Syyttäjä kuulee Janitskin vapautuksesta

Tässä video kun syyttäjä kuulee Iljan vapautuksest:)
https://youtu.be/U7Ro57worM8
2274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

He he he he he he :))

Äänestä

Oli hyvä.Asianajaja: Janitskinin asia käsiteltiin vartissa Madridissa

Madridilainen oikeusistuin piti Ilja Janitskinin asiasta lyhyen, noin 15 minuuttia kestäneen käsittelyn, minkä jälkeen hänet vapautettiin, kertoo asianajaja Matti Nurmela.

Nurmela sanoi illalla, ettei tiedä oikeuden päätöksen yksityiskohtia.

– En ole nähnyt päätöstä edes espanjankielisenä, joten en tiedä muuta kuin Janitskinin oman viestin.

Nurmelan mukaan Janitskinin viestissä perusteltiin, että ihmistä ei oikein tämmöisessä tilanteessa nettikirjoitusten perusteella pidä määrätä vapautensa menettäneeksi, vaan asia pitää selvittää viranomaisten kanssa muulla tavalla kuin vangittuna.

Asiaa on Espanjassa hoitanut paikallinen lakimies. Nurmela kertoo olleensa Janitskiniin yhteydessä myös suoraan.

Nurmelan mukaan seuraavaksi suomalaisviranomaiset yrittävät hoitaa Janitskinin kuulemisen muilla keinoilla kuin vangitsemalla.

– Voidaan mennä Espanjaan, voidaan käyttää videoita, voidaan käyttää sähköposteja. On eri tapoja, mitkä on esitetty vaihtoehtoisiksi ratkaisuiksi tässä tilanteessa.

Äänestä
  • Nurmela puhuu kuin olisi osa syyttäjäviranomaisia. Taitaa olla samaa hyvävelijärjestöä.
    Nurmelan mukaan seuraavaksi suomalaisviranomaiset yrittävät hoitaa Janitskinin kuulemisen muilla keinoilla kuin vangitsemalla.

    – Voidaan mennä Espanjaan, voidaan käyttää videoita, voidaan käyttää sähköposteja. On eri tapoja, mitkä on esitetty vaihtoehtoisiksi ratkaisuiksi tässä tilanteessa.

    Voidaan mennä on sanamuoto joka ei aja Iljan asiaa, vaan antaa kuvan että me menemme.
    Voivat mennä on oikea sananmuoto asianyhteyteen.

    Äänestä

  • "On eri tapoja, mitkä on esitetty vaihtoehtoisiksi ratkaisuiksi tässä tilanteessa. "

    Kuka on esittänyt ja kenelle?

    Äänestä

Natottajat, Puolustusvoimat, Sanoma Oy, Hesari, Yle, MTV, kokoomus, trollitoimsto, Sauli Niinistö, Ilkka Kanerva, Timo Soini, Jussi Niinistö pierevät verta kun Espanja näytti keskisormea Suomen vainoharhaisille Sananvapauden vastustajille.

Äänestä

Tämä Nurmela ei tehnyt mitään. Ei ehtinyt just sillon kun olisi pitänyt. Hän on susi lampaan vaatteissa.
Jälkipuheet näyttävät onnistuvan.

MVlehden sivuilta poimmittua:
Sen sijaan, kun asianajaja Juan Marqués soitti ja yritti tavoittaa Iljan Suomalaista avustajaa, asianajaja Matti Nurmelaa Helbert Gumblerin toimistosta, niin yllätys, yllätys, hän ei kerinnytkään vastaamaan Iljan espanjalaiselle asianajajalle.

Miksi Matille tuli niin “kiire”, ettei hänen hyvin tiedossa ollut 13 vuoden rangaistusuhka päämiehelleen painanut hevonpaskan vertaa?

Äänestä
  • Mitä itse luulet, kun presidenttiä myöten uhkaillaan.

    Äänestä

  • Sauli Niinistön uhkailuilla ei ole mitään väärtiä. Ukko saa uhkailla kenelle haluaa. Tehopari Halonen ja Niinistö ovat nimittäin romuttaneet Suomessa presidentin auktoriteetin ja arvovallan täysin atomeiksi.

    Äänestä

Janitskin pitäisi haastaa Suomen valtio Haagiin ihmisoikeustuomioistuimeen.

Äänestä
  • Niin pitäisi,

    prosessissa voisi selvitä, kuinka ylhäältä ja keiltä, mistä pidätyskäsky on tullut ja onko tullut ulkomailta vai Kaivopuistosta.

    Äänestä

Onneksi pelleily on jo niin avointa ja idioottimaista, että sen tajuavat jo vähän heikkolahjaisemmatkin? Mutta härskiä se on.

Äänestä

Suomen valtion natottaminen ja ryssäviha alkaa olla jo kansainvälistäkin hupitavaraa.

Espanjassa meitä pidetään pimeinä,

ekan kerran jo silloin kun raha ei kelvannut kun kateelliset alkoivat vaatia että venäläisille ei saa myydä tontteja eikä mökkejä ja nyt sitten Janitskin sananvapauden riistoyrityksen takia.

Äänestä
  • Natofani paskantaa vaikka housuihinsa, jos hän uskoo sen auttavan asiassa.

    Äänestä

  • Nato kiimaisella on aina lusikallinen housuissa, se on helppo uskoa kun niiden kommentteja lukee?
    Mutta on tosiaan Suomen tilanne huolestuttava, ei meillä ole enää varaa pilkata Pohjois-Koreaa, että viedään sananvapaus ja sen myötä oikeus omaan mielipiteeseen?

    Äänestä

Pidätysmääräyksen takaa löytyy varmasti mielenkiintoinen joukkio, esim.
Ylipäälikkö Niinistö, valtioneuvoston Mantila, ulkominsteri Soini, sisäministeri Risikko, viestintäministeri Berner, Supo, HS, YLE, MTV.

Äänestä
  • Natsi-jenkki-Nato-kokoomus-verkosto.

    Äänestä


Yli vuorokauden oikeuslaitos, Hesari, STT, YLE, MTV panttasivat tietoa, että Espanja päästi Janitskin vapauteen eikä mikään noista Suomen Nato-medioista kertonut että "pidätys" kesti 15 minuuttia.

Äänestä
  • Suomen valtamedia on jenkkien käsissä, tekisi mieli sanoa, eihän ne kerro mitään totuudenmukaisesti?
    Ukraina, Syyria, Irak, kaikista annetaan väärää tietoa tai vaietaan.

    Äänestä

Poliisi epäilee MV-lehden perustajaa Ilja Janitskinia muun muassa törkeästä kunnianloukkauksesta, kiihottamisesta kansaryhmää vastaan, laittomasta uhkauksesta ja salassapitorikoksesta.

– Hänestä on tehty yhteensä 46 rikosilmoitusta, kertoo rikostarkastaja Harri Saaristola Helsingin poliisista.

Saaristola johtaa Janitskiniin kohdistuvaa laajaa tutkintaa, jota tehdään monella poliisilaitoksella Suomessa. Helsingin käräjäoikeus vangitsi lokakuun alussa Janitskinin poissaolevana, jonka jälkeen hänestä tehtiin kansainvälinen pidätysmääräys.

Espanjan poliisi otti Janitskinin kiinni viime torstaina. Yllättäen lauantaina Janitskin kertoi facebookissa olevansa vapaa. Suomen poliisi seurasi somea ihmeissään.

– Olihan tämä melkoinen yllätys. Ei tällaista ole koskaan minun urani aikana tapahtunut, että henkilö otetaan kiinni toisessa maassa ja muutaman päivän kuluttua hän on vapaana, rikostarkastaja Harri Saaristola ihmettelee Ylelle.
"Vastustamme luovutusta viimeiseen saakka"

Ilja Janitskinin asianajajan Matti Nurmelan mukaan Espanjassa pidettiin viikonloppuna oikeudenkäynti, jonka perusteella Janitskin vapautettiin.

– Tuomioistuin katsoi, ettei häntä voida pitää vangittuna. Hän saa liikkua vapaasti, mutta hänen piti ilmoittaa oikeudelle ajan tasalla olevat yhteystietonsa, Nurmela kertoo.

Seuraavaksi espanjalainen tuomioistuimen käsittelee Suomen tekemää luovutuspyyntöä. Suomen viranomaiset vaativat, että Janitskin on luovutettava Espanjasta Suomeen häneen kohdistuvan rikostutkinnan vuoksi.

Suomalaisen poliisin kokemuksen mukaan Euroopan alueella luovutuspyyntöihin on yleensä aina suostuttu.

– Lähtökohtana on, että Euroopan maat eivät kyseenalaista toisen valtion tekemää luovutuspyyntöä, sanoo rikostarkastaja Harri Saaristola Helsingin poliisista.

Janitskin vastustaa luovutusta viimeiseen saakka.

– Hän kiistää syyllistyneensä mihinkään rikokseen. Me vastustamme hänen vangitsemismääräystään ja Suomeen luovuttamistaan. Olemme ehdottaneet, että Suomen poliisi voisi tulla tekemään kuulustelunsa Espanjaan, Nurmela sanoo.

Nurmela ei tiedä tässä vaiheessa, milloin Espanjan tuomioistuin ottaa kantaa siihen, suostuuko Espanja luovuttamaan Janitskinin Suomeen.

Suomessa poliisi jatkaa Janitskiniin kohdistuvaa tutkintaansa.

– Tutkintaa ei voida kuitenkaan saada loppuun, ennen kuin Janitskin on kuultu, rikostarkastaja Saaristola sanoo.

Äänestä
  • Näyttöä ei yhdestäkään syytekohdasta, koko juttu on farssi mutta onneksi julkinen.

    Äänestä

  • Kertoohan se joidenkin natokiimasta aika koruttomasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vappaaon kirjoitti:

Tässä video kun syyttäjä kuulee Iljan vapautuksest:)
https://youtu.be/U7Ro57worM8

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu