Essayah hakee rahansäästöjä

UssaHistoriaan

Essayahin ehdotukset on syvältä sieltä itsestään http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016103122543639_uu.shtml

Mielestäni parempi tapa säästää yhteiskunnan varoja olisi lopettaa julkisissa kouluissa tunnustuksellisen uskonnon opetus ja siirtää kirkkoveron perintä valtiolta takaisin kirkolle itselleen.

Kirkkokunnat ja lahkot voivat opettaa uskontoaan lapsilleen ja seurakuntalaisilleen koulujen ja kouluajan ulkopuolella. Sen ei pitäisi kuulua valtion tai kuntien tehtäviin. Samoin muutkin yhdistykset ja yhteisöt joutuvat itse perimään jäsenmaksunsa, en ymmärrä miksi ev.lut. ja ortodoksi kirkon pitää olla mikään poikkeus tässä suhteessa.

Edes Jenkeissä, uskishihhulien ja lahkolaisten luvatussa maassa ei saa opettaa tunnustuksellista uskontoa kouluissa jotka saavat yhteiskunnantukea.

3

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Mielestäni parempi tapa säästää yhteiskunnan varoja olisi lopettaa julkisissa kouluissa tunnustuksellisen uskonnon opetus ja siirtää kirkkoveron perintä valtiolta takaisin kirkolle itselleen."

      Kyllä parempi tapa olisi lopettaa koko kirkollisverotus.

      Antaa kirkkojen ja uskonnollsiten yhteisöjen kustantaa itse itsensä, vaikka jäsenmaksujen muodossa.

    • eiurhseursaaviinverotta

      Essayah: "Eihän urheiluseurojenkaan jäsenmaksuista saa verovähennystä."

      Uskovaisten ei kyllä kannattaisi tuollaista vertailua käyttää perusteluna omalle mielipiteelleen missään asiassa, koska hyvin äkkiä on laadittavissa lista kymmenistä asioista joissa uskovaisia ja heidän yhteisöjään suositaan etuoikeuksilla jota muilla ei ole.

      (Eihän kouluissa opeteta oppilaille "omaa puoluepoliittista vakaumustakaan", joten miksi sitten "omaa uskontoa". Jne, jne...

    • kysympävaan

      Kun Aito Avioliitto koohotus on kohta ohi ja kuopattu niin olisiko aika vastavuoroisesti pistää vireille kansalaisaloite uskonnonopetuksen lopettamisesta kouluissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      663
      2498
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      30
      1236
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1148
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      11
      1073
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      955
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      104
      915
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      101
      863
    8. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      36
      795
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      769
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    Aihe