Teuvo Hakkaraisestako Hannu Salaman seuraaja?

taaltapesee

Kansanedustaja Teuvo Hakkaraisestako on tulossa Hannu Salaman seuraaja jumalanpilkka-asiassa. Hannu Salaman Juhannustanssit -kirja poltettiin, kun väitettiin kirjassa olleen jumalanpilkkaa. Salama sai tuomion, jonka Kekkonen varsin pian kumosi.

Hakkarainen on asetetaan syytteeseen periaatteessa samasta aiheesta, vaikka puhutaankin yhden uskonryhmän eli muslimien solvaamisesta. Kun vihapuhe-sana keksittiin, pitää jonkun saada kärsiä, muutoinhan koko vihapuhe-sana olisi tarpeeton.

Voidaan hyvin perustellusti kysyä: Kummalta on mennyt järki, Hakkaraiselta vai valtakunnansyyttäjältä?

11

72

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta_odotellaan

      Teuvo Hakkarainen on ihan järjissään oleva nies.Tuosta laajasta nykyeliitistä en olis ollenkaan varma.
      Mutt tottakai joku on saatava tuomittua kun laki on kerran tehty.Kukas muu olis paremmin siihen sopiva kun Teuvo Hakkarainen, joka on suorapuheinen mies.

      Täysin oikeassa näissä terroristi kommenteissaankin,mutta eihän niitä sais sanoa julkisuudessa.

      • TotuusSattuu

        "Täysin oikeassa näissä terroristi kommenteissaankin,mutta eihän niitä sais sanoa julkisuudessa."

        No Hakkarainen on täysin metsässä kun sanoin että:"kaikki muslimit eivät ole terroristeja mutta kaikki terroristit ovat muslimeita.".
        On täysin kiistatonta että maailmassa on ollut ja on edelleen melkoinen määrä terroristeja jotka eivät ole muslimeita.


      • Joxanen

        Hakkarainen on sekoboltsi !


      • Sahanomistaja
        Joxanen kirjoitti:

        Hakkarainen on sekoboltsi !

        Sekoboltsi olet itse.


      • ahmedahnein
        TotuusSattuu kirjoitti:

        "Täysin oikeassa näissä terroristi kommenteissaankin,mutta eihän niitä sais sanoa julkisuudessa."

        No Hakkarainen on täysin metsässä kun sanoin että:"kaikki muslimit eivät ole terroristeja mutta kaikki terroristit ovat muslimeita.".
        On täysin kiistatonta että maailmassa on ollut ja on edelleen melkoinen määrä terroristeja jotka eivät ole muslimeita.

        Eurooppalaiset terroristit ovat riehuneet omissa maissaan, separatistit Espanjassa ja Pohjois-Irlannissa. Muslimiterroristit tulevat muka hakemaan turvaa, mutta tarkoitus onkin ihan muuta.


      • TotuusSattuu
        ahmedahnein kirjoitti:

        Eurooppalaiset terroristit ovat riehuneet omissa maissaan, separatistit Espanjassa ja Pohjois-Irlannissa. Muslimiterroristit tulevat muka hakemaan turvaa, mutta tarkoitus onkin ihan muuta.

        Valtava enemmistö muslimien tekemistä terrori-iskuista tehdään heidän omissa maissaan. Pommit räjähtelevät Afganistanissa, Irakissa, Syyriassa, Turkissa jne.
        Vain todella pieni osa tehdään ns. länsimaissa mutta ne ovat ne jotka saavat julkisuutta.

        Ja edelleenkin, Hakkarainen oli täysin väärässä. Kaikki terroristit eivät ole muslimeita vaan heitä on todella monissa eri maissa eri uskoisten ihmisten tekeminä.

        " Muslimiterroristit tulevat muka hakemaan turvaa, mutta tarkoitus onkin ihan muuta."

        Mikä terrori-isku on ollut viime vuosina tulleen tervapaikanhakijan tekemä? Minun tietojeni mukaan ei mikään. Niitä ovat tehneet joko jo todella kauan maassa asuneet (yleensä radikalisoituneet 2. polven maahanmuuttajat) tai sitten vartavasten iskuja varten maahan soluttautuneet. Turvapaikanhakijoiden joukossa ei ole tullut oikein ketään.


    • TotuusSattuu

      ". Hannu Salaman Juhannustanssit -kirja poltettiin, kun väitettiin kirjassa olleen jumalanpilkkaa. Salama sai tuomion, jonka Kekkonen varsin pian kumosi."

      Ei Salaman kirjaa tokikaan poltettu. Pieni määrä kustantajalle jääneitä kappaleita tuhottiin tuomion jälkeen. Kirjaa oli sitä ennen myytä melkoiset määrät ja ne ovat kaikki tietysti tallella. Myöhemmin kirjasta on otettu lukuisia uusia painoksia.

      "Hakkarainen on asetetaan syytteeseen periaatteessa samasta aiheesta, vaikka puhutaankin yhden uskonryhmän eli muslimien solvaamisesta."

      Juuri siinähän on suuri ero. Salama sai tuomion jonkun täysin abstraktin jumalolennon pilkasta joka on melko kummallinen tuomio kun koko jumalan olemassaolo on kiistanalainen, Hakkarainen taas tiettyyn jumalaan uskovien ihan oikeiden ihmisten pilkkaamisesta.

      "Kun vihapuhe-sana keksittiin, pitää jonkun saada kärsiä, muutoinhan koko vihapuhe-sana olisi tarpeeton. "

      Lässyn lässyn. Kyllä sitä nyt ollaan niin marttyyriä että. Salamakin oli aikoinaan suoraselkäinen mies ja tunnusti suoraan että kyllä jumalaa on tullut pilkattua. Hakkarainen kannattajineen taas aina vain nillittää että "ei me mitään olla tehty".

    • taaltapesee

      TotuusSattuu yritä pysyä jotenkin ajan tasalla, missä tällä hetkellä Suomessa mennään. Sananvapautta ollaan rajoittamassa rajummin kuin koskaan ennen, mutta sinä et ole huomannut ilmeisesti mitään. Ihmeellisintä on se, että suurin sananvapauden rajoittaja on media, joka viime keväänä kirjoitti kaikkiin lehtiin sivun kokoisen tekstin sananvastuusta. Silloin oli sananvapauden päivä.

      Hakkaraisen mahdollinen tuomio rajoittaa sananvapautta entisestään ja sitten vielä supo, joka vaatii itselleen täysiä oikeuksia päästä nettiin kenen tahansa sivulle väitetyn terrorismiuhan takia. Yksilönvapauden ja sananvapuden menetys on kohtapuoliin meillä aivan yhtä ilmeinen ongelma kuin Venäjällä tai Turkissa.

      • TotuusSattuu

        Odotan sinulta jotain esimerkkiä siitä mitä tässä on oikeastaan kiristetty? Lakiako? Kasittääkseni sanavapautta koskevat lait ovat pysyneet täysin ennallaan.

        Kysymyshän on siitä että Suomeen on viimeisinä vuosian tullut uusi ilmiö, tiettyjen ihmisryhmien haukkuminen ja halventaminen julkisesti hyvinkin arvovaltaisilta tahoilla (esim. kansanedustajat) tai uusien netissä leviävien medioiden ja keskustelupalstojen kautta. Tällaista ei meillä tässä mitassa ole aikaisemmin ollut. Siksi myöskään solvaamisen ja kiihottamiseen kansanryhmää vastaan kieltäviä lakeja ei ole aikaisemmin ollut tarpeen soveltaa käytäntöön kovinkaan usein. Tästä ihmisille on jäänyt ehkä käsitys että tällaisia lakeja ei olisi ollut lainkaan ennen olemassa tai että nuo asiat eivät käytännössä olisi olleet kuitenkaan kiellettyjä.
        Nyt tämä asia on tullut ihmisten tietoisuuteen ja joissakin ihmisissä se jostain kumman syystä herättää hämmennystä. Tämä on yleensä juuri sitä joukkoa jolla on suuri tarve halventaa ja leimata tiettyjä ihmisryhmiä ja jotka katsovat yleiseksi oikeudekseen tehdä niin.
        Juuri tämän kanssaihmisiin vihamielisesti suhtautuva joukko on se joka eniten uhkaa yhteiskuntamme vapautta, ei suinkaan normaalit sananvastuun kysymykset kuten yrität esittää.


    • NyTääSaaJoRiittää

      Suvakkisyyttäjä on mennyt nyt liian pitkälle. Kansanedustajalla tulee olla laillinen ja loukkaamaton oikeus sanoa niin kun ajattelee. Se on suomalaisen kansanvallan peruste. Valtakunnansyyttäjä rikkoo valtiosääntöä ja pitää perustuslaillisia oikeuksia pilkkanaan.
      Syyte on kunnianvastainen ja arvoton.

      • TotuusSattuu

        On varsin huvittavaa että ensin vaaditaan kovasti miten maahanmuuttajien pitää elää maassa maan tavalla ja kunnioittaa lakejamme ja sitten kuitenkin itketään kun oma kansanedustaja käyttäytyy ja puhuu täysin maan tavan vastaisesti ja rikkoo selkeästi medän oman lainsäädäntömme määräyksiä siitä missä menevät sanomisen rajat.
        Ainoa joka tässä rikkoo lakia on Hakkarainen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2175
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      341
      1413
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      96
      1397
    4. 168
      1291
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1071
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      978
    7. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      930
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      849
    Aihe