Juice Leskisen musikkia.
Mitä mieltä ovat helluntailaiset Juicesta. Veikö hän evenkeljumia eteenpäin.
Mitä mieltä ovat helluntailaiset Juicesta. Veikö hän evenkeljumia eteenpäin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ei vienyt. Maallista musiikkia lauloi.
Radio Deillä soitetaan kappaleita, joiden sanat on tulkittavissa hengellisiksi, jos ajattelee niitä siitä näkökulmasta. Yleensä laulun tekijä ei ole niitä ajatellut siten tulkittavaksi, vaan sanoma on aivan muuta. Mielestäni keistillinen radiokanava saisi soittaa kristillistä musiikkia, sitä kyllä riittää. Eikö kanavan pitäisi nimenomaan olla erilainen vaihtoehto, jolla ei tarvitsisi törmätä Juice Leskisen tai Tiktakin tuotantoon.
Juice ei vienyt mitään hengellisyyttä eteenpäin. Hän oli taiteilija ja tuohon aikaan uskonasiat olivat heillä täyttä hepreaa. Älkää antako jälkipolvet kuvaa että syvällisillä teksteillä Juicella olisi ollut jotakin hengellistä. Hän ei koskaan hakenut Jeesusta. Olen aikalainen. Radio Dein pitää irtaantua tälläisestä nostalgiasta, koska siihen liittyi paljon syntiä, joka hyväksyttiin ja on jäänyt elämään hohdokkaana. Ei siinä ollut yhtään mitään hengellistä.
Juuri sitä varten kuuntelen deitä, jotta kuulusin hengellistä musiikkia. Pitääkin siirtyä Patmos radio kuuntelijaksi.
Radio Dei on liberaalihomokirkon korruptoima kanava. Suosittelen mieluummin vaikka sitten sitä Patmosta...!
Homot ne vaan pyörii mielessä, oli aihe mikä tahansa.
Jumalalle soitin, koitin sitä tavoittaa
Missä äijä väijyy, kun ei sitä kiinni saa?
No, neuvottelemassa ja toivoo, ettei häirittäis
Muuten asekaupat paavin kanssa hoitamatta jäis
Missä hän on?
(Kesälomalla lokakuuhun)
Missä hän on?
(Meni seuroille Joensuuhun)
Missä hän on?
(Hän tutustuu kolmansiin maihin)
Missä hän on?
(Vapaalla maanantaihin)
Rukoilin ja yritin huomiota käännyttää
Missä äijä väijyy? Miksi minut näännyttää?
Piispain kokouksessa ottaa kantaa naispappeuteen
Eikä ota ketään vastaan, kuulemiin huomiseen
Missä hän on?
(Hän on aseita siunaamassa)
Missä hän on?
(Täytyy laskea aneverokassa)
Missä hän on?
(Sakaristossa, suljetuin ovin)
Missä hän on?
(Kokous kestää vieläkin tovin)
No, lopulta Hän löytyi, Hän sanoi: "Minä harkitsen"
Saatanasti sekaisin olivat arkit sen
Arkkienkelinkin mielestä homma haisee pahalle
Ei se ehkä ole kuollut, mut se haisee rahalle
Missä hän...
(Hän on poikiaan uhraamassa)
Missä hän on?
(Seminaarissa Maariassa)
Missä hän on?
(Hän on käymässä raastuvassa)
Missä hän on?
(Kärysi lahjusjupakassa)
Missä hän on?
(Hän aikoo myydä luvatun maansa)
Missä hän on?
(Hoitaa vaalikampanjaansa)
Missä hän on?
(Jälleen huomenna virastossa)
Missä hän on?
(Näkyleipomossa)
Missä hän on?
(Hän on poikiaan uhraamassa)
Missä hän on?
(Seminaarissa Maariassa)
Missä hän on?
(Hän on käymässä raastuvassa)
Missä hän on?
(Kärysi lahjusjupakassa)
Missä hän on?
(Hän aikoo myydä luvatun maansa)
Missä hän on?
(Hoitaa vaalikampanjaansa)
Missä hän on?
(Jälleen huomenna virastossa)
Missä hän on?
(Näkyleipomossa)
Missä hän on?
Tuohan on hauska. Kertoo enemmän etsivästä ihmisestä kuin Jumalasta. Juicen viimeisin elämänkumppani oli kanttori. Ehkä hän tiesi lopulta kertoa missä Jumala on.
Mielestäni tuossa riimityksessä Juice siteeraa raamattua, Jobinkirjaa ja sitäkautta avaa meille mielleyhtymiä miettimään asioita.
Missä viipyy? Löytyykö sitten uskoa?
Niin, Jumalan aivoitukset ovat ihmismielelle avaamattomat, mutta teemmekö me Jumalan tahtoa.
Juice viisaasti avaa meille pohdittavaa, ei niin, että hän kieltäisi Jumalan, vaan sen, että kiellämmekö me Jumalan.
Juice oli uskovainen ihminen.
Samoin Hitler.
Maalliselle musiikille on paljon kanavia ja hengellisen musiikin anti on laaja. On kyllä kumma uudistus, jos ohjelmaa aletaan täydentää Juicen musiikilla.
Ei minulla on sitä vastaan, jos välillä on kaunista maallistakin musiikkia, jonka sanoma liittyy elämään. En nyt muista mitä kaikkea Juice on laulellut. Voihan siellä olla sopivaa Radio Deinkin henkeen.
Lutteri käytti kapakkalauluja virtteinsä sävelinä. Pojat osasivat uuden sanoituksen, entiseen veisantaansa kaljatuopin ääressä.
Mikä on maallinen musiikki. ??? Ihminen juuri viestii kaipuutaan moneen ja se musiikki viestii elämästä, sen monista eri säikeistä, joissa myydään elämänsä ja käydään raastuvassa, jossa on Jeesus mukana , siis - haloo- ymmärretäänkö. Niin alhaalla kenkään ei kulje, ettei siellä Jeesus ois, ---- entäpä jos se raastupa herättää ja kas, Jeesus on siellä mukana, --- tee parannus - sinun ei tarvise enää tänne tulla.
jne.
Juice oli hyvä runoilija. Radio Dei päättänee itse biisien sopivuudesta omiin tarkoituksiinsa. Musiikki on itsessään neutraalia, jos sanat sopivat.
Radio day on ihan liberaaliksi valunut .Dayn johtajat pelkäävät vainoja ja pilkkaa ja ovat mukautuneet tämän ajan menon mukaan . Korvasyyhyyn ja jne.
Entäpä jos siinä puhaltaakin Jumalan tuulet. Sinä et tiedä, mistä se tulee ja mihin se menee, kuulet vain huminan.
Pyrit selittelemään, että pitäisi tulla aina tuolta suunnalta, että se toisi senlaatuista ilmaa, kuin haluat.
Oletko miettinyt elämän syntyjä syviä.
Voihan olla että "maallisemmalla annilla" houkutellaan suurempaa kuulijakuntaa. Jos on liian Jeesus-keskeistä, niin kanavaa ei käännetä kuulolle. Tällä tavalla ei kyllä sanoma mene perille.
Eiköhän Juice Leskinen voi sanoituksillaan herättää ihmistä, tavallaanhan hän on sellaisesta suvusta, että hänelle varmaan on uskonasiat selvät.
Ketä ja miten Herra käyttää kutakin ihmistä, niin sanoisin, älkää tuomitko. Jumalan huulilla on tuomio, Juice voi olla enemmän Jumalan oma, kuin moni katujenkulmissa mesoava kovaan ääneen rukoileva, jota monet tulevat katselemaan.
Joillakin voi olla niin suuret liperitkin, että kompastuvat katujenkumilla, ja sitäkin ihmiset katselevat ja puhuvat.
Ketä mittaatte ja miten mittatte? Sopii mittailla jokaisen itseään ja mitta-asteikko on Jumalan Sana.
Jerusalemin urheilutalossa oli sellaiset rutiinibileet
Kylpi parketti soihtujen valossa, Markus tokaisi: "Isken mä fileen"
Se on Markusta se, sanoin myhäillen, se on basisti, se nyt on semmoinen
Ja kun olimme soittaneet keikan sen, saivat kyytiä setelit sileet
Meidän Matteus, hän kesytti lauseitaan, ken miekkaan tarttuu se miekkaan
hukkuu
Oli Luukas aidosti huolissaan, joiko Johannes liikaa, se nukkuu
Siinä jatkoilla keskellä yleisön, ohraleivän ja kalan ja pirtelön,
lensi legenda vuolas ja väsymätön, ne on käkiä ne jotka kukkuu
Totuus päätyikö evakeliumiin, ei sen väliä niin, kunhan juteltiin,
ja annettiin ihmisen viihtyä. Matteus, Markus, Luukas ja mä
Ja Matteus hän vyyhtesi tarinaa, kertoi aikansa sankarista,
joka ihmistä soitti kuin kitaraa, tuli jostakin Nasaretista
Markus naisia pehmitti katseellaan, hän ei sanonut mitään, ei lausettakaan,
mutta jokainen huomasi polvissaan, onpa pojassa penkomista
Kautta maan, kautta Jordanin rannikon, kääntyi opetuslapsiksi joka
ikinen, siinä se vika on, se on perkeleellinen moka
Meitä illalla kun valomerkittiin, öihin samettisiin, öihin pehmeisiin
Meistä jokainen tykönään tunsi niin, ehkä eka en oo, mutta toka
Totuus päätyikö evankeliumiin, ei sen väliä niin, kunhan juteltiin,
ja pidettiin ihmistä hyvänä. Matteus, Markus, Luukas ja mä
Totuus päätyikö evankeliumiin, ei sen väliä niin, kunhan juteltiin,
toteen käy mitä ihminen uneksii. Matteus, Markus, Luukas ja Jii
Totuus päätyikö evankeliumiin, ei sen väliä niin, kunhan juteltiin,
ja pidettiin ihmistä hyvänä. Matteus, Markus, Luukas ja
Radio Day on soittanut kyllä aina myös maallista musiikkia. Ainakin silloin, kun olen itse ollut kuulolla. Siksi en pidä koko kanavasta.
Vika ei ole musiikissa, vaan sinun pitäisi oppia kuulemaan rytinä ja ryske, eikä vinguttaa "minä vaivainen mato matkamies maan".
Se ei johda evankeliumin eteenpäinmenoon, vaan tuudittaa sinut sänkyysi.
Sinun pitää mennä maallisen musiikin keskelle ja ihmisiä rakastaen kertoa Hengen rakkaudessa evankeliumia.
Katsos, se muttaa musiikin taivaallisiin.
Ei se "radionsammutus" sitä tee, vaan nukuttaa uskovaiset itse kadotuksken uneen eikä hoksaa Ylkänsä saapumista. Öljy puuttuu.
Mene ostamaan sitä öljyä ja vaihda se kanva rytinä ja ryske kanavalle, niin voi lamppusi täyttyä Hengen tulella ja asusi muuttua Jumalan sota-asuksi.
Siinä kaatuu katsos sitten Jeriskon muurit.
En nyt kyllä ymmärtänyt ajatustasi. Eikö saisi tykätä siitä musiikista mistä sattuu tykkäämään. miten mennäään musiikin keskelle ihmisiä rakastaen?
Uskovaisen pitäisi tehdä parannus myös musiikista, jotta Jumala voisi uudestisynnyttää. Samoin tanssista.
Laitetaan tästä palautetta Radio Dein toimitukseen.
Juicen tausta on aika mielenkiintoinen.Maallista perinteistä elämää eli, ainakin mikä julkisuuskuva oli.Toisaalta hän pohti paljon yhteiskuntaan, uskontoon liittyviä asioita sekä kärjisti sanoituksessa ajoittain hyvin osuvasti uskonnon maallistumista, ristiriitaisuuksia yksilöiden elämässä sekä yhteiskunnassa.Vaikuttaisi siltä, että hän ei koskaan varsinaisesti kieltänyt Jumalaa,mutta etsi Häntä.Toivottavasti löysi.Vain Jeesus Kristus voi kristinuskon mukaan pelastaa, mutta Jumalahan antaa vapaan valinan ihmiselle uskoa mihin haluaa.Jumala ei pakoita uskomaan Häneen.
On tämä kyllä aika mielenkiintoinen biisi, toivottavasti Juice todella on löytänyt Jeesuksen Kristuksen ennen ajasta iäisyyteen siirtymistä.
https://www.youtube.com/watch?v=-NPw694CmkU
Voihan olla, että enkelit kertovat Juicelle Jeesuksesta tuolla puolen.
Kyllä se ratkaisu Jumalan puoleen täytyy tehdä eläessään.
No tämä Juice juttu on aika "harmiton". Tuossa iltapäivällä kuuntelin Deitä ja siellä oli Patrick Tiainen suurine suunnitelmineen. Kaksi TV-kanavaa ja radiokanava. Niin ja uusi Raamattukoulu!!!!
No voi jumalauta!
Voi voi, vielä hurjempaa!
Laitoin risuja ja toivomusta muutokseen Radio Deille. Tehkää te samoin. Ei Kirsi Rostamo varmaan lue tätä palstaa.