Möhö!

Terve! Neuvoja kaipaisin ruokavaliosta ja proteiineista mitkä antaisivat parhaan mahdollisen tuloksen rasvanpoistoon lihasmassan kuitenkaan hirveästi kärsimättä! painan 90kg ja pituutta 181cm. Joskus laihduttanut n,30kg (8v.sitten) ennen armeijaa 110kg->80kg suht nopeasti (n3,5kk) ja epäterveellisesti jonka syystä luultavasti jäänyt ylimääräistä löysää keskivartalon seuduille!
Salilla käyn 3krt/vkssa ja sulkapalloa tai lentopalloa 1-2krt/vkssa!'
Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen.
3377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ihan perusjutuilla homma onnistuu helpoiten...

Protskua joka edesauttaa miinuskaloreilla siihen että lihakset ei ihan katoa riittää noin 2-2,5g/kg. Laske päivän kalorit edes suurinpiirtein niin että pystyt olemaan miinuskaloreilla noin -500kcal. Ei se nyt niin tarkkaa ole jos joku päivä menee -1000 ja toisena taas /0. Kunhan muutaman päivän keskiarvo nyt kuitenkin on miinuksella tuon noin -500kcal.

Ihan näin lonkalta heittäsin että sun kaloritarve on jossain 2600-3500kcal välillä riippuen aktiviteetista, jopa enemmänkin.

Painota hiilareita aamulla ja keskipäivällä, iltaa kohden taas vähennät hiilareita ja lisäät protskun osuutta. Illan viimeinen iltapala ilman hiilareita jo. Luonnollisesti katsot kuitenkin päivän aterioilla mitä teet esim seuraavat 3 tuntia ja jos edessä on sulkkispeliä niin vähän enemmän hiilareita tällöin. Jos olet liikaa miinuksella niin kyllä ne lihakset nimittäin lähtee. Liian vähän kaloreita hidastaa myös ainenvaihduntaa ja rasvan palamista.

Aterioita kantsii vetää 2-3 tunnin välein. Ateriaksi lasketaan esim. protskujuoma banaani. Pitää aineenvaihdunnan kunnossa.

Kerran viikossa voi ottaa vähän rennommin ja ottaa kaloreita vähän enemmän. Ei lisää läskiä mutta monesti lisää sitten aineenvaihduntaan kierroksia ja sitä paitsi se on kivaa. Älä kuitenkaan ahmi 10 000kcal roskaruokaa. Vaan terveellistä ruokaa -mutta enemmän ;-)

Mitään ihmeellisiä lisäravinteita ei tarvita. Viimeiseksi "ihme-fat-burnereita" :-/

Ruokavalion proteiinipitoisuutta on kätevä, helppoa ja edullista lisätä jollain lisäravinteella. Salitreenin jälkeen herakonsentraattia tai mielummin heraisolaattia. Mukaan 30-50g maltoa (hiilareita). Muutoin älä maltoa käytä.

Välipalana IMO paras proteiini on maitoproteiini. Imeytyy hitaasti (hyvä asia) ja vie nälän tunteen. ILtapalaksi maitoproteiini käy myös hyvin. Sanoin aikasemmin että ei hiilareita iltapalaksi, mutta ei se nyt maailmaa kaada jos illalla syö vaikka maitorahkaa,tonnikalasalaattia tai purkin raejuustoa...

Monivitamiinivalmiste olis kanssa hyvä ottaa koska perusruuasta ei välttämättä saa kaikkia aineita.

Jotain varmaan unohtui vielä :D

Äänestä
  • TERE!
    Kiitos hyvinkin valaisevasta ja ymmärrettävästä viestistä! Täytyy ihan tosissaan alkaa laskee päiväkaloreita että pystyn pitää ne oikeassa suhteessa kulutuksen mukaan!

    Kevään odottelua vielä kiitoksen kera!

    Äänestä

  • Moro taas!
    Näin noista kalorin kulutuksesta vähän tietävänä, niin onko siihen jotain selkeetä kaavaa miten tulis oma kalorikulutus laskea???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Terve! Neuvoja kaipaisin ruokavaliosta ja proteiineista mitkä antaisivat parhaan mahdollisen tuloksen rasvanpoistoon lihasmassan kuitenkaan hirveästi kärsimättä! painan 90kg ja pituutta 181cm. Joskus laihduttanut n,30kg (8v.sitten) ennen armeijaa 110kg->80kg suht nopeasti (n3,5kk) ja epäterveellisesti jonka syystä luultavasti jäänyt ylimääräistä löysää keskivartalon seuduille!
Salilla käyn 3krt/vkssa ja sulkapalloa tai lentopalloa 1-2krt/vkssa!'
Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu