Mitäs sitten tehtäisiin?

taastätäsamaa

Olen joskus miettinyt, mitä juutalaisten olisi pitänyt tehdä toisen Maailmansodan alkaessa kun Euroopassa alkoi näytää siltä, että järjettömät ihmiset haluavat tehdä järjettömiä päätöksia.

Kuten tiedätte, Saksan keisari aloitti sodan ja hävisi sen ja sitä kautta ensimmäinen Maailmansota teki koko Euroopan kartan uusiksi. Saksassa oli valtio luhistunut ja kansan piti oppia uskomaan että he olivat aloittaneet tuon hyödyttömän sodan.
Siinä sitä kärvistelivät. Kukapa olisi valmis myöntämään syyllisyytensä ja Pervitinin kanssa tanssiessaan keksivät että olivat juonien uhreja.
Tiedämme miten koko juttu loppui.

Juuttalaiset eivät päässet minnekään suojaan. Heidät ryöstettiin putipuhtaaksi ja tapettiin. Harva siitä välttyi..kaikki tämä on tuttua.

Mitä hedän olisi pitänyt tehdä? Palata kotiinsa huomatakseen että kotia myöden omaisuus oli ryöstetty. Sinne ei päässyt. Sama oli muissakin maissa.

Te viisaat kertokaapa vastaus.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taastätäsamaa

      Paikan viisaat eivät osaa vastata? Ymmärrän. Tästä ei taida olla samanlaista massamielipidettä kuin muihin asioihin joista oli äskettäin puhe.

    • taastääsamaa

      Kysymys on sarjaa "Haluatko miljonääriksi?"
      Tähän ei liity homous, naispappeus, eikä uloste. Ei myöskään "Siltsu" ja kahvi. Tähän ei voi linkittää Lutheria tai Jeesusta.

      Mitä merkitystä asialla sitten on? Se, että haluan osoittaa, miten tietämättömiä olette ja kaiketi ev lut kirkkokin jos d:n mukaan asiaa mittaa.
      Haukutte Israelin pystyyn mutta kun kysyn "en jos ei ..niin mitä sitten". Siihenpä ette osaa vastata mitään. Pääasia on, ettei koko valtiota olisi alunperin ollutkaaan...?

    • taastätäsamaa

      odottelen vastausta

    • Muistan lukeneeni jokin aika sitten, että jotkut lähtivät ennen toista maailmansotaa
      laivalla pois Saksasta. Oltuaan jonkin aikaa merellä he huomasivat, että ainoa
      maa, joka suostui vastaanottamaan heidät oli Saksa. Palasivat sitten sinne ... .

      • taastätäsamaa

        Yksi laiva nimeltään Adrianne tuli Suomeen mutta sen juutalaispakolaiset käännytettiin takaisin Saksaan.
        Te kaikki te, nimiä mainitsematta jotka kaulasuonet kireällä moititte juutalaisia Palestiinaan muuttamisesta ( ja maan ostamisesta, vaikka ettei sitä asiaa tiedäkään). Mitäs sanotte?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3031
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2109
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      66
      1968
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1823
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1553
    6. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1282
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      36
      1277
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1265
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1065
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1046
    Aihe