Hillary Clinton sai yli neljä miljoonaa ääntä

enemmän kuin Trump. Hyvin toteutui kansan tahto.
33112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Demokratia, jota kansa haluaa, toteutui.
Mutta eihän tyhmemmänpuoleinen, vain kiertokoulunkäynyt vihervasuri ymmärrä mitä demokratia tarkoittaa. Etenkin vasuria nyt pelottaa nyt kun alkaa olemaan ilmassa sitä että vihervasureita ja heidän vertaisryhmäänsä uhataan että pitää alkaa tekemään työtä ja luopumaan rikollisesta toiminnasta.

1Äänestä
  • Jaa imetkö kyrpääni kuitenki?

    Äänestä

  • "Demokratia, jota kansa haluaa, toteutui"

    ---no sehän ei juuri toteutunut, kuten aloituksessa kerrottiin
    Enemmistö äänesti toisin

    Äänestä

  • "Hillary Clinton sai 2.746.562 ääntä enemmän kuin Trump. Hyvin toteutui kansan tahto".

    Ja todellisuudessa olisi ilmeisesti saanut niitä vieläkin enemmän:


    Suomalaisasiantuntija pitää USA:n vaalituloksen tarkistamista tärkeänä
    Julkaistu 23.11.2016 | STT
    http://www.sss.fi/2016/11/suomalaisasiantuntija-pitaa-usan-vaalituloksen-tarkistamista-tarkeana/

    "Kasvava joukko amerikkalaisia tietotekniikan asiantuntijoita, juristeja ja aktivisteja kehottaa Yhdysvaltain viranomaisia tarkistamaan presidentinvaalien tuloksen ratkaisevissa vaa’ankieliosavaltioissa, kertovat useat amerikkalaiset ja brittiläiset tiedotusvälineet. Huolena on, että tuloksia olisi manipuloitu tai hakkeroitu mahdollisesti ulkomailta.
    Suomalaisen tietoturva-asiantuntijan Harri Hurstin mukaan olisi ehdottoman tärkeää, että vaalitulos tarkistettaisiin uudelleenlaskennan avulla.
    – Viime päivien aikana on paljastunut hyvin huolestuttavia tietoja. On löytynyt lukuisia alueita, joissa annettujen äänien määrä on mahdoton, Hursti kommentoi STT:lle sähköpostitse,
    Esimerkiksi Wisconsinin osavaltiossa on Hurstin mukaan kunta, jossa presidentinvaaleissa on annettu 34 323 ääntä, senaattorin vaaleissa 34 042 ja kongressiedustajien 31 984, mutta äänestysoikeuttaan käyttäneiden määrä on vain 31 838.
    – Eli ääniä on raportoitu annetun enemmän kuin äänestäjiä, mikä on mahdotonta, Hursti sanoo. Hänen mukaansa tutkimalla järjestelmiä pitäisi selvittää, miten tämänkaltaiset tulokset ovat syntyneet.
    Hillary Clintonin kampanjaväkeä kehotetaan vaatimaan äänten uudelleenlaskentaa Wisconsinissa, Michiganissa ja Pennsylvaniassa, kertoi New York Magazine. Donald Trump voitti osavaltioissa. Clinton ei vielä keskiviikkoiltaan mennessä ollut kommentoinut asiaa.
    Guardian-lehden mukaan löyhä tutkijoiden ja aktivistien yhteenliittymä valmistelee parhaillaan huolenaiheistaan raporttia, joka on tarkoitus jättää kongressin edustajille ja viranomaisille ensi viikon alussa.
    Ryhmän mukaan Clinton näyttää kolmessa vaa’ankieliosavaltiossa menestyneen säännönmukaisesti huonommin niissä piireissä, joissa on käytetty sähköistä äänestyskonetta verrattuna niihin, joissa oli käytössä paperiset äänestysliput. Ero on ollut seitsemän prosenttia".

    Äänestä

Kertooko joku, miksi Clinton ei sitten voittanut vaaleja?

Äänestä
  • Koska USA:n vaalit käyttävät valitsijamiesvaaleja. Jokaisella osavaltoilla on näitä eri määrä. Valitsijamiehiä käytetään, jos ei haluta että tietty alue/maa/osavaltio saa pelkällä asukasmäärällä liian paljon valtaa.

    Vertaa tätä vaikka Euroviisuihin, jossa äänestävät maat, ei massat.

    Äänestä

  • valitsijamiehet kirjoitti:

    Koska USA:n vaalit käyttävät valitsijamiesvaaleja. Jokaisella osavaltoilla on näitä eri määrä. Valitsijamiehiä käytetään, jos ei haluta että tietty alue/maa/osavaltio saa pelkällä asukasmäärällä liian paljon valtaa.

    Vertaa tätä vaikka Euroviisuihin, jossa äänestävät maat, ei massat.

    Muutenhan Venäjällä olisi hirvittävästi valtaa Euroviisujen äänestystulokseen joka vuosi.

    Äänestä

punikkien itku ei kuitenkaan auta. kiukuttelu on täysin turhaa.

1Äänestä

Valitsijamiesten äänet ratkaisevat, ei pelkästään kansalaisten äänet. Tämän ymmärtää tyhmäkin jenkeissä. Jostain syystä täällä meillä rakennetaan taas valhemedian luomaa kuvaa vaaleista.

1Äänestä

Ihan kauheeta Suomessa kun Uusimaa saa päättää eniten vaaleissa kun siellä asuu eniten ihmisiä :)

Minusta on tärkeää että jokaisella äänellä on painoarvoa asui hän sitten Uudella Maalla tai Lapissa.

On käsittämätöntä, että asumalla väkirikkaassa osavaltiossa ääneni on vähempi arvoinen kuin jos asuisin osavaltiossa, jossa on vähän äänestäjiä !

Jokainen yksityinen äänestäjä on myös yksityinen veronmaksaja, joten hänelle kuuluu myös oman äänensä ääniarvo asui sitten missä tahansa !

USA vaalijärjestelmä on epä demokrattinen.

Äänestä

631 000 ääntä enemmän. Kaliforniassa Clinton saanut tähänastisen laskennan mukaan lähes 1 800 000 ääntä enemmän eli Kalifornian ulkopuolella Trump saanut yli 1 100 000 ääntä enemmän.

Clintonia ei auta yhtään vaikka olisi saanut kaikki Kalifornian äänet. Trump ei itseasiassa kampanjoinut yhtään Kaliforniassa josta latinomaahanmuuton myötä tullutdemokraattien "orjavaltio". Nykyisin ennen niin kuuluisa tasokas Kalifornian koulujörjestelmä on romahtanut. Osavaltion sosiaaliset ongelmat kasvaneet. Kaikki rappeutumisen merkit ilmassa.

Äänestä

Byäääähhhh, väärin äänestetty! Clinton hävisi yhyyyyyyy. En voi mennä töihin enkä kouluuuuuun!!! Uusi äänestys on järjestettävä niin kauan, että Clinton voittaaaaa!

1Äänestä

Vaatisivat uutta ääntenlaskua. Äänimäärät laski robotit. Lisäksi tämän viimemetreille ilmaantuneen sähköpostiukon kytkökset tutkittava, paljonkohan Trump maksanut asian esiin tuomiselle uudestaan, koska tämän avautumisella oli ratkaiseva merkitys, asia joka oli jo käyty läpi, eikä mitään raskauttavaa löytynyt, ei edes uudelleen jutun tutkittua. Entä onko joidenkin valitsijamiesten uhkailua tai kiristys-mahdollisuutta otettu huomioon?

Sanoisin, jopa maksetuksi vaalitulokseksi. Takana suurehko joukko, jotta saadaan nyky tulos. Kaivavat vain omaa kuoppaa jos tulos on lopullinen. Jos vilppiä tapahtunut todistetusti on vaalitulos mitätöitävä. Kyllä on lyhytnäköistä porukkaa, asialla kun on kauaskantoiset seuraukset.

Usa on paikka jos mikä, missä on paljon siirtolaisia. Vaalea väestö kaappasi vallan itselleen ja nyt sama, vaalea (rupusakki) porukka äänestänyt itselleen kurjuutta. Usasta tuli kertarysäyksellä takapajula. Tietyissä asioissa menivät takapakkia yli sata vuotta.

Natoseikan tiesin jo ennen tätä kohua, mutta kehitettävä sitä mille voi jotain. Oma puolustus uskottavalle tasolle, eikä luottaa vain toisiin. Yksin emme kuitenkaan pärjää.

Äänestä

Useat+ihmettelevät+sitä+että+Clinton+sai+USA:ssa+enemmän+ääniä,+mutta+hävisi+silti+koko+vaalit.+Monet+näistä+taivastelijoista+ovat+oikeasti+sitä+mieltä+että+vääryys+ja+vilppi+on+tapahtunut.+Näin+ei+kuitenkaan+ole+asia,+vaan+USA:n+vaalijärjestelmä+on+jo+toista+sataa+vuotta+ollut+tuollainen.Se+minne+Clintonin+saamat+äänet+"katosivat"+selkenee+aika+helposti+kun+katsoo+vaikka+yksittäisen+Californian+osavaltion+äänijakaumaa.+Siellä+äänet+jakaantuivat+näin:Hillary+Clinton:+5.931.283+ääntä+ (61.6%+)Donald+Trump:+3.184.721+ääntä (33.1%+)http://www.nytimes.com/elections/results/californiaClinton+sai+siis+Californiassa+2.746.562+kpl+ääntä+enemmän+kuin+Trump,+ja+voitti+siksi+taakseen+kaikki+Californian+55+valitsijamiestä,+eikä+Trump+saanut+yhtään+valitsijamiestä.Mutta+Clintonille+olisi+riittänyt+että+hän+saa+vaikka+vain+yhden+äänen+enemmän+kuin+Trump,+eli+Clintonille+olisi+riittänyt+saada+3.184.721++1+=+3.184.722+ääntä.+Hän+olisi+silläkin+äänimäärällä+saanut+kaikki+55+Californian+valitsijamiestä+taaksensa.Tämän+vuoksi+Clintonin+tuolta+saamat++2.746.562+ääntä+menivät+käytännössä+hukkaan.+Niillä+ei+ollut+mitään+merkitystä+Californian+voiton+kannalta.+Tätä+kautta+on+helppoa+ymmärtää+että+Clinton+sai+koko+USA:ssa+ääniä+enemmän+kuin+Trump.+Mutta+ne++äänet+ja+Hillaryn+ylivoimaiset+voitot+tulivat+"väärissä"+paikoissa,+kuten+juuri+Californiassa.+Siellä+saadut+suuret+äänimäärät+olivat+Clintonin+kannalta+arvottomia,+ja+joutuivat+hukkaan.

Äänestä

Myös 911-terroristi ja sotarikollinen Yrjö Puska valittiin presidentiksi vähemmistöäänillä :D

Äänestä

Suomen eduskunnassa ei ole ,200 eniten ääniä saanet.

Äänestä
  • meidän tarja usan presitendiksi.ja kulissi- ,maksettu tohtori, pentti ulkoministeriksi.

    Äänestä

George+W.+Bush,+Republikaani,+50 460 110+ääntä+47,9 %,+271+valitsijamiestäAl+Gore,+Demokraatti,+51 003 926+ääntä+48,4 %,+266+valitsijamiestä

Äänestä

1992:+presidental+election+Bill+Clinton:+Popular+vote 44,909,80+(43.0%)+-+370+electoral+votesGeorge+H.W+Bush:+39,104,550+(37.4%)+-168+electoral+votesRoss+Perot:+19,743,821+(18.9%)+-+0+electrolal+votesRoss+Perot+sai+siis+persuja+suuremmalla+ääniosuudella+pyöret+0+presidentin+vaaleilla.

Äänestä

Itse asiassa kun ajattelee niin tämä USA vaalijärjestelmä on oikeudenmukainen kun eihän yksittäinen osavaltio voi päättää muiden puolesta.
Kaliforniassa mikä on väestömäärältään suurin ja latinoja suurin osa ja englantia ei edes puhutakkaan vaan espanjaa...niin nämäkö päättävät sitten koko yhteiskunnan puolesta.
Ei Trump voittanut pelkästään miesten äänillä vaan siinä oli kyllä monta NAISTA äänestämässä että niin "sika-sovinisti" Trump on!!

Äänestä
  • täh? Eihän suorassa kansanvaaleissakaan mitään yksi "osavaltio" voisi päättää!!?

    Suomen käytetty suora vaalitapa on reilumpi ja selkeämpi
    Onhan se hullua että enemmistö äänestää toisin kuin miten vaaleissa käy.

    Äänestä

  • Suomi ei ole osavaltio, urposeni---osavaltioissa on eri systeemit kuin kääpiövaltioissa...

    Äänestä

  • Eipä se suomessakaan toimi niin että se tai ne jotka eniten ääniä on saaneet pääsee eduskuntaan vaan se pirullinen järjestelmä miten puolue on saanut ääniä ja läänikohtainen yms...muutenhan siellä olisi vain uusmaalaisia edustajia ja harva lappilainen...

    Äänestä

Ei valitsijamies vaali ole demokraattinen vaalitapa, siihenhän kuuluisi myös mahdollisuus valitsijamiehen valinnan muutos. Mikäli kansallinen turvallisuus hänen mielestään näin vaatisi.
Ja ihmettelen jos näitä ei tässä komediassa pulpahtelisi esille.

Äänestä

USAn demokratia on hieman vanhempi kuin Suomen...paljon vanhempi kuin edes Suomen itsenäisyys...

Äänestä
  • No katsotaan valitsijat äänestävät 19.12.2016.
    Eiköhän tämä komedia saa demokraatisen jatko-osan ; )
    Jokuhan voi jopa päätellä, että Trump hyötyy tästä laittomasti, kun ei palkkaakaan tarvitse ?
    Niin ja pitäisikö senaatoreidenkin luopua palkoistaan, jos sattuu olemaan miljonääri ? Eli pitäisi toimia esimerkin mukaan, kyllä vallan pitäisi riittää ?

    Äänestä

Trumpista tuli siitä huolimatta presidentti.

Äänestä

Aloittaja on täysi uuno: " Hillary Clinton sai yli neljä miljoonaa ääntä "

Opettelisi vaikka ensin asioita, ennen kuin tulee tänne osoittamaan tyhmyyttään!

Äänestä

Veikkaan että seuraavassa äänestyksessä kaikki äänestää trumppia koska on vain yksi ehdokas .

Äänestä

Voiko+joku+kertoa+miksi+Michiganin+äönetbon+edelleen+pois+laskuista?Wikipediassa+on+kyllä+laskettu.+Clintonille+kaikkki+valitsijamiehet+mut+Trumpin+voitti+Michiganin+0,3%Missä++16+Trumpille.

Äänestä

Ollaan tyytyväisiä täällä- nimimerkki kirjoitti osuvasti. Päivän uutisten mukaan Clinton ehdotti äänten uudelleen laskemista. Ideaa, koska kaikki mahdollista. Trump saavuttanut asemansa presidenttinä epärehellisin keinoin.

Äänestä

Rouva presidentin kannattajat, olkaa niin kilttejä ja tutustukaa Rankalla kritiikillä ja virallisia lähteitä googlaten ja osoittakaa virheet videosta.Voin kertoa, NIITÄ EI OLE. TUTUSTUKAA HYVÄNEN AIKA.

https://www.youtube.com/watch?v=8hKifcCuV6Q

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Onnea.USA kirjoitti:

enemmän kuin Trump. Hyvin toteutui kansan tahto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu