CounterPunch: Amnesty International USA:n taskussa

Barack Obaman noustua valtaan havaittiin tutkijapiireissä kuinka järjestön puolueettomuus ja objektiivisuus on joutunut hyvin epäilyttävään valoon. Tästä linkkejä:

" Who Will Watch the Watchmen?
Amnesty International and the Human Rights Industry "

http://www.counterpunch.org/2012/11/08/amnesty-international-and-the-human-rights-industry/
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuo erinomainen artikkeli kannattaa lukea. Amnesty ei ole sitä miksi sen luulit. Esimerkki siitä miten organisaatiot otetaan suurvallan kontrolliin.

Äänestä

Amnestyyn solutettiin ihmisiä jotka olivat olleet Imperiumin turvallisuusorgaanien ym palveluksissa aiemmin. Samoin rahoituksilla sidottiin sen käsiä. Ylipäätänsä Amnesty menetti alkuaikojen riippumattomuutensa. Nyt monet naivit ihmiset luottavat Amnestyn raportteihin juuri vanhan uskottavamman taustansa vuoksi eivätkä tiedä mikä muutos sensisällä on käyty vuoden 2001 jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaarle-Martel kirjoitti:

Barack Obaman noustua valtaan havaittiin tutkijapiireissä kuinka järjestön puolueettomuus ja objektiivisuus on joutunut hyvin epäilyttävään valoon. Tästä linkkejä:

" Who Will Watch the Watchmen?
Amnesty International and the Human Rights Industry "

http://www.counterpunch.org/2012/11/08/amnesty-international-and-the-human-rights-industry/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu