Taivaassa tulee olemaan väljää

taivastelijatar

Jokainen kristitty omaa yksinoikeudella tiedon oikeasta uskosta ja muut päätyvät harhaoppisina helvettiin. Joten kaikki krisset tulevat päätymään helvettiin. Kun mukaan lasketaan vielä monen krissen päässä asuvat pikku-ukot ja sivupersoonat joilla niilläkin on tietysti yksinoikeus siihen oikeaan uskoon, päästään tilanteesen jossa oikeita versioita uskosta on enemmän kuin elossa olevia kristittyjä.

Toisaalta ymmärrän miksi jumala haluaa passittaa kaikki kristityt helvettiin. Kuka niitä hihhuleita haluaisi omalle kotipihalleen kymmeniä miljardeja ikuisuudeksi?

7

96

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Belsebuubin.valta

      Tälläkin palstalla hihhulit lukevat Raamattua kuin Piru eli lukevat Valitut Palat, joilla tuomita muut. Heille Pyhä Henki on muka antanut oikeuden TULKITA Jumalan Sanaa. Mutta herääkin kysymys: onko se sittenkin Saatana, joka siellä korvanjuuressa supajaa. Näin ainakin siltä vaikuttaa, kun lukee heidän tekstejään.

    • ei.samaan.paikkaan

      Jospa kaikki viettävät iäisyyden kaltaistensa kanssa. Tekevät siinä samalla paikasta joko taivaan tai helvetin.

    • "Jokainen kristitty omaa yksinoikeudella tiedon oikeasta uskosta..."

      Ei, vaan useimmat krisityt ymmärtävät sen, ettemme me itse päätä kuka minnekin tuomitaan ja että se suuntaus, jossa itse on, ei todellakaan ole "se ainoa" vaan teitä on muitakin.

      • näinkö.on

        "Ei, vaan useimmat krisityt ymmärtävät sen, ettemme me itse päätä kuka minnekin tuomitaan..."

        Meinaatko, että tässä ajassa ihminen ei voi tietää kummalle puolen joutuu? Että sitten vasta ajan rajan tuolla puolen arvotaan taivaaseen pääsijät ja loput viskataan ikuiseen pimeyteen? Tämäkö on sinun oppisi?


      • Ei ihminen voi päättää minne joutuu kuolemansa jälkeen. Oli taivasta tai helvettiä tai jotain muuta yms jälleensyntymää. Sen uskon että kenelläkään sellasella ei ole tuonpuoleisessa hätää, joka on elänyt hyvien arvojen mukaan, toisia tuomitsematta ja lähimmäistä rakastamalla. Oli sitten minkä uskon kannattaja tai ateisti.


      • näinkö.on
        uunounelmaerakko kirjoitti:

        Ei ihminen voi päättää minne joutuu kuolemansa jälkeen. Oli taivasta tai helvettiä tai jotain muuta yms jälleensyntymää. Sen uskon että kenelläkään sellasella ei ole tuonpuoleisessa hätää, joka on elänyt hyvien arvojen mukaan, toisia tuomitsematta ja lähimmäistä rakastamalla. Oli sitten minkä uskon kannattaja tai ateisti.

        Tuo mielipiteesi taitaa olla aika yleistä, että ihminen vaan elää suht koht siististi niin perille mennään: Vaan mihin sitten tarvii Jeesusta ja hänen uhriaan ja sovintotyötään jos siistillä elämällä pelastuu?


      • näinkö.on kirjoitti:

        Tuo mielipiteesi taitaa olla aika yleistä, että ihminen vaan elää suht koht siististi niin perille mennään: Vaan mihin sitten tarvii Jeesusta ja hänen uhriaan ja sovintotyötään jos siistillä elämällä pelastuu?

        Jeesusten opetusten mukaan mennään. Siitä oppia ja mallia elämään. Mitä muuta ihminen voi tehdä?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      240
      2067
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1204
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1131
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      746
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      682
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      205
      622
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      475
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      448
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      432
    Aihe