Tiltut ovat vuosia lykkineet järjettömiä valeitaan F-35:stä.
Onko joku keksinyt siihen syyn? Siis muun kuin kieroutuneen luonteen, Moskovan asian ajamisen ja totaalisen sotilaallisen asiantuntemattomuuden?
Onko joku keksinyt siihen syyn? Siis muun kuin kieroutuneen luonteen, Moskovan asian ajamisen ja totaalisen sotilaallisen asiantuntemattomuuden?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jos Suomi oikeasti joskus hankkii F-35 -hävittäjät, se on samalla päätös integroitua USA:n puolustusvoimiin.
Kai ne on saaneet ohjeet, että F-35 pitää haukkua.
"Jos Suomi oikeasti joskus hankkii F-35 -hävittäjät, se on samalla päätös integroitua USA:n puolustusvoimiin."
Ei ole. Tietysti se vakiinnuttaa nykyistä yhteistoimintaa. Sehän näitä Moskovan tiltuja riepoo.
Vai niin :)
Olemme jo 'integroituneet' F-18 hankinnan jälkeen ja yhteistoiminta USA:n kanssa on ollut ERITTÄIN HYVÄÄ.
Ei ole pahaa sanottavaa asiasta niin suomalaisilla kuin amerikkalaisillakaan. Suhteet ovat erinomaiset ja kaveriin voi luottaa!
Mihin vitun "kaveriin"? USA:lla ei ole kavereita sillä on vain intressejä. Suomen kannattaisi pitää se mielessä, kun alkaa "kaveeraamaan" sotarikollisen seurassa.
Väärin!
USA:lla on PALJON hyviä kavereita ja liittolaisia.
Venäjällä ei Putinin sotarikolliskaveri Assadin lisäksi ole ainuttakaan.
MIKSIKÖHÄN EI OLE? :)
Koska ryssä PELKÄÄ sitä kuin ruttoa!
Sillä pystyy pyörähtämään vaikkapa Pietarin yllä ilman että ryssä edes huomaisi mitään. :)
Ryssällä ei ole mitään vastaavaa tai ylipäätään yhtään mitään millä torjua tämä häivehävittäjä ellei pääse niin lähelle että voi tykillä ampua. Ei ryssä pääse tarpeeksi lähelle tätä että voisi käyttää tykkiä tai lämpöhakuista ohjusta.
Tutkalla / tutkaohjatuilla ohjuksilla ryssä ei tälle mahda mitään koska ei erota sitä LOKISTA joten ei siihen saa lukitusta edes ryssän uusimmat ilmatorjuntaohjukset.
SIKSI tämä ryssän möykkä ja parjauskampanja :)
Kone on yksinkertaisesti niin hyvä, ettei Suomen puolustusvoimille saa sellaista hankkia.
-LOL. Huomaa, ettei kaveri ole paljoa perehtynyt asiaan.
Kyllä saa ja hankitaankin ;)
Lentokiellossa oleva kone muka hyvä :))
F-35 on keskeneräinen paska. Kiinalaisten Kiinalainen vastaaava toimii jo ja J-20 lentää paremmin, niinkuin myös Venäläisten Sukhoi T-50 (PAK-FA).
Höpön löpön!
PAK ei ole operatiivisessa käytössä eikä tule valmiiksi. Vaikka tulisikin niin se on valmiiksi täysin vanhanaikaista paskaa. Ryssänmosse mikä ei kelpaa kenellekään.
Kiinalaisilla sentään on edes jotakin yritystä...
F-35 ON operatiivisessa käytössä JA TOIMII ERINOMAISESTI.
Ai ai kun ryssää v..tuttaa ;)
20 kpl F-35:ia.
Miksi tämä tiltujen ihannemaa tekee moista, vaikka kone ei tiltujen mukaan pysty edes nousemaan ilmaan?
Tiltu: "Pentagon tulee ilman muuta kusettamaan Suomen F-35:ia samalla tavalla kun Usan tiedustelu on antanut jatkuvasti väärää, vähättelevää tietoa vihollisesta Afganistanissa, jotta on saanut Naton sotilaat uhrautumaan partiointitehtävissä."
Järjetöntä valehtelua. Pentagonilla ei ole mitään tekemistä Suomen ilmavoimien kanssa. Meillä ei edes ole F-35:ia.
Afganistanissa on meneillään Nato johtama hallituksen avustusoperaato taistelussa terroristeja vastaan. Partioinnista huolehtivat afgaanit.
"Pentagon ja myös Suomen Nato-torstit, jotka jo täällä netissä halveksivat, vähättelevät, valehtelevat Venäjän aseista. "
Tiltut valehtelevat kilpaa sekä Venäjän että lännen aseista.
Ne pelkää kun F-35 ylivoimainen. Venäjä pahasti jäljessä. Suomi saa parempaa kalustoa kuin Venäjä. Venäjä ilmassa altavastaaja. Pieni Suomi hallitsee oman alueensa. Eivät pääse yllättämään ilmassa. Venäjä jää toiseksi Suomen kalustolle. Kiusallinen tilanne syntymässä. Etupiiri kapenee.
Venäläisiä aseita ei kannata vähetellä. Vielä vähemmän kannattaa luottaa niiden käyttäjien rauhantahtoon.
Suuri sotahulluus tuntuu olevan Venäjällä vallalla ?
Suomen tulee varautua Venäjän toimiin hankkimalla meidän sotilaillemme parhaat aseet mitä saatavissa on.
Tyhmä luottaa Venäjään.
Eli ei ainakaan F-35:sia. Tottakai Suomen tulee olla varautunut, mutta jännitteitä ei kannata itse ruveta lisäämään. Oma vahva puolustus on kaiken A ja O.
Ei siitä tarvii valehdella. Kalkkuna mikä kalkkuna minkäs sille voi.
Miksi sitten tiltujen äskeinen ihannemaa Turkki ostaa F-35:ia, eikä venäläisiä koneita?
F-35 ei näy tiltun tutkassa. Tiltua harmittaa, näkee tutkassaan vain kaikenlaisia kalkkunoita ja kurkia ehkä Putinin lentämässä.
F-35 ei näy.
Turkille ei kelpaa ryssän romut, eikä Intialle (eikä oikein kenellekkään).
Tiltu: "F-35:n lentäjät tullaan jakamaan kahtia:
- taistelulentäjiin, jotka ovat valmiita tapattamaan itsensä ja jotka sodanjohto uhraa
- tulenjohtolentäjiin, jotka pysyvät operaatioissa taustalla kauempana taistelupaikoista jakaen koordinaatteja sekä iskukohteita taistelukykyisille hävittäjille, lennokeille."
Tiltun pötyä. Ei ole mitään käsitystä tästäkään asiasta.
F35 pilotteja verrattu kaikaze-lentäjiin.
Ei ole verranneet muut kuin tiltut.
Ainoa syy miksi venäjän mielisiä ovat jyrkästi jenki-asettaa vastaan on se ettei Venäläiset sille pärjää.