Bill Clinton tappoi 4500 irakilaislasta kuukaudess

Bill Clintonin brutaali Irakin vastainen kauppasaarto lentokieltoineen tappoi UNICEF:n mukaan 1990-luvun puolivälissä noin 4 500 irakilaista lasta kuukaudessa.

http://www.nytimes.com/1996/10/29/world/unicef-head-says-thousands-of-children-are-dying-in-iraq.html
1174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

"About 4,500 children under the age of 5 are dying every month in Iraq of hunger or disease, Carol Bellamy, the executive director of Unicef, said today.

Ms. Bellamy, a former director of the United States Peace Corps, appealed at a news conference for donations from governments to help the neediest Iraqis, whose living conditions are deteriorating sharply.

Yasushi Akashi, the United Nations Under Secretary General for Humanitarian Affairs, said the reluctance of nations to contribute to relief programs for Iraq stemmed in part from the perception that Iraq would soon be able to sell a limited amount of oil to pay for emergency goods under an exemption to United Nations sanctions."

Äänestä
  • Olivat siis alle 5-vuotiaita lapsia....

    Äänestä

Hys hys, nyt on tärkeää ulista siitä kun ryssät tappaneet muutamia siviileitä.
Mitä sitten jos jenkit tappaneet puoli miljoonaa parissa vuodessa, mutta kun ryssät...

1Äänestä

Täällä taisi olla tietoa myös siitä että Israelin Gazan pommitukset 2009 ja toinen muutamaa vuotta myöhemmin, USA:n pommitukset Irakissa sekä Vietnamin pommitukset ovat olleet tuhoisampia kuin Aleppon kolmen viikon periodin siviiliuhrit (n. 360)

1Äänestä
  • Jenkit myös ovat ainoana kansana maailmassa käyttäneet ydinpommeja, ja kaiken lisäksi siviileihin.

    1Äänestä

Milloinka poliittinen korrektius ulottuu tälle sektorille vai onko se jo sitä?

Äänestä

Bill Clinton ei ole tappanut ketään.

Äänestä

Kauppasaarto on joukkotuhoase. Vieläpä erittäin tuhoisa - siviileille ja erityisesti köyhien maiden lapsille.

Äänestä

Ja samaan aikaa Bill Clintonin työpöydän alla kuului jotain outoa ääntä...

Äänestä

Koko Irak olisi pitänyt tuhota kivikauteen ,kuten Ryssä teki Tsetseniassa.
Muu ei auta kun on saatanan omat muslimit vastassa

Äänestä

Paul Theroux oli Irakin kauppasaarron aikaan Syyriassa ja kertoo kirjassaan, että saarrosta huolimatta Saksalainen Mannensmann toimitti koneita Irakiin Turkki-Syyria-Irak reittiä. Osoitteena koneille oli Ministry of Technology, Bagdad, Irak.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


minulla-ei-muuta kirjoitti:

Bill Clintonin brutaali Irakin vastainen kauppasaarto lentokieltoineen tappoi UNICEF:n mukaan 1990-luvun puolivälissä noin 4 500 irakilaista lasta kuukaudessa.

http://www.nytimes.com/1996/10/29/world/unicef-head-says-thousands-of-children-are-dying-in-iraq.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu