Katalonian asia kiinnostaa, kun tarjolla matkailua

Simon Elo ei maininnutkaan Kataloniaa tai sen itsenäisyyttä sen jälkeen, kun hän oli vieraillut huvimatkalla(mm. jalkapalloa) Barcelonassa katalonialaisten maksamana syksyllä 2015. Nyt, kun Suomen eduskunnassa on perusteilla Katalonia-ystävyysryhmä, joka tarjoaa jälleen mahdollisuuden matkustella muiden rahoilla ja vieläpä työajalla, Simon Elo on kärppänä paikalla.

Miten se kehtaa, - ja kyllähän se kehtaa.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ystäväryhmä perustettiin jo 2015 eikä ryhmä saa lainkaan taloudellista tukea tai matkoja. Ystäväryhmän puheenjohtaja Eloon kohdistama arvostelusi kielii joko kateudesta tai hänen puoluetaustastaan. Tällaiset ulostulot saavat minutkin liittymään hänen äänestäjiin.

Äänestä
  • Muiden ihmisten ulkomaanmatkat tai suurlähettiläiden tapaamiset "an sich" herätä sen suurempia tunteita, enkä ole kateellinen mainituista asioista. Olen päässyt elämässäni matkustamaan juuri sen verran kun on huvittanut ja plakkarissa on tällä hetkellä vähän yli 50 maata. Suurlähettiläitäkin(sekä suomalaisia että muunmaalaisia) olen tavannut elämässäni useita, mutta se ei ole mielestäni mikään proaktiivisesti mainitsemisen arvoinen asia.

    Simon Elon olen nostanut esille siksi, että tämä sössöttävä sivari on valittu eduskuntaan Espoosta persussuomalaisten edustajana, eikä kaveri ole kunnostautunut juuri muussa kuin siinä, että twiittailee valokuvien kera ulkomaamatkoiltaan ja tapaamisistaan suurlähettiläiden kanssa.

    Persujen ulina siitä, että oman kansan asiat on hoidettava ensin, ei sovi oikein hyvin yhteen sen kanssa, että Elo matkailee jatkuvasti työajallaan. Elon matkailuharrastuksessa pistää silmään myös se, ettei hän matkusta omilla rahoillaan, vaan lähes poikkeuksetta jonkun muun maksamana. Ja usein tuo "joku muu" on suomalainen veronmaksaja. Tämäkään asia ei oikein sovi yhteen persujen yleisen politiikan kanssa.

    Että poliittista ja muutakin moraalia minä vaan tässä kyselen Simon Elon kohdalta.

    Äänestä

Tulihan se ketjun aloittajan henkilökohtainen motiivi sieltä. Ei ole kovin uskottavaa haukkumista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


02230espoo kirjoitti:

Simon Elo ei maininnutkaan Kataloniaa tai sen itsenäisyyttä sen jälkeen, kun hän oli vieraillut huvimatkalla(mm. jalkapalloa) Barcelonassa katalonialaisten maksamana syksyllä 2015. Nyt, kun Suomen eduskunnassa on perusteilla Katalonia-ystävyysryhmä, joka tarjoaa jälleen mahdollisuuden matkustella muiden rahoilla ja vieläpä työajalla, Simon Elo on kärppänä paikalla.

Miten se kehtaa, - ja kyllähän se kehtaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu