Pahan määritelmä

DRHouse

Tässä ketjussa

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14535111/pahat-havitetaa-#comment-87055837

Palstamme vakipedofiili ja kansanmurhafani jyri toistelee taas vaihteeksi lempiajatustaan "pahojen" tappamisesta. Tässä kohtaamme vain sen hauskan pikku ongelman kuka määritellään pahaksi. Ajatus pahatstahan on kulttuurisidonnainen käsite. Esimerkiksi kreationistit eivtt pidä 10-vuotiaan kanssa naimisiin menemistä pahana, me joilla on aivot pidämme.

Kreationistelle ei myöstkään joukkomurha muodosta sitä ongelmaa että se olisi paha asia. Tämähän on aivan ilmeistä. Joten tästä pääsemmekin pahan määritelmään:

Kreationismi on todellista pahuutta.

Tätähän ei tarvitsisi perustella mitenkään, jos ottaisin kreationistisen taktiikan, mutta perustellaan kuitenkin. Kreationismista johtuu valtavat määrät inhimillistä kärsimystä aina joukkomurhista ja terrorismista seksuaalirikoksiin, joten objektiivisesti katsoen kreationismi on pahuuden lähde.

Vieläköhän kretardit haluavat tappaa kaikki pahat jos otamme lähtökohdaksi tämän pahuuden määritelmän? Ja miksemme ottaisi?

10

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jyrruiriririi

      10 käskyä ovat hyvän ja pahan mittarina täydelliset.

      Niin että sanohan että mitä vikaa niissä on? Sekö että noita luettuasi huomaat olevasi helvettikypsää kamaa? EHehehhe

      • hehhh

        Hahhah! Jos helvetti olisi totta, sinulla mytomaani paskahousulla ja kaikin puolin muutenkin moraalittomalla oliolla olisi jo toinen jalka reittä myöten helvetissä:D


      • pahajyri

        Sanoin tämän toisessakin ketjussa, mutta sinun, aika lailla päivittäin valehtelevan, siis vääriä todistuksia lähimmäisistäsi kuin liukuhihnalta jakelevan, ei todellakaan pitäisi kannattaa kymmentä käskyä hyvän ja pahan mittarina. Minkäänlaisella vääristelyllä sinua ei sa näyttämään hyvältä ihmiseltä, ei edes Raamatun moraaliopetusten näkökulmasta.


      • DRHouse

        "10 käskyä ovat hyvän ja pahan mittarina täydelliset.

        Niin että sanohan että mitä vikaa niissä on? Sekö että noita luettuasi huomaat olevasi helvettikypsää kamaa? EHehehhe"

        Sinä olet meistä se joka himoitsee naapurinsa lammasta... Muutenkin jäävät vaikkapa tieliikennelain osalta hieman puutteellisiksi, eikä rangaistuksiakaan mainita. Edes sitä himoamaasi kansanmurhaa...


      • Evoteitätätajua
        hehhh kirjoitti:

        Hahhah! Jos helvetti olisi totta, sinulla mytomaani paskahousulla ja kaikin puolin muutenkin moraalittomalla oliolla olisi jo toinen jalka reittä myöten helvetissä:D

        Miten niin, jyrihän on ehdottomasti oikeudenmukaisin koska hän pitää ihmiselämää ihmiselämän arvoisena kannattaessaan henki -hengestä periaatetta.


      • DRHouse
        Evoteitätätajua kirjoitti:

        Miten niin, jyrihän on ehdottomasti oikeudenmukaisin koska hän pitää ihmiselämää ihmiselämän arvoisena kannattaessaan henki -hengestä periaatetta.

        Jyrihän on umpihullu joka haluaa raiskata lapsia.


    • Raamattu ei ilmeisesti kiellä 10-vuotiaan naimista jos tämä on jo nainen (eli kuukautiset ovat alkaneet). Avioliittoikärajan nostaminen 12:sta hiljalleen kohti 18:aa on tapahtunut pääasiassa vasta 1900-luvulla ja kreationistismin kyllästämissä maissa se on edelleen alempi kuin useimmissa länsimaissa. Saudi-Arabiassa saanee mennä naimisiin vaikka viisivuotiaan kanssa jos haluaa.

    • Jhyujyri

      Naimaikärajat tosiaankin puuttuvat Raamatusta.
      Jumala taisi tietää että uskovaiset kyllä ymmärtäisivät ilman niitäkin että milloin joku on kypsä avioon.

      Evokit on tietysti joka asiasta ihan pihalla.

      • > Jumala taisi tietää että uskovaiset kyllä ymmärtäisivät ilman niitäkin että milloin joku on kypsä avioon. Evokit on tietysti joka asiasta ihan pihalla. <

        Höpön pöpön. On evokkien ansiota, että lapsiavioliitot ovat nykyisin lähes joka puolella maailmaa kiellettyjä. Mutta eihän se uskovia estä kun oikein nussittaa...

        "Raiskattu 10-vuotias ei saa aborttia"

        "Vahvasti roomalaiskatolisessa Paraguayssa raskauden keskyttäminen on kielletty, ellei äidin henki ole vaarassa. Paraguayn hallituksen mukaan 10-vuotias kestää raskauden ja synnytyksen. Ihmisoikeusjärjestöt ovat toista mieltä."

        "Paraguayn hallitus ei anna 10-vuotiaalle tytölle lupaa aborttiin huolimatta siitä, että hän on tullut raskaaksi mitä ilmeisimmin seksuaalisen hyväksikäytön seurauksena."

        http://yle.fi/uutiset/3-7984346


      • DRHouse

        Niin, onhan tuo nähty miten teillä kretuilla lapsiavioliitot ovat suosiossa. Sairaita pervoja kun olette.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      58
      4411
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3678
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      104
      3301
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      17
      1869
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1108
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      81
      793
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      781
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      103
      780
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      22
      754
    Aihe