ruoka ällöttää

entykkääsyödä

Mitä tää oikein on? Olen 14-vuotias tyttö. Toistaiseksi ainakin ihan normaalipainoinen. Ongelma on, että vaikka en ole lihava, tiedän sen, mulle tulee melkein päivittäin tunne, että olen tosi lihava ja musta tuntuu ällöttävältä omassa ihossani. Sitä tunnetta on hieman vaikea kuvailla. Tämä on johtanut siihen, että mä vihaan syödä, se tuntuu pakoteltulta ja pahalta. Useimmat ruoat ällöttävää mua. Tyyliin pelkästään kypsentämättömät vihannekset ja raikkaat hedelmät ovat ruokia, joita on jopa ihan kiva syödä. Ennen en edes ollut nirso. Nyt jopa ajatus syömisestä aiheuttaa pahan olon ja ällöttää. Miten pääsen eroon näistä ajatuksistani ja miten ruoasta voisi tulla taas nautittavaa? Vihaan tätä.

12

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkäpäs ruumiisi tiedottaa sinulle että tämä ja tuo ruoka ovat sille sopimattomia, vaikka ruokaympyräihmiset niitä terveellisiksi väittävät.

      Nykyäänhän on hyvin tiedossa millaisia suoliongelmia leipäkin voi aiheuttaa vaikkei ole edes keliakiaa: ripulia, ihottumia ja vaikka mitä.

      • entykkääsyödä

        ehkä se voisi olla näin :(


    • hehetokioghoulniiku

      soot ghouli

    • Teiniajan mielen suuntauksia, kyllä se siitä, maistuuko karkki/sipsi yms? Yritä tehdä itse ruokaa ja just sellaista mistä tykkäät eniten ;) ja jos esim. Käy eka lenkillä niin se parantaa itsetuntoo just sillä hetkellä tosi paljon niin sit on helpompi syödä :)

      • entykkääsyödä

        Ei kyllä todellakaan maistu karkki ja sipsit D: mutta joo pitää kokeilla lenkkeilyä, kiitti


    • Itseänikin ruoka ällöttää ajoittain. Lihavaksi en itseäni koskaan koe, vaan ihan vain ruoan maku tai olomuoto alkaa välillä yhtäkkiä kuvottaa. Itselläni auttaa, jos olen jossain, missä on paljon erilaisia ruokia saatavilla. Silloin yleensä edes jokin menee alas.

      • entykkääsyödä

        hyvä tietää, että muillakin on tälläistä :c


    • PaneskelevaTrollipeikko

      Tarkoittaa että olet huora ja minä trolli joka on sun sänkysi alla ja kun meet nukkumaan niin alan ääneen sua.
      Kiitos hei!

      • Koulunsakäynyt

        Ääneen?? Tarkotatko paneen


      • PaneskelevaTrollipeikko

        Juu. Haluutko tulla mukaan...?
        Blyägh blyäägh


    • Itse syön kaikkea, kun en ole nirso. Ei ruoka tapa vaan diabetes ja anorexia. Syö hitaasti oota vähän. Koska keho ja aivot kertoo kun kylläisyys on saavutettu. Ei ahmia saa eikä nirsoilla tai muuten mörssäri vetää hampaat kurkkuun ja aivot toisinpäin.

    • Alkava anoreksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      171
      1111
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      472
    Aihe