Kielitodistus ruotsin kielen puhumattomuudesta?

Mistä saisin kielitodistuksen siitä, että en puhu sanaakaan ruotsia?

En nyt, enkä milloinkaan. En koskaan.

Työnantaja lupasi palkankorotuksen, jos toimitan hänelle siitä todistuksen.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Työnantajasi on viisas mies. Sillä aikaa kun muut pänttäsivät pakkoruotsia, sinä käytit aikasi johonkin hyödylliseen.

Äänestä

Minä sain aikonani oman todistukseni Lapinlahden sairaalasta mutta sairaala on ymmärtääkseni nyt suljettu. Mutta voit varmaan kysyä neuvoa oman kuntasi mielenterveystoimistosta. Siellä nämä asiat osataa.

1Äänestä
  • Vain svekotoopen mielestä turhan kielen opettelematta jättäminen on osoitus mielenvikaisuudesta!? ;-)

    Äänestä

  • svekotoope_taas kirjoitti:

    Vain svekotoopen mielestä turhan kielen opettelematta jättäminen on osoitus mielenvikaisuudesta!? ;-)

    Ei ole viisasta jättää oppimatta kieltä, jonka opetus maassamme tarjotaan ilmaiseksi. Se osoittaa halveksuntaa yhteiskuntaa ja koko maata kohtaan.

    1Äänestä

Kielentarkastaja voisi antaa todistuksen.

Psykiatri antaa myös todistuksen, että let täysijärkinen etkä tarvitse ruotsia mihinkään.

1Äänestä

tosijuttu: Paraisten kehitysvammaisten laitos on kilpailuttanut invataksien sopimuksen kahdesta invataksista. Vaatimuksena heillä on että molemmat kuskit puhuvat sujuvasti ruotsia ja kuskit joutuvat suorittamaan kielikokeen.

Ystävän invataksifirmalla on muutama suomenruotsalainen kuski, mutta firma ei alennu kielitesteihin eikä siis jätä tarjouspyyntöä Paraisten taksikeikoista.

Äänestä

Kävisikö Mehiläisen, Diacorin tai Terveystalon psykiatrin lausunto siitä, että olet fanaatikko ja fennomaaninen? Julkisella puolella on vieläkin vaikeampia tapauksia, joten saisit ajan psykiatrille vasta joskus puolen vuoden päästä.

Ps. Ota työnantajasi mukaan, saatte molemmat samat paperit mukaan!

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


KukaKirjoittaa kirjoitti:

Mistä saisin kielitodistuksen siitä, että en puhu sanaakaan ruotsia?

En nyt, enkä milloinkaan. En koskaan.

Työnantaja lupasi palkankorotuksen, jos toimitan hänelle siitä todistuksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu