Ammattirikolliset huijaavat taas typeryksiltä rahaa omiin tarkoituksiinsa. Avustusrahat päätyvät suoraan johdon numerotileille.
Parhaan petoksen ainekset koostuvat lapsista, nälästä ja sairauksista. Syöpä on myös hyvä varsinkin lasten syöpä, mitä usein käytetään.
Parhaan petoksen ainekset koostuvat lapsista, nälästä ja sairauksista. Syöpä on myös hyvä varsinkin lasten syöpä, mitä usein käytetään.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Halonen+sönkötti+eilen+ylen+kanavalla+nenäpäiväkeräysmainosta.+En+anna+nykyään+latiakaan+mihinkään+keräyksiin+koska+keräysfirmojen+johtajat+ja+muu+henkilökunta+saavat+ökypalkkoja.+SPR:n+keräysvaroista+noin+60%+menee+hallintokuluihin.
Joistakin+äspeärrän+keräyksistä+hallintokulujen+osuus+on+ollut+97%.+Jo+60%+on+pelkkä+huijaus.+Jäljelle+jäävä+40%+menee+ulkomaalaisten+huijareiden+taskuun.+Avustuksien+perillemenoa+ei+valvota.+Kyse+on+kansainvälisestä+korruppiosta+ja+muusta+rikollisuudesta.
Olisi mielenkiintoista tietää, paljonko hän kuittaa esiintymisestään.
Varmaan ottaa pari miljoonaa joka vuosi.
Miksei voida vaihtaa nimeä Pohjaton Kaivo haluaa rahasi......
Eihän heille ole pakko pieniä tukirahojaan jaella. Auttaa naapurin köyhää eläkeläistä, jos jotain haluaa tehdä. Itse käärin muutaman kenkälaatikkopaketin Joulun Lapsi -keräykseen. Nuo lahjat viedään rekoilla suoraan Romanian köyhimmille lapsille ja noita lahjoitustilaisuuksia videoidaan. Niistä tulee hyvä mieli antajallekin, ja videoista päätellen lapsetkin ottavat onnellisina vastaan ajatuksella paketoidut pienet tarvekalut. Kyniä, paperia, sukkia, lapasia, lämmin pusero, pipo, saippuaa ja muuta tarpeellista - lapsille, jotka tarpovat sohjon läpi kouluun paljain jaloin ja avopäin. Haulla löytyy.
Romaniassa poliiseillakin on Porschet, joten tuossakin on kyseessä huijaus.
Onneksi tuo pellehysteria on kummasti latistanut tätäkin rosvokampanjaa, ei ole paljon näkynyt PUNAISIA PELLENENIÄ !!
HAHAHA
Sote on kepun, kokoomuksen ja PS:n nenäpäivätempaus.
Me olemme avanneet fpw:n tyttöjen kanffa myöf Avoimien Pewäweikienpäivä kewäykfen, joffa me kewäämme vawoja vähävawaifille hinttaweille ja lefboille.
Pf. Tawvitfeeko edef muiftuttaakaan, mutta vewovapaille tileillemme fekä koti, että ulkomaille voi lahjoittaa fyffeä päivin fekä öin.
Jabadapa duu
http://annaleena.puheenvuoro.uusisuomi.fi/48741-hyvantekevaisyysjarjestojen-johtajilla-jattipalkat
http://mvlehti.net/2016/10/29/sdpn-ja-sprn-pedofiiliaktiivi-asa-korhoselle-neljan-vuoden-tuomio-lapsenraiskauksesta/
Niinhän tuo käynnistyy onneksi tuota ei tarvitse katsoa tai kuunella.
Suomalaisia kupataan joka suunnasta mikä ei sinällään mikään ihme ole tässä hyväuskoisten pyhätössä. Onhan ne sen nähneet miten helppo tämä on.
Mutta jotkut on kaiketi jotain jo oppineet ja haistaneet palaneenkäryä kun eräillä keräyskohteilla menee paremmin kuin itsellä. Oliko niitä 600.000 suomessa alle köyhyysrajan.
Korjaus 700.000. En muistanut laskea tämän vuoden köyhtyneitä mukaan.
Mut eihä heil oo hädän päivää....leipäjonot, sieltä rikastuu. Must täytys joku roti pitäis olla tuollakin.
Oikeesti tää hallitus EI EDES TUNNE KÖYHÄ sanaa, Soini etunenässä. Eu:kin on kumma kyllä VÄÄRÄSSÄ tässä asiassa.
Joo, minua ei enää kupata. Olen lopettanut kaikki avustamiset enkä luovuta edes verta enää. Silmät aukesivat viimeistään viime vuoden aikana.
Jos on aikaa ja rahaa hyväntekeväisyyteen, niin lähipiiristä löytyy aina autettavia.
Hyvä Sinä!
Järjestöt tarvii rahaa muuten loppuu työt ai mikä ihmeen hyväntekeväisyys..........
Punaisille pottunokille ei meiltä rahaa lähde!
Ainoa keräys mihin panen rahojani on keräys Suomen sotaveteraaneille, kun solttupoika hakee rahat oveltani !
Late Lapista. SSSS Ry!
Sekin on turhaa, koska esim. Invalidien järjestöllä miljoonaomaisuus.
Eikö naapurissa ole yhtään veteraania? Anna hänelle suoraan.
Nenäpäivä kännistyy.
Koska se saatanan nenäpäivä on?
pääsiäisnä.
Ainoa keräys johon olen laittanut rahaa oli silloin kun neukut miehittivät Afganistanin ja meillä toimi muutaman viikon keräys Afganistanin vastarintaliikkeen hyväksi tapahtunut keräys.
Lahjoitin 100mk ajatellen, että jos siitä menee perille edes 10mk niin silläkin saa muutaman patruunan rynkkyyn.
Aikanaan selvisi, että sekin meni lopulta jihadisteille.
Todisteet väitteestäsi unohtuivat. Laittanet, jotta viestisi saa uskottavuutta.
Nenäpäiviä on järjestetty jo vaikka kuinka monta. Missä ovat todisteet siitä minne keräysrahat ovat menneet aiempina vuosina?
Aloittajalla, ilmeisesti. Hän väittää niiden päätyvän johdon tileille. Todisteita odotellessa.
Missäs sinun todisteet ovat siitä että rahat ovat menneet minne pitää?
En ole tehnyt tässä mitään väitteitä, joita pitäisi todistaa. Odotan vain aloittajan todisteita siitä, mitä hän väitti.
Nenäpäiväkeräystä perustellaan tolloväestölle mm. naurettavalla väitteellä: "vähentää meille tulevaa pakolaisuutta"
Kyllä ihmiset on tyhmiä. Lahjoittaa huijareille rahaa, jotka ei mene perille.
Ei ole ilmaisia lounaita, kukaan ei ilmaiseksi tee mitään rahankeräystä, älkää edes kuvitelko.
Kun ei edes vanhuksia auteta ovien aukaisussa, ei rahattomuudessa, niin sittenko muka autetaan ulkomaille mustia köyhiä. Ei varmaan auteta.
Kyllä olette tyhmiä.
Montako sukkaa kudoit?
7 Veljestä mitään ilmaista ole.
Oikea hinta sukille on jotain 60 euroa plus alv.
Jos työkseen kutoo sukkia, pitäisi sukista saada vähintään 150 euroa.