Lihavuus räjähtää länsimaissa käsiin ja aiheuttaa välillisesti yhä useamman naisen ( yleensä naisen ) ennenaikaisen kuoleman tai sairastumisen. Ongelma on erityisen paha Britanniassa ja Suomessa.
Meilläkin ERITYISESTI naisten lihavuus on voimakkaassa kasvussa tilastojen mukaan. Tänäänkin kaupassa näin, miten nuori nainen osti chipsejä, kermaviiliä, appelsiinimehua ja raejuustoa - kaikki ERITTÄIN lihottavia!
Eipä näkynyt korissa terveellistä kokolihaa tai kasviksia vaan vaarallisia ja lihottavia hiilihydraatteja! Henkilö oli ehkä noin 18-vuotias, mutta jo tyypilliseen suomalaistapaan pyöreähkö eli muodoton. Talvitakinkin alta oli nähtävissä, että naisella oli mahamakkarat.
Tämä tulee kalliiksi yhteiskunnalle kun sairaat pitää hoitaa. Hiilihydraatit aiheuttavat jo nyt enemmän sairauksia kuin tupakka tässä maassa. Kunpa useampi valitsisi terveyden ja kauneuden sairauden ja lihavuuden sijaan! Ei tarvitsisi alkaa miestenkään ulkomailta etsiä naisia!
Meilläkin ERITYISESTI naisten lihavuus on voimakkaassa kasvussa tilastojen mukaan. Tänäänkin kaupassa näin, miten nuori nainen osti chipsejä, kermaviiliä, appelsiinimehua ja raejuustoa - kaikki ERITTÄIN lihottavia!
Eipä näkynyt korissa terveellistä kokolihaa tai kasviksia vaan vaarallisia ja lihottavia hiilihydraatteja! Henkilö oli ehkä noin 18-vuotias, mutta jo tyypilliseen suomalaistapaan pyöreähkö eli muodoton. Talvitakinkin alta oli nähtävissä, että naisella oli mahamakkarat.
Tämä tulee kalliiksi yhteiskunnalle kun sairaat pitää hoitaa. Hiilihydraatit aiheuttavat jo nyt enemmän sairauksia kuin tupakka tässä maassa. Kunpa useampi valitsisi terveyden ja kauneuden sairauden ja lihavuuden sijaan! Ei tarvitsisi alkaa miestenkään ulkomailta etsiä naisia!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jännä nähdä kuinka pitkä keskustelu tästä taas tulee. Nussbaum provoaa ihan kympillä ja nää samat tyypit aina provosoituu uudestaan ja uudestaan. Oikeesti kiitos hyvästä viihteestä kaikille :-D
Luuletko, että saarnaamalla saat jokinorsujen mielihalut muutettua ja päät käännytettyä. Päinvastoin, se herättää heissä lisää läskinenergian antamaa pyhää vihaa.
Kyllä ulkomainen nainen on fiksu vaihtoehto.
http://www.russianbrides.com
Minäkin nussbaumaan vain ulkomaisia naisia. Kotimaisiin 100-makkaraisiin vyötiäismammutteihin ei minua vaatimattomammilla avuilla varustettu edes ylety.
Mun lähikaupassa käy koululaiset, varsinki tytöt, melkein joka välkkä ostamassa suklaata. Jopa suklaalevyjä...
Son hyvä jotta suklaati maistuu, sehän mennee suoraan ahteriin. Toiset ne maksaa kymmeniä tuhansia taaloja, jotta saavat samanlaisen ahterin kun Jenni Lopetsilla.
ruokavalio eroaa "naisen ruokavaliosta"? Entä ihmisen?
Kaupassa näkemäsi nuori nainen oli sangen valveutunut ostaja; ainoastaan chipsit voidaan luokitella erittäin energiapitoiseksi ostokseksi! Pieni roskaruokanamustelu ei suinkaan johda katastrofiin! Jos haluat perehtyä ravinto-opillisiin kysymyksiin opiskele vaikka Mikael Fogelholmin kirjaa Ravinto, terveys ja liikunta ja hanki esim Turpinen: Ravintoaine opas.
Hyvää tietoa terveellisestä ravinnosta mm. suosikkisivuillani : Puutteenperä!
Täähän lähti taas nopeasti liikkeelle tää keskustelu.. Hetkessä monta viestiä..
hain nussima vai mikä sinä ootkin keksi jotain muuta ei tuota jaksa kauaa vatvoo, antaa ihmisten elää kuten parhaakseen näkevät.
Olipa prokaatiota tai ei niin totuus on, että suomalaiset ovat lihavia ja pian myös sairaita.
Siellä vaappuu paksua poikaa ja turpeata ukkelia sekä pönäkkää naista ja tanakkaa tyttöä ostosparatiisit sakeanaan.
Eikö sitä muuta aktiviteettia löydy kuin hakea mussutettavaa ja mennä kotiin tv.stä katsomaan roskasarjoja roskaruuan voimalla ja hörppiä päälle kaljaa, siideriä tai limukkaa?
lihota....jossei montaa kiloa vedä päivässä...
Minun nuoruudessani miehet valittivat nalkuttavista naisista. Mitä tämä nykypeli oikein on, että miehet ovat alkaneet nalkuttaa? Sitähän tämän nuspaumin jutut ovat.
*katsoo tuikeasti, heristää kaulinta ja häipyy*
Minäkin näen joka päivä kaupassa miehiä, jotka ostavat kaljaa, tupakkaa ja ehkä vielä halpaa lenkkimakkaraa. Enkä viitse edes katsoa, miltä he näyttävät.
Tiedän sen muutenkin.
Syö kunnolla, ennenkuin menet kauppaan, niin et ole niin kiukkuinen. Näin neuvovat kaikki laihdutusoppaat.
ehkäpä hän oli ostamassa sille kotona makaavalle netissä naisia solvaavalle törkysialle, joka ei itse jaksanut lähteä hakemaan sipsiä ym... kuten sinäkin varmaan niitä siinä nyt napostelet :P
kerropa mielipiteesi tästä!
http://www.wahblow.com/images/skinny_dipper.jpg
Näyttää muuten ihan Ally MacBealilta. Vai miten se kirjoitetaan. Siitähän puhuttiin moneen otteeseen, että on syömishäiriöinen. Arvioisin tuon naisen panoksi 40 kiloa sen enmpää asiasta tietämässä, eli hän lienee juuri Herra Nussbaumin ihannemitoissa. Nussbaum: onko hän kaunis täydellisine pienine rintoineen?
Nussbaum, kirjoitit tässä taannoin, että söit iltapalaksi 4 jotain kinkku-juusto voileipää tai vastaavaa. MITEN TERVEELLISESTI SINÄ SITTEN SYÖT? Eikö leivässä ole nimen omaan noita pahoja hiilareita, kinkku ei suinkaan ole täyslihaa ja juustossa kasa rasvaa. Ps. raejuusto ja kermaiili eivät todellakaan ole haitallisia elintarvikkeita oikeina määrinä nautittuna. Samoin appelsiinimehu.
Koska myönnät omat virheesi?
Viitaten vielä aiempaan lausuntoosi, jos mies saa vaatia naiselta diettiä, niin saako tuleva naisesi vaatia sinulta lihaksia? Eli siinä vaiheessa kun olet rakastunut naiseesi ja hän haluaa sulle vähän massaa, alatko sä naisen tahdosta käymään punttiksella niin, että massaa tulee kymmenen kiloa lisää ja kaikki luonnollisesti lihaksiin? Tosiasiahan on, ettei kenelläkään naisella kiinnosta luuviulu.