Kannattaa rakastaa Jumalaa ja tarkoittaa Elämää, kuten Jeesus on Tie ja Totuus ja Elämä.
Vihollisista viimeisenä kukistetaan Kuolema, eikä kenenkään ihmisen kannata sen kanssa tehdä minkäänlaisia liittoja eikä valheisiin eksyä, ja valheita tämän maailman ruhtinas pyrkii käyttämään moninaisesti ja näemme pahuuttaan paljonkin tässä maailmassa ja petollisesti sitä omaansa harjoittaa ja pyrkii tuomaan myös hävityksen kauhistuksen väkevänä eksytyksenä tähän maailmaan, kuten Raamatussa on kerrottu, ja jokainen voi tämän ymmärtää, kun anoo Jeesuksen nimessä todellista ymmärrystä Jumalassa eikä pahuuden henkivaltojen toimintaan tahdo eksyä.
Kuolema on vihollinen jokaiselle ihmiselle
11
127
Vastaukset
- ählämä
Mitähän mieltä islamistit ovat?
- Esivallan_kautta
Esivallan kautta kuolemaa kylvetään Syyriassa.
- Tietysti_samoin
useita osapuolia on tuossa Syyrian konfliktissa ja ihan käsittämättömältähän tuo tuntuu, kun osapuolia on niin paljon.
Eufrat joen varrelta lähitulevaisuudessa lasketaan neljä riivajavaltaa, ja hävityksen kauhistuksesta on Raamatun profetioissa kerrottu ja tärkeä ja hyvä jokaisen ihmisen nämä asiat tutkia anomalla Jeesuksen nimessä sitä ymmärrystä ja hyvää armosiunausta, sillä koko maailmaan leviää sieltä se väkevä eksytys myös, kun sen aika koittaa ennen Jeesuksen paluuta, ja lähellä varmasti sitä elämme, eikä enää mene sukupolvien aikaa tähän.
- tepervilen
Ei kuolema ole kauhea asia. Kun kuolee vapautuu tästä mailmasta ja siirtyy kotiin,sinne mistä olemme tänne tulleetkin. Turha kuolemaa on pelätä. Toisella puolen alamme pikkuhiljaa tajuta tätä jumalan suurta suunnitelmaa ja armoa.
- Jeesuksessa_aamen
Jeesuksessa on ihmisen hyvä kuolla myös ruumiillisesti maan päällä, ja toki vielä parempi jos ihmiselle käy kuin Eenokille ja myös Hanokiksi on häntä kutsuttu.
Ihmisen ei todellakaan kannata kuolla ilman sydämen uskoa Jeesukseen ja uudestisyntymistä elävästä vedestä ja Pyhästä Hengestä ja nimensä olemista Jumalan elämänkirjassa, ja Jeesus opettanut sen, kuinka tunnustaa ihmisen Isän Jumalan enkelien edessä, kun ihminen tunnustaa hänet toisen ihmisen edessä. Jumalan evankeliumi on jokaisen ihmisen hyvä toivo Jeesuksessa.
- Raamatun_Totuus
Jeesuksessa kuolevat pääsevät Jumalan valtakuntaan ja saavat hyvän Jumalan lahjan armosta ja toki tämä edellyttää Jumalan evankeliumin vastaanottamista eikä sen hylkäävät voi päästä hyvään kuolemansa jälkeiseen Jumalan lasten ylösnousemukseen, kun Jeesus palaa takaisin lähitulevaisuudessa.
- Raamatussa_Totuus
Raamatussa kerrottu epäjumala Molokista, ja pakanalliset ihmiset olivat eksyneet uhraamaan lapsiaa tuolle pahalle kuolemaa ihannoivalle valhejumalalle.
Raamatussa Jeesus tahtoi siunata lapsia elämään hyvää ja pyhää elämää, ja samoin lasten kautta Jumala antoi myös kiitosuhria Luojalle, ja tähän meitä jokaista ihmistä kutsutaan ja rakastamaan Elämää eli Jeesusta ja samoin kaikkia lähimmäisiä, että Jeesuksessa saisivat sen Jumalan antaman hyvän elämän myös Jeesuksen tuhatvuotisessa valtakunnassa.
Valitettavasti tässä ajassa kuolemaa edistetään myös aborttien kautta, ja tosi surullista tällainen elämän halveksiminen. - Historia_opettaa
Raamatussa kerrotaan hävityksen kauhistuksesta ja tarkoittaa sitä, että ketkä ihmisistä eivät ota Raamatun Ilmestyskirjassa kerrottua pedon merkkiä, heidät pyritään surmaamaan ja heitä surmataan eli murhataan ja tehdään ihan laillisen esivallan kautta, kuten natsit tekivät juutalaisille Saksassa 1940-45 ja Stalin Venäjällä ja tällaisiä joukkomurhia on tehty ihmiskunnan historiassa lähihistoriassa useita.
Yhteistä näille on se, että sen toteuttivat yhteiskunnan omat ns. viranomaiset ja tietysti myös toisenlaisia kansanmurhia on tehty samoin lähihistoriassa ja kauammassakin.
Kun Raamatussa kerrotaan väkevästä eksytyksestä, niin voimme ymmärtää, että kuten natsit pyrkivät peittämään murhatekonsa juutalaisia kohtaan tuhoamalla ja kätkemällä, näin myös lähitulevaisuudessa tehdään varmuudella ja ihmiskunnalla on edistyneet keinot kaikkeen tällaiseen kun valheen kaikella voimalla pahuuden henkivaltojen rakastajat alkavat pimeyden työtään toteuttaa niitä kohtaan, jotka eivät ota Raamatussa esitettyä pedon merkkiä, ja tietysti tämä "virallisen" totuuden mukaan on edistyksellistä ihmisteknologiaa ainoastaan ja jopa parantamiseen käytetään.
Nyt nähdään että eutanasiaa esille tuodaan yhteiskuntiin voimakkaasti ja kuten tiedämme ihmiskunnan pahuuden historiasta kuinka inkvisaattorit ja muut pahuuden ihmiset pystyvät saamaan valheellisiakin tunnustuksia aikaan niin sanotuilta epätoivotuilta ihmisiltä, näin helposti voidaan myös lähitulevaisuudessa tehdä ja hyvä jokaisen ymmärtää, toki Jeesus ristille on mennyt ihan Isän Jumalan tahdosta ja tärkeä ymmärtää myös tämä puoli tästä asiasta, kun koittaa hävityksen kauhistus kaikissa ihmisten yhteiskunnissa, ja varmuudella myös koittaa pian, ja samoin Jumalan tuomiot ja Jeesuksen viha niitä kohtaan, jotka ovat surmanneet pyhiään maan päällä, amen. - Kirjakääröt
1Kor.15:51. Biblia. Katso, minä sanon teille salaisuuden: emme tosin kaikki nuku, vaan kaikki me muutetaan.
- Kun_yhteiskunnassa
ei edes massamurhaajaa tuomita kuolemaan, niin kuinka sitten voidaan syyttömiä ihmisiä äitiensä kohduista murhata tai eutanasiassa murhata jo syntyneitä ihmisiä. Tietysti, jos ihminen tahtoo itsensä murhata, niin tuomittavaksi itse siitä myös joutuisi yhteiskunnassa ainoastaan, mutta jos eutanasiassa aletaan murhata toisia ihmisiä yhteiskunnan kriteerien mukaan ja päätökset myös tekisi yhteiskunnan asiantuntijat, niin lähellä ollaan puhdasta murhaamista, jota ei edes henkirikosten tekijöille tahdota yhteiskunnassa. Tietysti arvot yhteiskunnissa voivat täysin murentua ja pahentua, kuten myös työttömyyttä hyväksytään ja orjuutta aikoinaan ja nykyään myös työttömyys voidaan orjuudeksi muuttaa yhteiskunnan termeillä palkatonta työtä hyväksyttäessa ja toki tuki yhteiskunnalta saa minimissä, että hengissä voi pysyä ilman rikoksiin syyllistymistä, mutta arvot yhteiskunnassa eivät mitenkään eroa kuitenkaan siihen orjuuteen verrattuna todellisuudessa, kun säädökset yhteiskunnassa ovat eriarvoistavia eri ihmisten keskuudessa. Toki aina sortoa ja pahuutta on yhteiskunnissa ja sen aikaisia ei tahdota arvostella suoraan ja siksi myös salataan ja vaietaan pahuudesta eri yhteiskunnissa, kun se kosketaa sitä omaa ja nimenomaan päättäjien helppo tähän sortua ja hyväksyä ja jopa voivat vainota niitä esilläpitäviä ja moninaisesti.
Ei totuutta ole olemassakaan, on vain vaihtuva ja muuttuva todellisuus.
Todellisuus on aikaan, paikkaan ja kulttuurin sitoutuva tapahtuma.
Vinkeää kun evlutit. sanovat tuota mantraa tie-totuus ym. ja heidän jumalansa on "se aito asia".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191692
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991508Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37973Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38851Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50806Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37750Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730