuukautta tutkitiin ja diagnoosi varmistui -> tästä voi sitten seurata jopa osteoporoosi, eli luu häviää. Kivuliasta sinänsä... Oireet olivat jatkuneet vuosia.
Nuoremmalla iällä saattaa olla kyse vain siitä, että hermostosta puuttuu tarvittavat ravinneosat ja uni ei ehkä ole riittävän hyvänlaatuista REM unta. Itse nukun vain n. 6-7 tuntia ja hyvin jaksaa: petiin n. klo 23-24 ja ylös n. klo 6.00. Unen laatu siis ratkaisee, ei sen määrä.
Mikäli haluat tarkemmin keskustella aiheesta, niin
kirjoita osoitteeseen [email protected]