Olen joskus miettinyt, mitä juutalaisten olisi pitänyt tehdä toisen Maailmansodan alkaessa kun Euroopassa alkoi näytää siltä, että järjettömät ihmiset haluavat tehdä järjettömiä päätöksia.
Kuten tiedätte, Saksan keisari aloitti sodan ja hävisi sen ja sitä kautta ensimmäinen Maailmansota teki koko Euroopan kartan uusiksi. Saksassa oli valtio luhistunut ja kansan piti oppia uskomaan että he olivat aloittaneet tuon hyödyttömän sodan.
Siinä sitä kärvistelivät. Kukapa olisi valmis myöntämään syyllisyytensä ja Pervitinin kanssa tanssiessaan keksivät että olivat juonien uhreja.
Tiedämme miten koko juttu loppui.
Juuttalaiset eivät päässet minnekään suojaan. Heidät ryöstettiin putipuhtaaksi ja tapettiin. Harva siitä välttyi..kaikki tämä on tuttua.
Mitä hedän olisi pitänyt tehdä? Palata kotiinsa huomatakseen että kotia myöden omaisuus oli ryöstetty. Sinne ei päässyt. Sama oli muissakin maissa.
Te viisaat kertokaapa vastaus.
Mitäs sitten tehtäisiin?
5
<50
Vastaukset
- taastätäsamaa
Paikan viisaat eivät osaa vastata? Ymmärrän. Tästä ei taida olla samanlaista massamielipidettä kuin muihin asioihin joista oli äskettäin puhe.
- taastääsamaa
Kysymys on sarjaa "Haluatko miljonääriksi?"
Tähän ei liity homous, naispappeus, eikä uloste. Ei myöskään "Siltsu" ja kahvi. Tähän ei voi linkittää Lutheria tai Jeesusta.
Mitä merkitystä asialla sitten on? Se, että haluan osoittaa, miten tietämättömiä olette ja kaiketi ev lut kirkkokin jos d:n mukaan asiaa mittaa.
Haukutte Israelin pystyyn mutta kun kysyn "en jos ei ..niin mitä sitten". Siihenpä ette osaa vastata mitään. Pääasia on, ettei koko valtiota olisi alunperin ollutkaaan...? - taastätäsamaa
odottelen vastausta
Muistan lukeneeni jokin aika sitten, että jotkut lähtivät ennen toista maailmansotaa
laivalla pois Saksasta. Oltuaan jonkin aikaa merellä he huomasivat, että ainoa
maa, joka suostui vastaanottamaan heidät oli Saksa. Palasivat sitten sinne ... .- taastätäsamaa
Yksi laiva nimeltään Adrianne tuli Suomeen mutta sen juutalaispakolaiset käännytettiin takaisin Saksaan.
Te kaikki te, nimiä mainitsematta jotka kaulasuonet kireällä moititte juutalaisia Palestiinaan muuttamisesta ( ja maan ostamisesta, vaikka ettei sitä asiaa tiedäkään). Mitäs sanotte?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,714245Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt172710Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242417Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod152412Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072203Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1092183Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992131Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6071937MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141915Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673