DIESELAUTOA EI AINAKAAN KANNATA OSTAA!

Lontoossa suunnitellaan hurjaa myrkkymaksua dieselautoille!
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/dieselautoille-ehdotetaan-myrkkymaksua/nwpZrkpi

Meijän politiikot seuraa tietysti perässä jos toteutuu!
556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hienoa londoncity, mukava lisävero tekee kutaa! Suomeen myös saatava ennen joulua!

Äänestä

Kyllä tämä kertoo kaiken EU lobbareiden kytköksistä (ydinvoimaa, sähköteollisuus).
Pitää muistaa, koko maailman tuotanto: (teollisuus/maatalous/metsätalous/kaivos/öljyteollisuus/laivaliikenne/lentoliikenne....) kalustopuolella perustuu Diesel (lentopetrooli) käyttöiseen kalustoon. Mikäli tuon kaltainen 4000 euron maksu tulisi käyttöön, loppuu kerralla kannattavvuus toimialoilla. Kuka sammuttaa valot?
Suomessa lienee ensimmäisenä kevyen polttoöljyn poistaminen myynnstä? MTK kyllä saa kompensaation, mutta lämmön tuotannosaa odotettavissa kylmä talvi.

Sopimusta on verrattaviassa Pariisin vanhaan ilmastosopimukseen, jonka lobbareina oli ydinvoimateollisuus???? Nyt dieselauton käyttövoimavero 2017 puolella lähenee 700 euroa, on ylittänyt jo kipurajan. Automyyjien varastot on täynnä muutaman vuoden vanhoja Mersuja, eikä kauppa käy lainkaan.

Seuraavassa aallossa nostetaan Bensaverotusta ja käyttövoimaveroja ylipäätään.
Suomessakin hallituspuolueet tekee politiikkaa, joka lopettaa palvelut maakunnista ja pakkoajattaa kuluttajat omilla autoillaa satojenkin kilometrien päähän Sotessa yms. Perään isketään lisää veroja ja maksuja.

Päätöksiä on helppo tehdä täydellä TAXI ja matkaeduilla!!!

Suomessa on pelkästään hyvä asia ilmaston lämpeneminen, lisää metsien kasvuaikaa ja kompensoi hiilidioksiipäästöjä. Lämmin ilmasto vetää puoleensa ja parin vuoden päästä odottaa muutto eläkepäiviksi Etelän aurinkorannoille, eikä takaisin tulla edes jalat edellä!!

Äänestä

Kyllähän noita diesel-henkilöautoja etenkin sietäisi rokottaa kunnolla ja poimia lastuviritetyt pois liikenteestä.
Viritetyt päästää päästöjä moninkertaisesti ilmoitettuihin lukemiin verrattuna.

Äänestä

Kiisseliveroon tulossa kuulemma reilut korotukset!!!

Äänestä

Toivottavasti Suomessakin saadaan nämä saastuttajat kuriin ja maksumiehiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahatpoiskaikilta kirjoitti:

Lontoossa suunnitellaan hurjaa myrkkymaksua dieselautoille!
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/dieselautoille-ehdotetaan-myrkkymaksua/nwpZrkpi

Meijän politiikot seuraa tietysti perässä jos toteutuu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu