VA-liitto jätti jokin aika sitten lausunnon, jossa kiinnitettiin huomiota evlut kirkolle SOTE-uudistuksen myötä tulevaan n. 43 miljoonan euron perusteettomaan hyötyyn. Päälinjaus oli tietysti se, että koko verotusoikeus pitää poistaa.
Juuri nyt on annettu toinen lausunto, jossa ehdotamme hautaustoimea lisättäväksi tulevien sote-alueiden tehtäviin. Nykyäänhän evlut kirkolle on annettu tehtäväksi hautapaikan tarjoaminen kaikille, mistä seuraa ongelmia.
Lasten uskonnollista asemaa ehdotimme muutettavaksi niin, että edes uskontokunnista eroaminen olisi mahdollista jo 15- tai 16-vuotiaalle.
Yhdessä Humanistiliiton kanssa YK:lle ihmisoikeusneuvostolle jätettiin kannanotto, jossa todettiin mm. jumalanpilkkalain rikkovan sananvapautta ym.
Kiinteistöverolaista esitimme poistettavaksi autiokirkkoja ja luostareita koskevat poikkeukset.
Varhaiskasvatussuunnitelman perusteet, jotka julkaistiin pari viikkoa sitten, muotoilitiin enemmän va-liiton kuin evlut kirkon lausunnon mukaan.
Kaikki lausunnot ovat verkossa: http://vapaa-ajattelijat.fi/lausunnot/
Juuri nyt on annettu toinen lausunto, jossa ehdotamme hautaustoimea lisättäväksi tulevien sote-alueiden tehtäviin. Nykyäänhän evlut kirkolle on annettu tehtäväksi hautapaikan tarjoaminen kaikille, mistä seuraa ongelmia.
Lasten uskonnollista asemaa ehdotimme muutettavaksi niin, että edes uskontokunnista eroaminen olisi mahdollista jo 15- tai 16-vuotiaalle.
Yhdessä Humanistiliiton kanssa YK:lle ihmisoikeusneuvostolle jätettiin kannanotto, jossa todettiin mm. jumalanpilkkalain rikkovan sananvapautta ym.
Kiinteistöverolaista esitimme poistettavaksi autiokirkkoja ja luostareita koskevat poikkeukset.
Varhaiskasvatussuunnitelman perusteet, jotka julkaistiin pari viikkoa sitten, muotoilitiin enemmän va-liiton kuin evlut kirkon lausunnon mukaan.
Kaikki lausunnot ovat verkossa: http://vapaa-ajattelijat.fi/lausunnot/
Vastaukset 23
Vanhimmat
Löytyykö sisällöllisiä kommentteja?
Ei löydy. On tämä kummallinen liitto jonkun mielestä, kun tuntuu toiminnassa olevan kaikki väärin ja tavoitteissa kaikki hyvin.
Tämäkin lista osaltaan kuvaa, että liittolaiva purjehtii eteenpäin ja samalla vaikuttaa yhteiskuntaan.
Vastausten puute tähän viestiin osoittaa, että palstalla on melkoisen turha keskustella.
Antivapari kyllä kovasti löytää moitittavaa liiton toiminasta, mutta kieltäytyy kertomasta mikä oikeasti harmittaa tavoitteissamme. Toisaalta hän esiintyy ikäänkuin ei vastustaisi tavoiteita, mutta ei missään tapauksessa kerro että joku tavoite on hyvä.
Palsta on menetety tapaus.
Olisiko häirikkö maksettu trolli?
Kyllä sen toiminta "ammattimaiselta" vaikuttaa, määrällisestikin, ja yritystä on erilaisista tulokulmista vaihdellen, vaikka vihamieliyyden aste on miltei vakio, myös niissä huumoripläjäyksissä.
No ei. Evlut kirkon kannalta järkevämpää olisi syöttää kirkkomyönteisiä viestejä palstalle, ja sellaisiahan täällä ei juurikaan ole.
Vapaa-ajattelijain liitto on hyväksynyt kommenttinsa uuden kouluruokailusuosituksen kehittämiseen:
Liitto pitää kyseenalaisena suosituksen kohtaa 4.3.4, joka jättää kunnille hyvin laajan vapauden päättää miten suhtautua esimerkiksi uskonnollisiin ruokavalioihin. Edes jonkinlaisia suuntaviivoja tulisi olla valtakunnallisella tasolla.
Korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisun 2008:20 perusteella kasvisruoka riittää ortodoksiseen kirkkoon kuuluvan vangin paastonajan ruokavalioksi. Tätä voi käyttää ohjeena myös kouluihin. Käytännössä esimerkiksi muslimioppilaalle voidaan sianlihan sijaan tarjota soijaa proteiinilähteenä, eikä kunnan koulun ole tarpeen valmistaa erikseen ruokaa lehmän, lampaan tms. islamin sal-liman eläimen lihasta.
Suosituksessa todetaan, että ruokalistan pohjana tulee olla yleiset ravitsemussuositukset. Tämä on hyvä asia. Suositusten pohjana tulee olla tieteellinen tieto.
”Syödään ja opitaan yhdessä” -oppaan julkaisijat, Valtion ravitsemusneuvottelukunta, Opetushallitus ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitos ovat pyytäneet palautetta uuden suosituksen luonnoksesta.
Lausuntojen llisöksi on myös puheenvuoroja, kuten eesimerkiksi tämä: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/05/25/jumalanpalvelus-on-eri-asia-kuin-suvivirsi/
Kommentteja ja kehittämisehdotuksia toivotaan.
Yksimielistä. Onnistuneita.
Antivaparin trollaus kertoo että tavoitteista ollaan huolissaan..
Tämä oleva ei ole lausunto, vaan noteerattava tiedote.
VA-liitto voi kuitenkin vaikuttaa Suomea koskevaan arvioon.
Ajatuksen vapaus 2016 -raportti julkaistu – maa-arviot online-aikaan
Uskonnottomiin kohdistuva syrjintä ja jopa vaino eri puolilla maailmassa nousee esiin Ajatuksen vapaus 2016 -raportissa, jonka julkaisee Kansainvälinen humanistinen ja eettinen unioni IHEU (www.iheu.org). Myös Suomessa todetaan edelleen olevan uskonnottomien katsomusvapauteen ja yhdenvertaiseen kohteluun liittyvää systeemistä syrjintää.
Raportin julkistamisajankohta liittyy Ihmisoikeuksien päivään, joka on lauantaina 10.12. Uutuutena nyt vuonna 2016 tässä vuodesta 2012 alkaen julkaistussa raportissa on julkaisun online-yhteys verkkoon. Nettiosoitteesta freethoughtreport.com on pääsy raporttiin, jossa jokaisella maalla on oma, jatkossa erikseen päivitettävä nettisivu.
Raporttiin pyydetäänkin jatkossa asiantuntijoita, asianosaisia sekä IHEU:n järjestöjä esittämään täydennyksiä raporttiin läpi vuoden. Suomesta IHEU:n jäsenjärjestöjä ovat Suomen Humanistiliitto ry ja Vapaa-ajattelijain Liitto ry.
Jokaiselle maalle on kehitetty uusi värikoodeilla ilmaistu ”liikennevalo”-arviointi. Suomen kohdalla on edelleen pääasiallisena merkkivärinä oranssi, mikä tarkoittaa ”systeemistä syrjintää”: http://freethoughtreport.com/countries/europe-northern-europe/finland/
Julkaisijoiden mielestä on tärkeää dokumentoida ja tuoda esiin
- syrjivät kansalliset lait (esim. koulutus, uskonnollisen ryhmän rahoitus)
- kansalliset hallitukset ja viranomaiset, jotka loukkaavat uskonnon ja vakaumuksen vapautta sekä ilmaisun vapautta tai kohdistavat uskonnottomiin selvää sortoa
- ei-virallisten toimijoiden harjoittama vaino ja uhkailu
- muu yhteiskunnallinen syy, jolla estetään ilmaisemasta humanistista, ateistista tai ”uskosta luopuvaa” mielipidettä.
Uskonnottomiin kohdistuvat ajatuksen ja katsomuksen vapauksien sekä yhdenvertaisen kohtelun loukkaukset kohdistuvat yleensä myös valtiokirkkoihin kuulumattomiin uskonnollisiin vähemmistöihin sekä sitoutumattomiin yksilöihin.
Systeemiseen, lakiperustaiseen syrjintään voi kuulua etuoikeutettu valtiokirkko (joka antaa uskontopohjaisia etuoikeuksia), uskonnollista kasvatusta ja koulutusta kouluissa, ankaria rangaistuksia uskonnon ”loukkaamisesta” tai ateismin julkituonnista.
Ajatuksen vapaus -raportissa 2016 julkaistaan myös kertomuksia yksilöistä, joita on syrjitty uskonnottomien katsomusten julkistuonnista, sekularismin (kirkon ja valtion ero, julkisen vallan uskonnollisen neutraalisuus) edistämisestä tai uskonnollisen instituution tai ajatuksen arvostelun vuoksi.
Raportin julkaisu
- on ihmisoikeusperustaista
- nostaa esiin yksilöllisiä tarinoita
- avaa julkista keskustelua uskonnottomien syrjinnästä.
Faktapohjaa keskusteluun.
Antivapari ei nimestään huolimatta antaudu keskusteluun.
Sillä on ihan oma agendansa, koittaa kaikin eri tavoin vahingoittaa vapaa-ajattelijoita.
Tosiasioita on hyvä pitää esillä.
Valehtelevat antivaparit sanoneet "ääriliikkeeksi".
Perus- ja ihmisoikeusperiaatteista eli ihmisoikeuksien fundamenteista kiinni pitäminen on erilaista "fundamentalismia" kuin 2000 vuotta vanhojen tekstien kunnoitus.
Tröllääjät eivät haittaa.
Ohi menee
Nyt vuodenvaihteen yhteenvedon paikka.
Argumenttien lisäksi tarvitaan kirkon "herruuden argumentteja" murtavia tekoja:
Kirkosta eroaminen - NYT http://eroakirkosta.fi/ - edistää yhteiskunnallisia tavoitteita.
Hyvin menee mutta menköön: http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Vielä kun saadaan eronneiden lapset mukaan eroon kirkosta, pidot sen kun paranevat.