Tulipa surullinen olo! Tutustuin Tulisielukoulun Facebook-sivuun ja mitäs sieltä löysin. Juha Lehtonen (toinen Tulisielukonseptin alullepanijoista, helluntalainen ) haastatteli Tulisielukoulun johtajaa, erityisellä pikakoulutuksella Vapaakirkon pastoriksi käynyttä Henna Saarista. Ja mitä kuulinkaan. Tuo nainen myönsi että monella ei noin vain ole vaadittavia tonneja joitakin kuukausia kestävän Tulisielukoulun maksuihin. Mutta hänelläpä oli tarjota ratkaisu: Miksi ette marssisi pankinjohtajan puheille anomaan lainaa. Varsinaista opintolainaa ei Tulisielukouluun saa vaan ihan tavallista kallista pankkilainaa, jota tuo nainen kannusti hankkimaan. Hänen johtamansa Tulisielukoulu on naisen sanojen mukaan niin upea juttu, että lainan ottokin voisi kannattaa, jotta kouluun pääsisi.
Voi järkytys! Suomen nuoriso on jo muutenkin ollut liiankin taipuvainen velkaantumaan ja joutumaan sitä kauttakin ongelmiin. Tulisielukoulusta ei edes valmistu miksikään. Lyhyehkön "koulun" 12 viikon teoriajakso maksaa 2930 euroa ja aktiomatkan kustannuksen päälle. Jos ei ole ennestään säästöjä tuo koulu voi aiheuttaa tonnien velkaantumisen, joita ei sitten välttämättä ole niin helppoa maksella jälkeenpäin pankille. Moni ylivelkaantunut tuloihinsa nähden on joutunut jopa velkajärjestelyihin, luottotietojen menetyksiin ym ongelmiin.
Miten joku kehtaa kannustaa nuoria aikuisia velkaantumaan itse järkkäämänsä kurssituksen takia? Kannattaa myös muistaa, että tuo Tulisielukoulu on uusi Henna Saarisen työpaikka ja sen onnistuminen takaisi hänelle itselleen toimeentuloa häntä miellyttävässä työssä ja ympäristössä.
Onko tuo Tulisielukoulu velkaantumisen arvoinen? Ei todellakaan! Sinne ei kannattaisi mennä edes ilmaiseksi!
Kyseessä on koulu, jonka rinnakkaistapahtumissa Tulisielukonferensseissa on ollut torontolainen meininki. Viime kesänä opettamassa oli mm Cathy ja Gordon Harris maailman johtavasta torontolaisuuden edistämiseen keskittyneestä Raamatukoulusta: Catch the Fire Raamattukoulusta. Se "Fire" , tuli, mitä tuo koulu levittää on vierasta tulta, ei Pyhän Hengen aitoa toimintaa vaan kouristeluja torontolaisten kundaliinivoimien pauloissa.
Henna Saarinen itse mainostaa käyneensä raamattukoulun, joka muuti hänen elämänsä. Niin. Hän todellakin kävi Catch the Fire-raamattukoulun Torontossa ja tämän myötä hän kasvoi vähitellen yhdeksi Suomen johtavaksi torontolaisuuden, tuon vakavan eksytyksen edistäjäksi maassamme. Surullinen hedelmä sillä koulutuksella!
Varokaa Tulisielukonseptia sen kaikissa muodoissa! Se levittää torontolaisuutta! Jotain tosiaan kertoo Tulisielukonferenssin holtittomasta menosta sekin, että sen johtaja Henna Saarinen yllyttää nuorisoa jopa velkaantumaan, että hänen johtamaansaTulisielukurssitukseen tulisi tarpeeksi osanottajia. Vastenmielistä ja vastuutonta!
Varottakaa läheisiänne! Niin uuskarismaattisista torontolaiseksytyksistä kuin velkaantumisen haitoistakin!
Aiheesta aiemmin:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14299426/tulisielukonferenssi---torontolaisuuden-manaajat
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14347899/tulisielukoulu--torontolaishenkinen-varokaa!
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14134875/tulisielukonferenssi-levittamassa-eksytysta#comment-83312210
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14373156/tulisielukonferenssi-torontolaisuutta-edistamassa
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14134857/varsinaiset-eksyttajat-tulisielukonferenssiin
Henna Saarinen usuttaa velan ottoon
2
171
Vastaukset
- S.Vees
Lisähuomio:Huom: Tulisielukoulu on koonnut porukkaa pääasiassa Vapaakirkon torontolaissiivestä ja samanhenkisiä uuskarismaattiseen eksytykseen hurahtaneita eri kirkkokunnista ja liikkeistä. Vapaakirkossa torontolaishenkiset ovat enemmistönä ja helluntalaisissakin eksytys on levinnyt nopeasti. Esim Seinäjoen helluntaiseurakunta on jo pahassa jamassa. Sieltä onkin opettajia tulossa tuohon eksytystä levittävään, torontolaishenkiseen Tulisielukouluun.
- VarotaanVierastaTulta
Tämä on tärkeä asia pitää esillä!
Catch the Fire-raamattukoulu ja -liike kokonaisuudessaankin kertoo itsekin omilla nettisivuillaan ammentavansa innoituksensa ns Toronton herätyksestä. Henna Saarinen on tuon torontolaisen raamattukoulun itse käynyt ja pitää tuohon liikkeeseen kiinteitä yhteyksiä yllä edelleenkin. Se on hänen ihailunsa kohde ja toimintatapansa esimerkki ja innoittaja.
http://catchthefire.com
Kannattaako torontolaisuutta ihannoivan ja edistävän Henna Saarisen johtamaan Tulisielukouluun mennä?
Ei todellakaan! Torontolaishenkisestä menosta kannattaa pysyä kaukana. Jeesus rakastaa meitä ja ei halua kenenkään eksyvän!
Rukoillaan eksyneitten puolesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu766066Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti275667Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett213168- 1832694
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut2762638- 222286
- 1041639
Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,3871526- 751374
Vaskikello osaa asiakaspalvelun
Uskaltaako vaskikellolla asioida enää vai tuleeko turpaan, jos sinne menee? Täytyypä jatkossa hoitaa kaikki asiointi abc431271