Mitä tehdään ja mistä sähköä ja lämpöä? Tuulivoimaa tarjolla 14 MW ja on pilkkopimeää.
Ei tuule eikä aurinko loista
15
105
Vastaukset
- 11010101101
Erityisesti sähkön tärkein laatukriteeri on toimitusvarmuus. Tältä osin aurinko- ja tuulisähkö ovat sekundaa, jota voisi myydä eniten tarjoavalle silloin kun myytävää sattuu olemaan.
- 11010101101
Nyt sekundasta on tehty etuoikeutettu tuote, jolle tarjotaan muhkea takuuhinta aina, kun sähköä sattuu tulemaan. Useimmiten kesällä, kun on muutenkin valoisaa ja lämmintä.
- Golumbus
Lähinnä sääliksi käy noita Suomen päättäjiä, jotka uskovat kaikenmaailman tuulivoimalobbareita. Tänäänkin katsoin Fingridin sivuilta tuulivoimaloiden tuottavan 38 MW verran sähköä, kun Suomeen rakennetun tuulivoiman nimellisteho on jo yli 1200MW. Suomen kannattaisi satsata vain varmoihin sähköntuotantomuotoihin, jotka tuottavat sähköä tasaisesti, myös tyynellä kelillä ja kovilla pakkasilla.
Puhutaan yhteispohjoismaisista sähkömarkkinoista. Annetaan Ruotsin, Tanskan, Norjan ja Viron( tässä tapauksessa luetaan mukaan)tuottaa sähköä tuulivoimalla ja tuotetaan Suomessa sähköä niillä tuotantomuodoilla, jotka paremmin soveltuvat tänne. Suomessa ei vaan kertakaikkiaan tuule riittävästi. Meidän ei tosiaankaan kannata veronmaksajien rahoilla tukea tuulivoimaa vain sitä varten, että sijoittajat saisivat rahoilleen jostakin kunnon tuottoa. - hjk5dw
Samahan se on matubisestenkin kanssa. Siellä niitä matubisnesmiljonäärejä elvistelee taas iltapäivälehtien palstoilla tänäänkin.
- tavanKapitalisti
Golumbus kirjoitti:
Lähinnä sääliksi käy noita Suomen päättäjiä, jotka uskovat kaikenmaailman tuulivoimalobbareita. Tänäänkin katsoin Fingridin sivuilta tuulivoimaloiden tuottavan 38 MW verran sähköä, kun Suomeen rakennetun tuulivoiman nimellisteho on jo yli 1200MW. Suomen kannattaisi satsata vain varmoihin sähköntuotantomuotoihin, jotka tuottavat sähköä tasaisesti, myös tyynellä kelillä ja kovilla pakkasilla.
Puhutaan yhteispohjoismaisista sähkömarkkinoista. Annetaan Ruotsin, Tanskan, Norjan ja Viron( tässä tapauksessa luetaan mukaan)tuottaa sähköä tuulivoimalla ja tuotetaan Suomessa sähköä niillä tuotantomuodoilla, jotka paremmin soveltuvat tänne. Suomessa ei vaan kertakaikkiaan tuule riittävästi. Meidän ei tosiaankaan kannata veronmaksajien rahoilla tukea tuulivoimaa vain sitä varten, että sijoittajat saisivat rahoilleen jostakin kunnon tuottoa.Tosi hyvin kirjoitettu. Olen täsmälleen samaa mieltä.
Ei parin tuulisen päivän takia kannata tehdä tuulimyllyjä. Jos kannattaisi, niin bisnesmiehet tekisivät niitä ilman tukiaisiakin.
- Muuta.ei.ole.eikä.tule
Ydinvoimasta ja puusta,eli lämpövoimaloista. Muita hyviä energialähteitä ei ole edes näköpiirissä.
Vihertäjien olisi vain syytä hyväksyä viimein vanhat,hyvät konstit.- Seitenoikea
Unohdit vesivoiman. Sen määrä on vain rajallinen. Sitäkään ei saa rakentaa lisää, koska kaiken vastustajat estävät sen. Niille ei mikään toimiva kelpaa.
- Tällain.onnistuis
Muutamana päivänä oli tuulivoimaakin saatavilla jopa yli 800 MW. Jos tuulimyllyillä ja kesäaikaan suurella määrällä aurinkopaneeleita sais vettä pumpattua suurteho pumpuilla johonkin tekoaltaisiin eripuolille Suomea,niin talvisaikaan sitähän vois käyttää vesivoimana,kun kysyntä on suurimmillaan.
Ydintalvihan kestää ainoastaan 4-5 kuukautta,eli nuo ja olemassa olevat ydin-ja lämpölaitokset pystyisivät hoitamaan sähköntarpeemme kohtuu hintaan ihan hyvin.- ei.käy
Eipä onnistuisi. Mieti kuinka paljon energiaa tarvitaan satojen tuhansien kuutioiden siirtämiseen satoja kilometrejä.
24/365 tuotanto vaatii luotettavaa energiaa. Tuuli ja aurinko eivät tule kuuloonkaan, vaikka niitä rakennettaisiin tuhansia lisää. Osoittaisi vain tyhmyyden ja rahojen haaskaamisen tietyille tahoille.
Vihreät nostaa rahat pankin seinästä ja rakentaa lisää tekoaltaita? - airfoiljokaeikirj
Hyvittava kommentti varastoida vettä talveksi, jotta sitä olisi huippukulutusaikaan käytettävissä. Nytkin vedestä tulee noin 1500MW ja jotta sitä varastoitaisiin talven kulutusta varten pitäisi moisia Porttipahta , Kollaja ym altaita olla 20 kertainen määrä nykyiseen verrattuna. Yhtä kollajaa ei ole saatu 30v aikana tehtyä, miten 20 onnistuisi.
- uimahousut.jalkaan
Jos edes teoreettisesti olisi mahdollista pumpata vettä se olisi merivettä jota riittää yllin kyllin. Kyllä naamat vääntyisi kun sisämaassa porskuttelisi suolaisesss vedessä. Suomen oma kuollut meri.
- luomusähköäkotimaasta
Tunnelivesivoimalat on tehokkaita. Kun putoamiskorkeus kaksinkertaistuu, niin saatava energiamäärä tuplaantuu myös.
Hajautetun uudistuvan energiantuotannon osaksi sopisi hyvin vaikkapa entisille kaivosalueille. Halvan sähkön aikaan pumpataan vettä ylös ja tuotetaan sähköä hintahuippujen aikaan.
Edullisempaa ja luonnonmukaisempaa kuin tuulisähkön tai ydinsähkön tuottaminen.
Jätepuusta, nurmesta tai lannasta tehty sähkö/biokaasu myös kotimaisina parempia vaihtoehtoja kuin esim.tuulivoimalat, joiden tukeminen hyödyttää pääasiassa vain sijoittajia. - humpsis.sentään
"Hajautetun uudistuvan energiantuotannon osaksi sopisi hyvin vaikkapa entisille kaivosalueille. Halvan sähkön aikaan pumpataan vettä ylös ja tuotetaan sähköä hintahuippujen aikaan. " Mihin pumpataan säilöön? Tekojärveen, säiliöön tai Talvivaaran esimerkillä naapurivesistöihin.
- Anonyymi
Sattumaenergia onkin todellisuudessa tarkoitettu alkujaan kesäkausien energiaksi kun ydinvoimaloita ja vesivoimaloita huolletaan ja tehdään määräaikaiskorjauksia.
- Anonyymi
Tämä on niin tulenarka aihe, että pitää olla vain hiljaa. Sama kuin uskonnosta puhuttaessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4836315Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2632317Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3861978- 1241159
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51084- 291077
- 77902
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60884Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel81834- 39764