Elämä jatkuu kuoleman jälkeen

Osa tiedemiehistä uskoo että ihmisen tietoisuus jää henkiin ruumiin kuoleman jälkeen:

http://www.express.co.uk/news/science/728897/LIFE-AFTER-DEATH-consciousness-continue-SOUL
7190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Osa ihmisistä uskoo maapallon olevan litteä.

Äänestä
  • Olipa "hyvin" perusteltu kommentti, koitas nyt edes yrittää.

    Äänestä

Suuri osa tiedemiehistä ja muista miehistä ei usko niin.

Äänestä

Vesa-Matti Loirikin uskoo elämään kuoleman jälkeen, mutta ei tunnusta Jumalan olemassaoloa. On kokenut nuorena kehosta poistumisen ja kuolemattomuuden. Minusta on kyllä epäloogista ajatella, että joki aineeton ja kuolematon olisi syntynyt ilman tekijää.

Äänestä
  • Jumala, aineeton ja kuolematon. Kuka mielestäsi teki Jumalan ja milloin Jumala syntyi jonkun tekemänä?

    Äänestä

Tiede ja henkisyys yhdistyvät jossakin vaiheessa, se on pakko! Ihan samalla tavalla kuin joskus löydettiin helium tai on löydetty alkuaineiden jaksollinen järjestelmä:

http://www.ptable.com/?lang=fi

Tuo taulukko kuvaa kaikki tämän materialismin missä me elämme täällä nyt, mutta tämä on vain yksi rajapyykki, luuletteko että tiede pysähtyy tähän? Ei ei ei hahah =D On paljon oppimista edelleen ja mitä syvemmälle atomeja, leptomeja tulemme, sitä lähemmäksi tulemme itse henkisyyttä, ensi askeleet tieteen lähestymisessä henkisyyteen on otettu kvattifysiikassa. Siinä pari hiukkasen muotoa vastaa samaa tilaa, vaikka niiden etäisyys olisi valovuosien päässä toisista, ajatelkaapa mitkä mahdollisuudet tuossa olisi tiedon siirrossa?

Ihmisen mieli on vielä niin pieni, vielä 500 vuotta sitten luultiin että maailma on litteä, mieti sitä, vain 500 kertaa auringon ympäri, minäkin olen kulkenut tästä ajasta jo 42 kertaa :'D

Itse uskon kuoleman jälkeiseen elämään ja että tämä elämä täällä on vain "illuusio", tämä ei ole todellisuus, vaan todellisuuksien todellisuus on meidän rajojen "ympärillä"

Pieni esimerkki: Katsokaa tämä video loppuun ja kuunnelkaa miehen kertomus aidosta todellisuudesta, pieni trippi aitoon todellisuuteen tarjoaa DMT

https://www.youtube.com/watch?v=u6tWDKySQvI&t=0s

Äänestä
  • Suurena esteenähän maailmassa on materialismi, hengen denialismi, sekä rahanahneus. Henkisyyttä ei arvosteta, koska siitä ei ole mitään hyötyä. Näin ainakin halutaan uskoa.

    Oma kokemukseni on kuitenkin se, että henkisyydestä on valtavasti hyötyä. Epäitsekkyys on kaiken henkisyyden isä ja se, joka hallitsee epäitsekkyyden tien, on henkisyyden korkeimmalla tasolla. Tällainen ihminen ei enää himoa, eikä etsi henkilökohtaista hyötyä, sillä hänellä on jo kaikki mitä hän tarvitsee. Kun et halua enää mitään, saat kaiken.

    Menkää ja kokekaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jabadabafuck kirjoitti:

Osa tiedemiehistä uskoo että ihmisen tietoisuus jää henkiin ruumiin kuoleman jälkeen:

http://www.express.co.uk/news/science/728897/LIFE-AFTER-DEATH-consciousness-continue-SOUL

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu