Käyttö-autoa olen etsinyt.
- edullista, keskikokoista
- yksinkertaista tekniikkaa.
- järkevät kustannukset...
Ja kun olen käynyt katsomassa nyt esim. vag ja nissan ja toyota tarjontaa, niin on alkanut ajatteluttaa se, että kovin pienet on moottorit halvoissa, 1000 ja 1200 kuutioisia. Heppoisen näköisiä koneita...
- Toimiiko, kestääkö käytössä nämä pikku moottorit ??
- Ja mikä merkki ja malli olisi nyt se toimiva edullinen käyttöauto ?
- Dacia ehkä ??
- Kokemuksia ?
- edullista, keskikokoista
- yksinkertaista tekniikkaa.
- järkevät kustannukset...
Ja kun olen käynyt katsomassa nyt esim. vag ja nissan ja toyota tarjontaa, niin on alkanut ajatteluttaa se, että kovin pienet on moottorit halvoissa, 1000 ja 1200 kuutioisia. Heppoisen näköisiä koneita...
- Toimiiko, kestääkö käytössä nämä pikku moottorit ??
- Ja mikä merkki ja malli olisi nyt se toimiva edullinen käyttöauto ?
- Dacia ehkä ??
- Kokemuksia ?
Vastaukset 26
Vanhimmat
Sinuna kääntyisin Ranskalaisten puoleen ja siellä katse Renaulttiin.
Renaultilla oli iso laatuohjelma 2009-2010 ja alkoi syvä yhteistyö Japanilaisen Nissanin kanssa. Nykypäivänä Renaultin laatu pärjää kaikille länsi-autoille ja on jopa monessa asiassa muita edellä.
Renaulttien jälleen myyntihinnat on edelleen kuitenkin suhteessa Saksalaisiin ja Japanilaisiin huomattavasti edullisemmat. Esimerkkinä suosittelisin sinulle Renault Meganea vm. 2010-2012 130hv dieselkoneella. Kulutus on 4-5 l/100km ja tuo kone on todella pirteä. Vääntää alhaalta kuin bensaturbo. Tuollaisia meganeja kohtuullisilla kilometreillä saa jo alkaen 8000-9000€, vastaava volkkari tai toyota 13000-15000€.
Samoja pulmia, ei oikein löydy käyttöautoa.
On kyllä vaikka minkälaista modernia huoltovipua kyllä tarjolla.
Hinta voisi olla valintaperuste myös, dacialla näytti olevan kohtuu hintaisia. En ole vielä käynnyt tarkemmin niitä katsomassa.
Kokeilin vw 1,2 konetta ja ei se vakuuttanut.
Myös monen nykyauton muotoilu on kuin persiistä, esim fordin focukset ja fiestat.. on ihan rökellyksiä, samoin toyotat !
Dacialla on se farmari malli, noin, hieman yli 10000e muistaakseni.
Itse ajattelin sitä katsoa, jos vaikka se olisi sopiva arkikäyttöön.
Ja sama huomio, että sopivaa, yksinkertaista käyttöpeliä ei juuri markkinoilla ole.
Ja ei enää kehtaa noitten käytettyjen kanssa pelata, kun ikää tulee, niin arvostaa uutta autoa ja helppoutta.
Ladoja joku tuo maahan tampereella kuulemma, en tiedä hinnoista.
Ennen lada oli se maaseudun kaupassa käynti auto, halpa ja helposti huollettava.
Dacia voisi olla nykyajan lada ?
Oikein hinnoiteltu käytetty lienee viisain hankinta ja toki fiksusti liikkeestä.
http://www.nettiauto.com/yritys/ostetaanautoja
Kiertäisin ihan hemmetin kaukaa.
Siinäpä sulla ongelmaa...
Vaihtoehtoina on statusvapaa uusi edullinen auto takuineen tai käytetty paljon ajettu statuksella varustettu auto. Hinta liikkuu samoilla tasoilla riippuen tietty automerkistä. Usenmiten tuo statusvapaa uusi auto on myyntihinnaltaan jopa halvempi, vaikka siihen saa normaalit uuden auton takuut.
Keskustelepa itsesi kanssa omista arvoistasi ja henkisen kanttisi kestävyydestä.
Kuinka paljon statuksesta haluat maksaa ja erityisesti kestääkö kanttisi ajaa statusvapaalla autolla. Parkkipaikoillakin joudut julkisesti nousemaan siitä ja lähtemään sillä. Tuttavasi näkevät ja ehkä kommentoivatkin autovalintaasi. Sukulaiset voivat reagoida. Lastesi ja heidän kavereittensa mahdolliset reaktiot. Jne, jne...
Kannattaa ostaa se halpa uusi, niin ei tarvi pelleillä käytettyjen autojen ja jatkuvien korjauksien kanssa.
vanha käytty kun on käytetty...
Älkää turhaa säästelkö ja eläkö säälittävän KÖYHÄSTI !!!
-Rahaa kun on.
-Suomi nousuun ja työttömyys laskuun:
http://blogit.iltalehti.fi/tuula-malin/2016/06/23/kiinteistobisnesta-sosiaaliturvalla/
tässä sivulla esim mainos renault clio 12900 e.
- mielestäni tuo on siistin oloinen käyttöauto, jos ajaisi vaikka 4 vuotta,
niin olisi n. 3000e/vuosi ! takuu varmaan 3-4 vuotta, jne..
- miksi enää sotkeutua johonkin ajettuun vanhaan ongelma autoon, kun uudella ajaa huoletta monta vuotta ?
"Käyttö-autoa olen etsinyt.
- edullista, keskikokoista"
Vaikkapa uuden Dacian hinnalla voi harkita saman summan laittamista maltillisilla kilometreillä olevaan käytettyyn ja silloin vaihtoehtojen määrä kasvaa.
Tokihan Dacia on edelleen suhteellisen simppeliä ja jo koeteltua tekniikkaa ja sillä on useita malleja, joista omiin tarpeisiin sopivakin löytynee. Varjopuolena riskeeraa olla ehkä liikakin askeettisuus ja liian korkea melutaso (?) ainakin moottoritie nopeuksissa. Mutta testaamallahan se selviää.
Dacioista asiallista tietoa sen merkkifoorumilla:
- http://www.rtf.fi/keskustelupalsta/viewforum.php?f=38&sid=336682936cc9707e01c1608e429a0aef
Ketjussa yksikertaiset sielut menevät tapansa äärimmäisyyksiin (sekä sekoittavat lapsellisuuttaan jopa "status"-kysymyksenkin asiaan), joko uusi halpisauto tai samalla rahalla _vanha ja _paljon_ ajettu, ikäänkuin tuossa välimaastossa ei olisi paljonkin eri vaihtoehtoja.
"Ja kun olen käynyt katsomassa nyt esim. vag ja nissan ja toyota tarjontaa, niin on alkanut ajatteluttaa se, että kovin pienet on moottorit halvoissa, 1000 ja 1200 kuutioisia."
Onko noin yli 30 000e auto mielestäsi halpa? vaikkapa Peugeotin uudessa 3008 mallissa on toisilla EU-markkina-alueilla verosyistä suosittu 1.2L kone tai 1.6L kone ja sama pienten koneiden politiikka nykyisin suunnilleen kaikilla valmistajilla. Itse en ole vakuuttunut niiden pitkäikäisyydestä.
Mutta totta on, että nykyisin on vaikeampaa löytää luotettavia autoja koska niissä on mm. niin valtaisasti elektoniikkaa ja automatismeja, jotka vanhetessaan riskeeraavat tuottaa murheita.
Sitten ne jotka ostavat aina uuden auton ja vaihtavat sen seuraavaan uuteen takuuaikana säästyvät ehkä suuremmilta päänsäryiltä. Sopineen paremmin ammatikseen tai muuten paljon ajaville.
Kuitenkaan jos kilometrejä ei tule hurjasti, niin uusi auto tulee kalliiksi jo pelkän ensimmäisen vuoden parin hinnanpudotuksen vuoksi. Vastaavasti vaikka parin tai kolmenkin vuoden ikäisen ostaessaan pahin kerma on hinnasta jo pois, mutta autolla on edelleen pitkä käyttöikä edessä.
Heh.
Status tai sen puuttuminen on yksi merkittävimmistä auton hintaan vaikuttavista tekijöistä, kun puhutaan muuten suunnilleen saman luokan autoista. Sitä on turha kieltää, vaikka kuinka itselleen yrittää selittää mitä tahansa.
Aloittajahan nimenomaan listasi edullisuuden, yksinkertaisen tekniikan, järkevät kustannukset...
Kumma, kun tuo imagon merkitys autonvalintaa tuntuu joillekin olevan niin kovin vaikeaa hyväksyä, vaikka se on niin ilmiselvää. Auton värikin on merkittävä valintaperuste muun ulkonäön ohella.
Sitten nämä oikeat 'automiehet' yrittävät muka, ja ihan tosissaan, väittää ratkaisevaa olevan tekniset yksityiskohdat, hevosvoimat, kiihtyvyysarvot, yms muut 'oleelliset' tekniset vemputtimet.
Älkää nyt olko naiiveja.
"Status tai sen puuttuminen on yksi merkittävimmistä auton hintaan vaikuttavista tekijöistä, kun puhutaan muuten suunnilleen saman luokan autoista. "
Vuodatuksesi simplissime yleistyksineen kuulostaa vasemmalle kallellaan olevan punasävyisen yksinkertaisen mielen ja laihan kukkaron ilmaisulta, henkisen keskenkasvuisuuden vaikutelmaa sivuuttamatta.
Luonnollisetikin auton ostajiin mahtuu monen erilaisen profiilin omaavia ja niitäkin joille se kuviteltu statusvaikutelma on keskeisenä vaikuttajana ja siksi elävät typeryydessään yli todellisten varojensakin auton hankinnassa. Sama kuin köyhät merkkivaatteiden ostajat.
Rikkaat voivat ostaa juuri sen mikä heitä mielyttää hintalappuja ajattelematta, joskin osa varakaista / rikkaista hankkii tarkoituksella kompromissiauton, laadukkaan, mutta suhteellisen diskreeton josta eivät halua todellisen varallisuutensa näkyvän.
Auton ostoon vaikuttaa omat tarpeet, maku, mieltymykset ja kukkaro.
Sitten voidaan laittaa vaikkapa se uuden Dacian hinta ja ennakkoluulotomasti arvioida mikä olisi se hyvä kompromissi laadultaan, käyttökuluiltaan, turvallisuudeltaan ja käyttömukavuudeltaan, uusi halpisauto vai jonkin verran käytetty laadukkaampi ja käytöltään mielyttävämpi vaihtoehto.
Luonnollisestikin myötähäpeää aiheuttavan yksikertaisen ja punaisen aatemaailman omaava, jossa myös se idioottimainen tyypillisen suomalainen ruma perikateuskin pystymetsän naapurikyttäyksineen itseään ilmaisee, oitis leimaa laadukkamman käytetyn valinnan penisken jatkeeksi ymv. idiotismia surullisen yksikertaisesta mielestään ilmaisten.
;-)
'Auton ostoon vaikuttaa omat tarpeet, maku, mieltymykset ja kukkaro'.
Juuri näin. Kirjoituksenihan ei miltään osin ollut ristiriidassa tuon lauseesi kanssa. Minä vain korostin noihin käyttämiisi 'maku ja mieltymykset' - käsitteisiin vahvasti liittyviä valintakriteereitä, koska 'oikeat automiehet' näyttävän ohittavan ne yleensä aina korostaessaan 'järkisyitä' eli teknisiä vempaimia ja sekunttien ja niiden murto-osien oleellisuutta. :-)
Muun vuodatuksesi jätän joutavanpäiväisinä kommentoimatta.
Käytettyjä ei kannata ostaa, pitäköön autokauppiaat ne.
Osta uusi halpa, siinä on takuut, ja renkaat uudet.....
- itse ostin halvimman mahdollisen auton, fiat albean, noin 14v sitten. Ja se purkki toimii ja toimii edelleen !!! jos laskee kulut ,niin vuotta kohti alkaa se olla jo edullinen.
Normaali huolloilla on selvinnyt ! ja uusilla renkailla.
Joten halpis auton laatu on ollut hyvä !
Ne on aivan kauheita purkkeja nuo hinnat alkaen, pienimmät kinnerit. Albea tarkoittaa varmaan Suomennettuna fiat albanialaista. Päältä näyttää kyllä autolta, mutta siihen se jääkin.
Jos pitää autolla ajamisesta, mukavuudesta, varusteluista, vauhdista, laadukkuudesta ja arvostaa omaa ja matkustajien turvallisuutta, niin valinta on ennemmin keskitason tai ylemmän tason käytetty 3-5 vuotta vanha ajoneuvo. Hinta on varmasti sama kuin karvalakkien hinnat alkaen, mutta se on sen arvoista. Kun auton myy 3 vuoden päästä, on hävinnyt yhtäpaljon rahaa kummassakin tapauksessa. Itseasiassa uuden arvo tippuu huomattavasti nopeammin.
Parhaita ostoksia ovat 3 v. pieni auto tai 5-6 v. kalliimpi auto, sillä niiden hinnasta on jo puolet kadonnut ja kunnoltaan ne ovat lähes uuden veroisia. Jäljellä on vielä ainakin 100 tkm ja 5 vuotta huoletonta ajoa. Se riittää hyvin sellaiselle tavikselle, jolla ei ole auton ulkonäkö ongelmia eikä paineita ostaa komeampi kuin naapurilla.
Oma kookas auto maksoi käytettynä 14 t€ ja on raksuttanut hyvin jo 12 vuotta.
esimerkki+omasta+autosta.+Ylemmän+luokan+5+vuotta+vanha+loistoauto,+entinen+leasing+eli+huollettu,+kolaroimaton+ja+kaikin+puolin+ok.+Ostettu+maailmalta+siinä+kunnossa+ja+niillä+varusteilla+ilman+takuuta+hintaan+joka+oli+18%+verottomasta+hinnasta+ja+reilut+10%+uuden+vastaavan+hinnasta+Suomessa.
ostaa autonsa Euroopasta samoilla ehdoilla kuin autokauppias, eli kuten kirjoitit "siinä kunnossa ja niillä varusteilla kuin autossa kaupantekohetkellä on". Suostuuko autokauppias myymään auton vientiin noin ja kuinka se käytännössä tapahtuu.
nykyainen kallis parempi auto on niin järjettömän kallis huoltaa ettei niitä kannata ostaa !!!
esim audin- bmw yksi huolto maksaa jo sen pikkuauton verran !!! - ei mitään järkeä !!!
- se albea on turkissa tehty halpis fiat.... tosi halpa ja halpa huoltaa ja kauppaan pääsee, kuluttaa vähän, kestää, jne, eikä kokoomus nuri ole siitä kateellinen !
totta puhut ! takuuajan jälkeen ei kannata korjauttaa kalliita moniongelmaisia autoja. jotta ei siis kannata ostaa käytettynä, jos ei itse osaa korjata.
Uudemmissa kalliissa autoissa on se vika, että ilman kalliita huoltoja ne lopettaa toiminnan !
Ja pakkas talvi on ongelma.
Ostajaksi myyjä kirjoittaa "Firma Matti Meikäläinen". Kauppa tehdään ikäänkuin firman kanssa jolloin mitkään takuuharmit eivät tule myyjää rasittamaan. Silloin voi auton myydä riskittä halvemmallakin ku ei ole pelkoa että ostaja alkaa vaatimaan mitään. Ostajan on tietysti tiedettävä mitä ostaa joten tuo tapa ei sovi kaikille. Ja elämässähän pitää olla vähän jännitystä.
Cupra 290 on paras farmari mitä löytyy halvoista autoista.osta heti
seat kuppa on ongelma....