Politikointi pois eduskunnasta!

Nytten näkyy perustetun yhteisö, joka pyrkii eduskuntaan ja poistamaan politiikan sieltä. Tätä kannattavat miltei kaikki äänestäjät.
En kuitenkaan mainitse ryhmän nimeä, koska on hyvinkin mahdollista, että ennen eduskuntavaaleja vastaavia ryhmiä voi nousta vielä lähemmäksi kaksi sataa. Ei mainostusta.

Yksi aihetta sivuava idea: Eikö olisikin hyvä, jos kansanedustajien palkka joustaisi maan talouden mukana, vaikkapa työttömyysprosentin ohjaamana. Jos työttömyysprosentti olisi 100%, ei kansanedustajille maksettaisi mitään ihan jo solidaarisuussyistä. Siitä sitten ylöspäin vähän parempina aikoina maksettaisiin, niin että 10% työttömyyden vallitessa kansanedustajat saisivat jo vaikkapa 80% nimellispalkastaan.

1

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi pitäisi olla fyysinen eduskunta, jossa istuu lihaa ja verta? Äänestetään vaan puolueita; jos kok saa 21%, kesk 22% ja SDP 20% kansalaisten äänistä vaaleissa, niin kunkin puolueen puheenjohtaja painaa kotonaan jotain seuraavista napeista: Jaa, Ei, Tyhjiä, Poissa. Napin painallus on sen arvoinen päätöstä tehdessä, kuin puolueella on noita plussapisteitä.

      Näin säästyy hirveästi edustajien, erityisedustajien ym. avustajien palkkakustannuksissa ja eduskuntatalosta voidaan tehdä vaikkapa huumeneulojen vaihtopiste.

      Toinen mahdollisuus on lopettaa politiikka kokonaan ja äänestetään kaikista asioista suoralla nettiäänestyksellä. Alivaltiosihteeri laittaa aina äänestyksen pystyyn uuden asian ilmaantuessa isolla volyymilla nettikeskusteluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2568
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      22
      2002
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1632
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1387
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1297
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      84
      1195
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1076
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1063
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1053
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      957
    Aihe