Politikointi pois eduskunnasta!

Nytten näkyy perustetun yhteisö, joka pyrkii eduskuntaan ja poistamaan politiikan sieltä. Tätä kannattavat miltei kaikki äänestäjät.
En kuitenkaan mainitse ryhmän nimeä, koska on hyvinkin mahdollista, että ennen eduskuntavaaleja vastaavia ryhmiä voi nousta vielä lähemmäksi kaksi sataa. Ei mainostusta.

Yksi aihetta sivuava idea: Eikö olisikin hyvä, jos kansanedustajien palkka joustaisi maan talouden mukana, vaikkapa työttömyysprosentin ohjaamana. Jos työttömyysprosentti olisi 100%, ei kansanedustajille maksettaisi mitään ihan jo solidaarisuussyistä. Siitä sitten ylöspäin vähän parempina aikoina maksettaisiin, niin että 10% työttömyyden vallitessa kansanedustajat saisivat jo vaikkapa 80% nimellispalkastaan.

1

78

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi pitäisi olla fyysinen eduskunta, jossa istuu lihaa ja verta? Äänestetään vaan puolueita; jos kok saa 21%, kesk 22% ja SDP 20% kansalaisten äänistä vaaleissa, niin kunkin puolueen puheenjohtaja painaa kotonaan jotain seuraavista napeista: Jaa, Ei, Tyhjiä, Poissa. Napin painallus on sen arvoinen päätöstä tehdessä, kuin puolueella on noita plussapisteitä.

      Näin säästyy hirveästi edustajien, erityisedustajien ym. avustajien palkkakustannuksissa ja eduskuntatalosta voidaan tehdä vaikkapa huumeneulojen vaihtopiste.

      Toinen mahdollisuus on lopettaa politiikka kokonaan ja äänestetään kaikista asioista suoralla nettiäänestyksellä. Alivaltiosihteeri laittaa aina äänestyksen pystyyn uuden asian ilmaantuessa isolla volyymilla nettikeskusteluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      51
      1333
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      18
      1043
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      683
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      678
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      470
    7. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      450
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      439
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe