Dieselistin alahuuli väpätti

kun kuuli, että dieselit kielletään kaikkialla, niin Euroopassa USA:ssa kuin Aasiassa. Kukaan ei halaja dieseliä aiheuttamaan keuhkosairauksia ja mehiläisten joukkokuolemaa. Diesel on kammottava yhden aikakauden virhe; meluisa, tärisevä ja aivan älyttömillä vikaherkillä saasteen"esto"laitteilla varustettu värkki.

Kannattaa kipata se diiseliauto romikselle.
1353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Onpahan+tuo+kaveri+kuullut+pahasti+väärin+tai+sitten+haksahtanut+sinun+kestovalheisiisi.++No+eiköhän+asian+oikea+laita+ole+hänellekin+jo+selvinnyt.+Kysehän+on+noissa+keskusteluissa+nimenomaan+vanhojen+dieseleiden+ja+myös+bensojen+rajoutuksista.+Siis+myös+bensojen,+tämän+kaltaisesi+kiihkoilijat+'unohdatte'+joka+kerta+:-D+Uudet+dieselithän+ovat+vähemmän+saastuttavia+kuin+bensat.++Ja+luonnonvarojen+kuluttamisen+kannalta+muiltakin+osin+järkevämpiä+ylivoimaisen+kestävyyden+vuoksi.+No+sitten+paremmat+mukavuusominaisuudet+on+oma+juttunsa+ja+se+riippuu+oleellisesti+siitä+onko+kokemusta+dieseleistä.+Ne,+joilla+on,+niin+tietävät+dieselien+ylivoiman+nimenomaan+matka-ajossa.++Kaupunkiajossa+ja+muussa+pätkäajossa+mukavuuden+merkitys+harvoin+yksityisautolijoille+on+niin+merkityksellinen.++Paitsi+tietysti+ammattiliikenne,+kuten+esim+taksit.+Ammattiliikenne,+jossa+vaatimukset+kestävyyden,+kustannusten+ja+luotettavuuden+osalta+ovat+aivan+eri+luokkaa+kuin+huviajelijoilla,+käyttääkin+lähes+100%:sti+dieselautoja.+Seuraavaa+valekirjoitustasi+odotellessa....++se+tulee+satavarmasti,+olethan+jatkanut+tuota+tarinointiasi+jo+vuosikausia....

Äänestä

Dieselistin alahuuli väpätti????
-onko sinun mielestäsi kaikki diesel autoilla ajavat naisia, kun tuollaisia rumia puhut?
-kumppi vasen vai oikea

P.S voihan pil-lu.

Äänestä

Katsoisitko vähän ympärillesi. Siellä on -50 luvun fordson majoria liikkeellä vaikka kuinka paljon. Ei mitään vikaherkkiä laitteita, ei varmasti yhtäkään.

Äänestä

"Kukaan ei halaja dieseliä aiheuttamaan keuhkosairauksia ja mehiläisten joukkokuolemaa."

Luonnollisesti tuonkaan fantasiaväittämän tueksi ei ole laittaa faktaa linkkeineen.

Kiihkoisilla fundamentalisti-uskovilla harvemmin on looginen ja rehellinen henkinen profiili.

Kas kun mehiläiset viihtyvät hyvin kaupungeissa kuten Pariisissa kerrostalojen katoilla olevissa kennoissaan josta käsin lentelevät pitkin puistoja ollen tuottavempia kuin maaseudulla. Laitappa Google-kääntäjään, kun oletettavasti ranskankieli ei taivu, joka tekee ihan kohtuullisen tuloksen vaikka englanniksi.

"La ville, un refuge pour les abeilles ?"

"Depuis une dizaine d’années, les colonies d’abeilles déclinent régulièrement dans les pays occidentaux. Les apiculteurs français ont découvert que les ruches installées en milieu urbain produisaient aujourd’hui plus et mieux que dans certaines zones de campagne."

"Pour eux, ces résultats surprenants montrent que les produits chimiques utilisés dans l’agriculture intensive sont les principaux responsables de la disparition des abeilles. Les scientifiques, eux, s’interrogent."

- http://www.savoirs.essonne.fr/sections/histoires/la-ville-un-refuge-pour-les-abeilles/

Sen sijaan viljelysmaiden alueille mehiläisillä on ongelmia ja niiden joukkokuolemat yleistyneet jahäviämiset viljelijöiden käyttämien myrkkyjen vuoksi, joita me kaikki sitten saamme elimistöömme ruokaketjun osana.

Äänestä

Dieselautoilijoita odottaa huimat maksujen korotukset. Eihän autoliikkeetkään mielellään näitä kilkuttimia enää ota.

Äänestä

Tämä on hyvä uutinen! Päästään noista Dieselin haisevista savuttajista, kone käy raudan äänellä, kuulosujaimet pitää olla kun konepellin avaa. Vielä kun kieltäisivät polttoöljyllä lämmittämisen. Muistakaahan vaihtaa niihin vanhoihin diesel traktoreihin, polttoainesuodattimet ajoissa. Audi oli tienvarressa eilen, ei ottanut kierroksia ei. Piti lähteä nopeasti, haisi niin voimakas dieselin katku ja piipusta tuli mustaa lakua. BuuAa hh aaaaa!

Äänestä
  • Uskomatonta, että tuollaisia autoja on vielä liikenteessä 2010-luvulla.

    Äänestä

  • Vuonna 2018 Live Oy eli uusi perustettava liikenneinfrayhtiö kieltää dieselit siten, että niille tulee niin rankat tiemaksut ja tietullit kaupunkeihin ettei yksityinen autoilija pysty laskuja maksamaan. Sitten ne myydään Venäjälle puoli-ilmaiseksi, siellä ei päästösanktioita ole eikä tule. Jatkossa vaihtoautoina kaupaksi menevät VAIN halvat vaparibensat, kalliimmissa autoissa pienet downsizing-bensaturbot sekä bensahybridit. Ja toki täyssähköautot. Dieseliä ei kukaan enää osta yksityiskäyttöön.

    Äänestä

  • tuhotulee kirjoitti:

    Vuonna 2018 Live Oy eli uusi perustettava liikenneinfrayhtiö kieltää dieselit siten, että niille tulee niin rankat tiemaksut ja tietullit kaupunkeihin ettei yksityinen autoilija pysty laskuja maksamaan. Sitten ne myydään Venäjälle puoli-ilmaiseksi, siellä ei päästösanktioita ole eikä tule. Jatkossa vaihtoautoina kaupaksi menevät VAIN halvat vaparibensat, kalliimmissa autoissa pienet downsizing-bensaturbot sekä bensahybridit. Ja toki täyssähköautot. Dieseliä ei kukaan enää osta yksityiskäyttöön.

    Sitkeä olet noine valheinesi, todella sitkeä. Se diesel näyttää olevan sinulle selkeästi henkilökohtainen päänsärky syystä tai toisesta. Mihinkään päästöihin tai niiden haittoihin se ei voine perustua, koska dieseleissä ne ovat kokonaisuuden kannalta vähäisemmät. Kustannus- tai kestävyysongelmiinkaan ei, koska bensat ovat näissä ongelmallisempia. Siispä ongelmasi on henkisellä puolella ja ennenkaikkea asenneongelma. Tiedon puutettakaan ei voi syyttää, koska tietoa on runsaasti saatavilla.

    Ilmaston kannalta ongelmallisempi on bensamoottori. Jos bensamoottorien kasvihuonekaasujen päästöjä ei saada vähennettyä tai bensa-autojen määrää vähennettyä, niin ilmastotavoitteita ei kyetä saavuttamaan. Edes nykyisiä, puhumattakaan suunnitteilla olevia päästökiristyksiä.

    Pohjoisnavalla lämpötila on nytkin noin 20 astetta korkeampi kuin normaalisti. On vielä pakkasen puolella, mutta vain muutamia asteita. Syynä on nimenomaan kasvihuonekaasujen voimakas lisääntyminen. Liikenne ja siinä nimenomaan bensamoottorit ovat merkittävä syy.

    Jos polttomoottoreita on uusissa autoissa käytössä vielä muutaman kymmenen vuoden päästä, niin nykyisenkaltaisia bensamoottoreita ne eivät varmasti ole. Dieseleitä voi kyllä olla, mutta niissäkin pääosin biodiesel polttoaineena.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pekkapuskaa kirjoitti:

kun kuuli, että dieselit kielletään kaikkialla, niin Euroopassa USA:ssa kuin Aasiassa. Kukaan ei halaja dieseliä aiheuttamaan keuhkosairauksia ja mehiläisten joukkokuolemaa. Diesel on kammottava yhden aikakauden virhe; meluisa, tärisevä ja aivan älyttömillä vikaherkillä saasteen"esto"laitteilla varustettu värkki.

Kannattaa kipata se diiseliauto romikselle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu